Srebrny ołtarz biskupa Jerina: finisz prac nad rekonstrukcją dzieła [WIDEO]

Dobiegają końca prace nad rekonstrukcją srebrnego ołtarza biskupa Jerina, który przez kilkaset lat był ozdobą katedry we Wrocławiu. Dzieło złotników i malarzy będzie można zobaczyć pod koniec kwietnia na wystawie w Muzeum Narodowym, potem najpewniej wróci do prezbiterium świątyni na Ostrowie Tumskim.

  • Fot. archiwum Muzeum Narodowego we Wrocławiu

    Fot. archiwum Muzeum Narodowego we Wrocławiu


Wkrótce pokaz dokonań XVI-wiecznych złotników

Srebrny ołtarz główny katedry powstał w 1591 roku na zlecenie ówczesnego biskupa wrocławskiego Andreasa Jerina, który wydał na jego budowę 10 tysięcy talarów. Tyle wówczas kosztowało średniej wielkości miasto.
– Dzieło budziło powszechny zachwyt. Klękali przed nim nie tylko katolicy, ale i protestanci. To sztandarowe dzieło manieryzmu – opowiadał o nim prof.  Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, przy okazji wystawy „Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej”. Specjaliści z Muzeum Narodowego kończą prace nad rekonstrukcją ołtarza. Jeszcze w kwietniu będzie go można podziwiać podczas wystawy „Dwa ołtarze”.
 
Srebrny ołtarz Jerina podczas oblężenia Festung Breslau został zdemontowany, podzielony i ukryty, a po wojnie nie był już prezentowany w całej okazałości. – I wypadł ze świadomości wrocławian – mówi Jacek Witecki, kustosz z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
 

Prace przy rekonstrukcji ołtarza Jerina, fot. archiwum Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Niezwykle ważne dzieło

Historyk sztuki podkreśla, że ołtarz Jerina to dzieło ważne dla śląskiej i europejskiej sztuki z kilku powodów. Pierwszy to jego walory estetyczne, przede wszystkim warsztat złotnika Paula Nitscha i umiejętności autora malarskich części pentaptyku Bartholomaeusa Fichtenbergera. 
 
Drugi – znaczenie kulturowe i religijne dzieła dla ówczesnych mieszkańców Wrocławia i Śląska, wśród których dominowali protestanci, a katolicyzm był w odwrocie. Srebrny ołtarz jest przykładem współpracy katolickiego duchownego i protestanckich artystów rzemieślników.
 
Na finiszu są prace nad rekonstrukcją ołtarza Jerina, które prowadzą specjaliści z Muzeum Narodowego. Dofinansowuje je m.in. miasto Wrocław. Ołtarz Jerina w całej okazałości zostanie zaprezentowany w Muzeum Narodowym podczas wystawy „Dwa ołtarze”. Potem prawdopodobnie zostanie ponownie umieszczony we wrocławskiej katedrze. 
 

 

Wykorzystano zdjęcia i fragmenty materiałów informacyjnych Muzeum Narodowego we WrocławiuZgłoś uwagę