wroclaw.pl strona główna Wrocławski Budżet Obywatelski

Infolinia 71 777 71 44

12°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:20

wroclaw.pl strona główna
  1. Wrocławski Budżet Obywatelski
  2. Lista projektów 2023
  3. Projekt nr 5

Nr projektu Nr projektu 5

PROJEKT PONADOSIEDLOWY:
do 3 000 000 zł

[PROJEKT WYCOFANY NA WNIOSEK LIDERA] Kładka Sakwowa – krok 1 [WBO. 2023]

  • Kategoria nieinwestycyjne

  • Budżet zgłoszony 3 000 000 zł

  • Status Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Komentarz UMW po II etapie oceny

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie opisanym w formularzu poprawkowym: jako cykl ogólnodostępnych warsztatów i konsultacji społecznych, których celem będzie wypracowanie wieloaspektowej koncepcji ( jak pisze Lider „ekonomicznej, dostępnej, ekologicznej, wpisującej się nieinwazyjnie w krajobraz miejsca, z zachowaniem dbałości o środowisko i dziedzictwo oraz odpowiadającej na potrzeby mieszkańców”) budowy kładki przez fosę. Szacunkowy koszt realizacji projektu wynosi maksymalnie 1 500 000 zł., z zastrzeżeniem ograniczeń wynikających z § 7 ust. 2 uchwały LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W przypadku wygranej projektu w celu jego realizacji przeprowadzony zostanie otwarty konkurs w trybie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zostanie on przeprowadzony w celu wyboru operatora projektu. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania ogłoszenia konkursowego. Wypracowana koncepcja będzie musiała uwzględniać zasady projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu a załącznikiem decydujący jest opis projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny

Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ jego szacunkowy koszt znacznie przekracza kwotę 3 000 000 zł. Założony budżet WBO nie wystarczy na pokrycie wszystkich elementów projektu, a ograniczenie zakresu jedynie do wykonania dokumentacji projektowej i opinii środowiskowej, bez gwarancji realizacji, nie będzie spełniało kryterium ogólnodostępności ani gospodarności. Dodatkowo projekt nie został zaakceptowany przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 1), 10) oraz § 3 ust. 2 uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.

Opis projektu

[PROJEKT WYCOFANY NA WNIOSEK LIDERA] Projekt zakłada budowę kładki pieszo-rowerowej nad fosa miejską łączącą Przedmieścia Oławskie i Świdnickie ze Starym Miastem z punktem widokowym wraz z infografikami o ekosystemie fosy. Dodatkowym ważnym aspektem jest prezentacja dziedzictwa historycznego w formie infografik prezentujących role i znaczenie fosy miejskiej na przestrzeni setek lat. Funkcjonalnie będzie doskonałym przedłużeniem promenady Staromiejskiej oraz ulicy Komuny Paryskiej.
Budowa kładki pieszo-rowerowej wpisuje się w kontumację polityki rowerowej miasta Wrocław, której celem jest stałe zwiększanie ilości dróg dla rowerów i uzupełnienie istniejących tras.

Uzasadnienie projektu

Projekt jest szczególnie ważny - obok funkcji komunikacyjnej - dla budowania społecznej odpowiedzialności za ekosystem i wartość historyczną miejskiej fosy. Jest to niezbędne działanie dla mieszkańców Przedmieścia Oławskiego i Świdnickiego w celu wyeliminowania wykluczenia przyrodniczego. W chwili obecnej mieszkańcy obydwu Przedmieść pozbawieni są dostępu do stref parkowo-rekreacyjnych. Jest to standard i oczekiwanie mieszkańców dużych europejskich aglomeracji, czego przykładami są Berlin, Wiedeń, Breda czy Praga. Tego typu działanie stwarza naturalną przestrzeń do bliskości z naturą, która jest niezbędna do utrzymania dobrostanu psycho-fizycznego, zadowolenia i komfortu mieszkańców

Grupa beneficjentów projektu

Mieszkańcy osiedli: Przedmieścia Oławskiego, Świdnickiego i Starego Miasta, a także turyści i osoby odwiedzające bastion Sakwowy, Wzgórze Partyzantów i poruszający się Promenadą Staromiejską.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

Ok. 5000-10000 dziennie

Elementy projektu

1 x 1 x Dokumentacja projektowa
1 x Projekt budowlany i wykonawczy
1 x Opinia środowiskowa
1 x Wykonanie kładki
1 x Wykonanie dróg do kładki i włączenie jej w istniejącą infrastrukturę - 2

Lokalizacja

Pomiń mapę

projekt ponadosiedlowy Lokalizacja

Stare Miasto, Przedmieście Świdnickie Osiedle

Lokalizacja szczegółowa Podwale/ Wzgórze Partyzantów - numer geodezyjny działki: Stare Miasto, AR 34, działka 16/3, 15/2 i 15/5

Kontakt z liderem projektu