Weekendowe wyprawy dla miłośników ptaków

Zbiornik Mietkowski, zbiornik w Topoli i obóz ornitologiczny Bukówka w Miszkowicach to wizytówki ornitologiczne Śląska, znane wśród specjalistów w całej Polsce. W sobotę i w niedzielę spotkają się tam ornitolodzy, amatorzy i profesjonaliści, aby obserwować ptaki przygotowujące się do odlotu na zimowiska.


Europejskie Dni Ptaków to międzynarodowe wydarzenie firmowane przez Bird Life International, a w Polsce przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). W pierwszy weekend października miłośnicy „pierzastych” spotkają się w miejscach, gdzie ptaki gromadzą się przed odlotem do ciepłych krajów. W cyklicznych wycieczkach organizowanych przez OTOP bierze udział średnio 40 osób, od dzieci po seniorów. Największą grupę stanowią osoby w wieku 40-60 lat. – Są osoby, które potrafią rozpoznać ptaki po głosie, co jest bardzo trudne i świadczy u dużej wiedzy. Nawet dzieci zaskakują dużym zasobem informacji na temat ptaków i ich zwyczajów – mówi Kamil Zięba, ornitolog, koordynator wycieczek. – Dyskusje na temat spotkanych gatunków są zawsze, momentami bardzo żywiołowe – dodaje ze śmiechem.

W sobotę 1 października ornitolodzy amatorzy i profesjonaliści mają kilka spotkań do wyboru, m.in. przy zbiorniku w Mietkowie (godz. 10), w pobliżu zbiornika w Topoli (g. 14.30), w Lubinie w Parku Wrocławskim (g. 9), natomiast w niedzielę 2 października zaplanowano spotkanie w Miszkowicach na obozie ornitologicznym Bukówka.

W okolicach zbiorników wodnych będzie można obserwować m.in. siewki, mewy, gęsi, kaczki. – W Mietkowie możemy trafić na żwirowca stepowego, który jest wyjątkowo rzadki – mówi Kamil Zięba. – Zbiorniki w Mietkowie i w Topolowie, inne zbiorniki retencyjne, a także Dolina Baryczy to miejsca bardzo ciekawe dla miłośników ptaków, powiem nawet, że to ornitologiczne wizytówki Dolnego Śląska, doskonale znane w środowisku w całej Polsce.

Więcej szczegółowych informacji o spotkaniach w ramach Europejskich Dni Ptaków TUTAJ

 

Zgłoś uwagę