wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:10

wroclaw.pl strona główna

WROCŁAW Całe morze budowania, cały ocean emocji. Przyjdź dzisiaj na wieczorek wspomnień na Szczepinie

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wielki sukces wrocławskich lekarzy

Wielki sukces wrocławskich lekarzy

Data publikacji: Autor:

Zespół specjalistów z Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego opracował eksperymentalną metodę rekonstrukcji przeciętego rdzenia kręgowego z wykorzystaniem tzw. glejowych komórek węchowych. Dzięki niej młody mężczyzna odzyskał czucie w nogach i zaczął chodzić.

Reklama

Nad nową metodą rekonstrukcji zniszczonego rdzenia kręgowego zespół Kliniki Neurochirurgii pod kierunkiem prof. Włodzimierza Jarmundowicza i dr. Pawła Tabakowa pracuje od 12 lat. – Ciężkie uszkodzenie rdzenia powoduje utratę czucia w kończynach, możliwości ruchu, kontroli nad funkcjami fizjologicznymi oraz seksualnymi – mówi prof. Włodzimierz Jarmundowicz.

Z klinicystami współpracowali naukowcy z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN oraz fizjoterapeuci i rehabilitanci.

Wrocławscy uczeni w swoich doświadczeniach wykorzystywali właściwości tzw. glejowych komórek węchowych. Już w latach 80. angielski uczony prof. Geoffrey Raisman z University College London odkrył, że mają one zdolność regeneracyjne. Glejowe komórki węchowe występują w obrębie całej drogi węchowej, ale neurochirurdzy wykorzystali komórki pobrane z opuszki węchowej, która znajduje się w jamie czaszki.

Terapię zastosowano u siedmiorga pacjentów. Najgłośniejszy jest przypadek Dariusza Fidyki, którego w 2010 r. napadł były mąż jego partnerki i zadał kilkanaście ciosów nożem. Przeciął przy tym rdzeń kręgowy bełchatowianina. Mężczyzna został sparaliżowany od pasa w dół, rehabilitacja nie dawała efektów.

Dr Paweł Tabakow w środę prezentował dziennikarzom kolejne etapy przygotowań oraz zdjęcia z operacji. – W miejscu ubytku przeszczepiliśmy glejowe komórki węchowe, wykorzystaliśmy także fragmenty nerwów obwodowych – wyjaśniał lekarz.

Pacjent był poddany intensywnej rehabilitacji. – Pierwsze rezultaty były zauważalne po czterech miesiącach, pan Darek odzyskał czucie we fragmencie pośladków oraz większą stabilizację grupy mięśni – mówi dr Tabakow. – Po 18 miesiącach wróciło czucie w stopie oraz w podudziu. Najważniejsze nie jest jednak powrót czucia w pojedynczych mięśniach, ale funkcji chodzenia. I to udało się osiągnąć.

W 2,5 roku po operacji Dariusz Fidyka ma czucie w nogach, jest w stanie prowadzić samochód i poruszać się z pomocą chodzika. – Dzisiaj czuję się bardzo dobrze, właściwie jestem samowystarczalny – mówił mężczyzna. – Przez 15 lat byłem piłkarzem, ale w piłkę to już nie pogram.

Na temat osiągnięcia wrocławian reportaż przygotowała prestiżowa BBC One, napisał o niej także Independent. Wyniki prac zespołu opublikowane zostały w naukowym czasopiśmie medycznym „Cell Transplantation”.

Lekarze z USK zdają sobie sprawę, że ich sukces obudzi nadzieję na uzdrowienie u wielu osób sparaliżowanych po urazie rdzenia kręgowego. – Chcemy powtórzyć terapię z co najmniej dwójką pacjentów z podobnym urazem, to znaczy, z przeciętym – nożem, maczetą, rdzeniem kręgowym – zapowiada dr Paweł Tabakow.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama