Nowe miejsca płatnego parkowania w okolicy pl. Grunwaldzkiego

Od 27 września kierowcy zapłacą za postój na ul. Sienkiewicza na odcinku od ul. Piastowskiej do Bujwida. W październiku kolejne ulice w rejonie placu Grunwaldzkiego zostaną objęte strefą płatnego parkowania.

  • Strefa płatnego parkowania we Wrocławiu

    Strefa płatnego parkowania we Wrocławiu /fot. Przemysław Wronecki


O wprowadzenie opłat wnioskowali sami mieszkańcy, przy wsparciu rad osiedli. Dlatego w październiku planowane jest uruchomienie kolejnych takich miejsc w okolicach Placu Grunwaldzkiego - na ulicach: Liskego, Sopockiej, Bujwida, oraz na Komuny Paryskiej (Przedmieście Oławskie).

– To przykłady realizacji wniosków mieszkańców wdrażane we współpracy z radami osiedli – wyjaśnia Tomasz Stefanicki z Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia. I dodaje, że nowe strefy wynikają z dużego popytu na miejsca parkingowe. Jest to związane między innymi ze zlokalizowanymi przy pl. Grunwaldzkim uczelniami. – W takim otoczeniu mieszkańcy coraz częściej domagają się regulacji parkowania poprzez wprowadzenie parkomatów. To poprawia rotację i sprawia, że zdecydowanie łatwiej znaleźć wolne miejsce postojowe – dodaje Stefanicki.

Czytaj więcej: Strefa płatnego parkowania we Wrocławiu

Na ulicy Sienkiewicza płatne będą dodatkowe 52 miejsca. Pojawi się siedem parkomatów, a mieszkańcy osiedla będą mogli wykupić abonamenty parkingowe za 10 zł miesięcznie lub 100 za cały rok.

To rezultat konsultacji społecznych oraz będących ich skutkiem zmian, wnioskowanych przez mieszkańców kolejnych wrocławskich osiedli.

Obszar Strefy Płatnego Parkowania został poszerzony decyzją Rady Miejskiej Wrocławia w 2019 r., w wyniku prowadzonych wcześniej konsultacji społecznych. Na mapie obejmuje on obecnie praktycznie całe wrocławskie śródmieście, jednak płatne miejsca postojowe w nowych granicach strefy wyznaczane są we współpracy z radami osiedli, dlatego proces ten postępuje stopniowo. Rozszerzona granica strefy daje możliwość prawną wyznaczenia w jej obrębie nowych miejsc objętych opłatami.

Mieszkańcy czy rady osiedla mogą składać wnioski do Biura Zrównoważonej Mobilności o objęcie danego obszaru strefą płatnego parkowania. 

– Wrocław ma jedną z najmniejszych stref płatnego parkowania, spośród dużych miast w Polsce, obejmuje ona 5025 miejsc postojowych. W miastach takich jak Poznań czy Szczecin analogiczne strefy są zdecydowanie większe (Poznań – 7212, Szczecin – 6853). W Krakowie strefa płatnego parkowania obejmuje ponad czterokrotnie więcej miejsc postojowych – 20 150 – tłumaczy Ewa Mazur ze ZDiUM.

Ile kierowcy zapłacą za parkowanie?

Miejsca objęte opłatami od 27 września znajdują się w podstrefie V Strefy Płatnego Parkowania (dawna strefa C). Jakie ceny za parkowanie obowiązują w tej strefie?

  • 3,00 zł za 1. godzinę postoju;
  • 3,10 zł za 2. godzinę postoju;
  • 3,30 zł za 3. godzinę postoju;
  • 3,00 zł za 4. i każdą kolejną godzinę postoju.

Opłat za postój można dokonywać bilonem, kartą płatniczą, za pomocą aplikacji SkyCash, Pango lub BLIK. W SPP opłaty obowiązują w dni robocze w godz. 9:00-18:00. Mieszkańcy wybranych odcinków ulic, posiadający meldunek stały bądź tymczasowy, mogą kupić abonament w cenie 10 zł. za miesiąc lub 100 zł za rok (na pierwszy pojazd). Użytkowników zainteresowanych zakupem abonamentu zapraszamy do naszego sklepu internetowego: https://wroclaw.e-abonamenty.pl/Zgłoś uwagę