Pierwsze zawody Qubica AMF Bowling World Cup odbyły się dokładnie 50 lat temu w Dublinie i zwyciężył w nich Fin Lauri Ajanto. Od tego czasu impreza była organizowana m.in. Stanach Zjednoczonych, Singapurze, Rosji, Meksyku, Chinach, Egipcie i Republice Południowej Afryki. W Polsce turniej odbywa się już po raz drugi. Po raz pierwszy miało to miejsce w 2012 r. we Wrocławiu.
– Organizacyjnie wszystko było wtedy w jak najlepszym porządku, dlatego międzynarodowa federacja postanowiła zorganizować jubileuszowe, pięćdziesiąte, zawody także w stolicy Dolnego Śląska – powiedział szef komitetu organizacyjnego Pucharu Świata Piotr Przewłocki.
W poniedziałek rozpoczęły się treningi, a we wtorek ruszają kwalifikacje, które potrwają do piątku. Wyłonionych zostanie w nich najlepszych 48 uczestników – 24 kobiety i 24 mężczyzn. Do kolejnej rundy, która zostanie rozegrana w sobotę, przejdzie ośmiu graczy, a finały pań i panów odbędą się w niedzielę.
Faworytkami w rywalizacji pań są pochodząca z Dominikany Aumi Guerra, która zwyciężyła w Pucharze Świata w 2010 i 2011 r. oraz broniąca tytułu Kanadyjka Caroline Lagrange. Wśród panów jako faworyt wymieniany jest Malezyjczyk Syafiq Rhidwan Malek, który w 2012 r. triumfował we Wrocławiu.
Polskę reprezentować będą Lucyna Charezińska oraz Michał Brachaniec i będzie to ich pierwszy start w tego typu zawodach. – W Polsce bowling dopiero raczkuje. W naszym kraju gramy od połowy lat 90. XX w., podczas gdy świat rywalizuje od ok. 100 lat. Miejsce naszych zawodników w pierwszej trzydziestce turnieju będzie dobrym wynikiem – dodał Przewłocki.
Bowling, czyli…
Bowling to najpopularniejsza obecnie odmiana gry w kręgle. Polega na strąceniu kulą dziesięciu kręgli ustawionych w trójkąt. Zadaniem gracza jest strącenie wszystkich kręgli za jednym zamachem. Rozgrywka odbywa się na parkiecie o długości 18 m i szerokości 1 m. Gra składa się z dziesięciu rund dla każdego gracza, a do zdobycia jest maksymalnie 300 punktów.
Każdy z zawodników przywiózł ze sobą od 6 do nawet 15 kul (choć w trakcie gry korzysta z maksymalnie sześciu). Każda z nich musi być przed rozpoczęciem zmagań zważona, zmierzona i dopiero po otrzymaniu certyfikatu od sędziego można nią grać.
Kule wykonane są z tworzywa sztucznego i mogą mieć wagę od 7 do nawet 16 funtów, czyli ok. 8 kg. Na profesjonalnych zawodach mężczyźni najczęściej używają kul o wadze 15 funtów (ok. 7,5 kg), a kobiety 14 funtów (ok. 7 kg). Natomiast kręgle wykonane są z drewna i pokryte plastikiem.
Zawody rozgrywane są w kręgielni SkyBowling, która znajduje się w wieżowcu Sky Tower, a wstęp na imprezę jest bezpłatny. Na trybunach zlokalizowanych bezpośrednio za torami może usiąść 120 widzów.
Bowling to jedna z dyscyplin 10. Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, które w 2017 r. odbędą się we Wrocławiu.
Harmonogram zawodów:
3 listopada
Rozpoczęcie oficjalnych treningów w godz. 8:00-17:00
Otwarcie zawodów w „Łezce Eventowej” na parterze Galerii Sky Tower w godz. 19:00-21:00
4-8 listopada
Rozgrywki eliminacyjne w godz. 8:00-23:00
9 listopada
Rozgrywki półfinałowe i finałowe w godz. 8:00-16:00
Gala zakończenia turnieju od godz. 19:00