Wraca połączenie kolejowe Wrocław – Drezno

Od 13 grudnia (wchodzi w życie nowy rozkład jazdy) przywrócone zostanie bezpośrednie połączenie kolejowe Wrocław – Drezno. Na tory Dolnego Śląska wyjadą najnowsze pociągi Pesa. 

  • fot. Koleje Dolnośląskie


Pociągi do Drezna pojadą z Wrocławia trzy razy dziennie i zostaną uruchomione w nieco zmodyfikowanej formie niż ta, która obowiązywała przed likwidacją połączenia. Dotychczasowe połączenia Regioekspres zastąpione zostaną połączeniami Regio. Pociągi po polskiej stronie kursować będą w taryfie Regio (tańszej niż Regioekspres) oraz zatrzymają się na większej liczbie stacji. Połączenia te będą zatem pełnić nie tylko rolę międzynarodową, ale też regionalną.
- Takie zintegrowane rozwiązanie pozwala zaoszczędzić ok. 3 mln zł rocznie, co umożliwia objęcie połączeń dofinansowaniem przez Samorząd Województwa – mówił Cezary Przybylski, marszałek Dolnego Śląska.
Dla osób podróżujących relacją do/z Drezna Koleje Dolnośląskie przygotowały specjalną ofertę taryfową. Pociągi do Drezna odjadą z Wrocławia Głównego o godzinie: 6:06, 14:30 i 18:08, powrót z Drezna zaplanowano natomiast na godziny: 10:04, 15:42 oraz 22:03.

Nowy rozkład jazdy 

To nie koniec dużych zmian w ruchu kolejowym na Dolnym Śląsku. Nowy rozkład jazdy zacznie obowiązywać od 13 grudnia 2015 roku. Zmiany dotyczyć będą również pasażerów korzystających z połączeń przejeżdżających przez Zgorzelec do/ z Jeleniej Góry, Węglińca, Żar i Zielonej Góry. Część pociągów zostanie skierowana do stacji Görlitz, gdzie zaplanowano skomunikowanie ich z pociągami do/z Drezna, Zittau czy Cottbus. Nowością będą połączenia bezpośrednie z Wrocławia w kierunku Nysy (wieczorne, w piątki i niedziele), Kudowy-Zdroju (poranne weekendowe oraz południowe codzienne) oraz Krotoszyna (poranne weekendowe).

Na pewno poprawią się również podróże pasażerów w kierunku Rawicza i Jeleniej Góry. Tam wyremontowano infrastrukturę, wzmocniono ilość połączeń a na podróżnych czekają nowe pociągi. 

Nowoczesne pociągi na torach

Linię w kierunku Jeleniej Góry będzie obsługiwał nowoczesny, klimatyzowany tabor EZT 36WE „Impuls” i EN57AL przewoźnika Koleje  Dolnośląskie.

KD kupują PESY 

Czas przejazdu najszybszych pociągów z Wrocławia do Wałbrzycha wyniesie 1 godzinę 7 minut, a do Jeleniej Góry 2 godziny 10 minut. Zmodernizowane EZT EN57AL Przewozów Regionalnych będą obsługiwać również pociągi z Wrocławia do Zielonej Góry (wszystkie połączenia) oraz do Międzylesia (2 pary pociągów).
 

Poprawi się również standard obsługi pasażerów na części niezelektryfikowanych linii kolejowych. Nowy tabor (SZT Pesa LINK) przeznaczony będzie do obsługi połączeń z Wrocławia do Trzebnicy, Dzierżoniowa oraz Kudowy-Zdroju. Obecnie trwają testy nowych pojazdów oraz szkolenia maszynistów. Pociągi będą kursowały od połowy grudnia. 

O połączeniu do Berlina zdecyduje minister 

Cały czas ważą się losy zlikwidowanego połączenia z Wrocławia do Berlina. Władze województwa zabiegają o przywrócenie połączenia z Berlinem, jednak ostateczna decyzja może być podjęta wyłącznie przez ministra ds. transportu. To szczególnie ważne połączenie dla Wrocławia, choćby w kontekście wydarzeń związanych z Europejską Stolicą Klutry w 2016 roku. 

Zgłoś uwagę