wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ukraińcy we Wrocławiu pod dobrą opieką

Spośród polskich miast, które już odwiedziłem, to we Wrocławiu Ukraińcy przyjmowani są najlepiej – mówi dr Anatoliy Zabarylo, przewodniczący lwowskiej Rady Miasta. Reprezentacja miasta partnerskiego Wrocławia gościła przez kilka dni w stolicy Dolnego Śląska.

Reklama

Szef lwowskich radnych spotkał się w m.in. z przewodniczącym wrocławskiej Rady Miasta dr Jackiem Ossowskim. W Ratuszu rozmawiano o współpracy, sporo czasu poświęcono sytuacji Ukraińców mieszkających, studiujących i pracujących we Wrocławiu. Według szacunkowych danych w powiecie wrocławskim jest ok. 80-100 tys. osób z ukraińskimi paszportami.

– Spośród polskich miast, które już odwiedziłem, to we Wrocławiu Ukraińcy są najlepiej przyjmowani – mówi dr Zabaryło. – Myślę zarówno o relacji z władzami miasta, inicjatywach urzędowych, jak i tych kontaktach codziennych, z mieszkańcami Wrocławia. Ukraińcy są tu dobrze traktowani, wrocławianie im pomagają. Wiele się dzieje wokół naszego środowiska, jest też wiele propozycji kulturalnych, artystycznych, społecznych dla Ukraińców tu żyjących.

Musimy się lepiej poznać

W spotkaniu w Ratuszu uczestniczyła Anna Szarycz, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. ukraińskich. Opowiada m.in. tworzonej strategii dialogu międzykulturowego. To dokument, który ma określić zadania i inicjatyw miasta wobec cudzoziemców żyjących w stolicy Dolnego Śląska. Strategia ma cztery filary. To: edukacja, integracja, bezpieczeństwo, współpraca.

– W procesie integracji zależy nam najbardziej na wzajemnych zrozumieniu. Wiedza, znajomość kultury, tradycji,  to punkty wyjścia do budowania wspólnoty z osobami, które wybrały Wrocław jako miejsce do życia, do pracy lub studiowania – akcentuje Anna Szarycz.

Dr Jacek Ossowski, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, podkreślił, że dzisiaj relacje z władzami Lwowa mają dodatkowy wymiar. Polska obchodzi w tym roku 100-lecie odzyskania Niepodległości. – Wydarzenia roku 1918 rozgrywały się właśnie we Lwowie, tam rodziła się nowa Polska – mówi dr Jacek Ossowski.

Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił uwagę na szerokie znaczenie procesu adaptacyjnego obcokrajowców, którzy osiedlają się we Wrocławiu. Dzisiaj co szósty mieszkaniec miasta ma obcy paszport. Wiele z tych osób to ludzie wykształceni, młodzi i kreatywni. – W dużej mierze to także od nich będzie zależało jak szybko, i w jakim kierunku będzie rozwijał się Wrocław – dodaje szef Rady Miasta Wrocławia.

Wrocławska Kutia

Lwowscy radni byli też gośćmi 22. Wrocławskiej Kutii. To tradycyjne świąteczne spotkanie mniejszość narodowych mieszkających na Dolnym Śląsku. Przy wspólnym stole zasiedli Ukraińcy, Łemkowie, Bułgarzy, Ormianie, Karaimi czy Niemcy, katolicy, grekokatolicy, ewangelicy czy prawosławni.

Tradycyjnie nie zabrakło pierogów, w tym z fasolą i białym serem, ryby i dania głównego – kutii.

Spotkanie od lat organizuje Igor Salamon ze Związku Ukraińców w Polsce. Za pomoc, przyjaźń i współpracę Związek nagrodził przewodniczącego Rady Miejski Jacka Ossowskiego statuetką anioła. Dyplom uznania przewodniczącemu Ossowskiemu przyznali też lwowscy radni. 

 

Dyplom z podziękowaniami trafił też do radnej Urszuli Wanat.

Spotkanie było inauguracją rozpoczynającego się Roku Lwowa we Wrocławiu oraz kontynuacją Dni Jedności Chrześcijan.

Radosne kolędowanie

Koncert
Termin 20 stycznia 2018 15:00

Miejsce Aula Leopoldina

Zobacz

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl