Szef MSZ: Odstraszanie jako element budowy pokoju

– Odstraszanie i obrona to dzisiaj instrumenty budowy pokoju – powiedział Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych podczas wystąpienia na Wrocław Global Forum.

  • Min. Witold Waszczykowski na Global Forum 2016

    Min. Witold Waszczykowski na Global Forum 2016, fot. J. Krzeszowski

  • Min. Witold Waszczykowski na Global Forum 2016

    Min. Witold Waszczykowski na Global Forum 2016, fot. J. Krzeszowski

  • Min. Witold Waszczykowski na Global Forum 2016

    Min. Witold Waszczykowski na Global Forum 2016, fot. J. Krzeszowski


Szef polskiej dyplomacji wystąpił pierwszego dnia Wrocław Global Forum. Minister Waszczykowski skupił się na oczekiwaniach Polski związanych ze szczytem NATO, zaplanowanym na lipiec w Warszawie.

Najpierw jednak zaznaczył główne źródła zagrożeń dla stabilizacji i dobrobytu europejskiego. To przede wszystkim kraje leżące tuż za południową granicą Europy. Stwierdził, że niektóre z nich już upadły, a inne chylą się ku upadkowi. Kryzys w tym rejonie promieniuje na państwa europejskie.
– Zamachy w Europie Zachodniej pokazują, że żaden kraj nie może czuć się bezpiecznie.

Jednak najwięcej uwagi poświęcił agresywnej polityce Rosji. – Moskwa podkopuje jedność europejską, widzimy, jak wraca do mentalności zimnowojennej – mówił minister Witold Waszczykowski. Dodał, że przez lata Rosja była traktowana jak partner, jednak było wiele sygnałów, które zapowiadały ekspansywną woltę władz w Moskwie.

Minister Waszczykowski przyznał, że ze względu na historię postrzeganie Rosji i jej intencji jest różne w państwach NATO. Od razu jednak podkreślał, że kraje Sojuszu muszą przyjąć środki odstraszające i obronne. Zwrócił uwagę, że mimo postępów, np. Polski w budowie swojego potencjału militarnego, nadal obowiązuje rozziew między starymi i nowymi krajami NATO.

– Chcielibyśmy wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu. Tylko inwestycja w infrastrukturę da nam gwarancję bezpieczeństwa. NATO powinno się skupić na odstraszaniu – to jedyny instrument budowy pokoju – akcentował szef polskiej dyplomacji. – Polityka ustępstw nie działa, o ile nie jest wspierana siłą militarną.

Minister Witold Waszczykowski mówił także o Wrocław Global Forum, jako o wydarzeniu, które ma już swoją dobrą markę. – To miejsce, z którego rozprzestrzeniają się nowe pomysły. Wrocław jest dzisiaj nie tylko Europejską Stolicą Kultury, ale i stolicą polityki transatlantyckiej.

Projekt Wrocław Global Forum jest współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Zgłoś uwagę