Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Co to jest karta pływacka? Jakie uprawnienia daje karta pływacka?
- Karta Pływacka, kto ją wydaje? Okres ważności karty pływackiej
- Karta Pływacka uprawnia do egzaminu na Młodszego Ratownika WOPR
- W jakim wieku można mieć kartę pływacką?
- Czy karta pływacka jest na określony czas?
- Ile trzeba przepłynąć na kartę pływacką?
- Karta Pływacka, co znajduje się na dokumencie?
- Gdzie wyrobić kartę pływacką we Wrocławiu
- Ile kosztuje egzamin na kartę pływacką we Wrocławiu?
Co to jest karta pływacka? Jakie uprawnienia daje karta pływacka?
Karta pływacka, zwana również kartą pływaka, to dokument potwierdzający umiejętności pływackie. Jest często wykorzystywana w klubach pływackich, szkołach oraz na obozach sportowych do rejestrowania postępów pływaków oraz poziomu ich umiejętności. Ale to nie wszystko – osobom niepełnoletnim, karta pływacka może okazać się przydatna podczas wypożyczania sprzętu wodnego np. kajak lub łódka.
Karta Pływacka, kto ją wydaje? Okres ważności karty pływackiej
Kartę pływacką wydaje Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR). Dokument ten ma taką zaletę, że nie traci ważności, co oznacza, że nie ma potrzeby jego odnawiania. Karta pływacka jest przydatna zarówno dla pływaków, jak i ich trenerów. Dzięki niej można dokumentować osiągnięcia pływackie, co jest szczególnie użyteczne przy rejestracji na zawody, obozy czy inne wydarzenia sportowe.
Karta Pływacka uprawnia do egzaminu na Młodszego Ratownika WOPR
Aby uzyskać kartę pływacką, konieczne jest zdanie egzaminu przed komisją WOPR. Karta pływacka stanowi dowód na to, że jej posiadacz opanował sztukę pływania na tyle dobrze, aby poradzić sobie w sytuacjach kryzysowych na wodzie. Jest także niezbędnym dokumentem dla osób, które chcą przystąpić do egzaminu na Młodszego Ratownika WOPR.
– Istnieją dwa stopnie karty pływackiej: podstawowa karta pływacka oraz specjalna karta pływacka. Egzaminy na specjalną kartę pływacką mogą przeprowadzać jedynie starsi ratownicy WOPR, posiadający aktualne uprawnienia – tłumaczy Krzysztof Skrzyniarz.
W jakim wieku można mieć kartę pływacką?
Co istotne, nie istnieje minimalny wiek, od którego można przystąpić do egzaminu na kartę pływacką. Kiedyś obowiązywał limit od siódmego roku życia, natomiast obecnie nawet pięciolatki mogą zdawać egzamin na ten dokument.
Czy karta pływacka jest na określony czas?
Karta pływacka jest wystawiana raz i jest ważna przez całe życie. – Podobnie jak umiejętność jazdy na rowerze, również pływanie jest umiejętnością, której się nie zapomina. W większości przypadków karty pływackie są wydawane na poziomie szkoły podstawowej jako zwieńczenie nauki pływania – informuje Skrzyniarz.
Ile trzeba przepłynąć na kartę pływacką?
Wymagania egzaminacyjne są różne w zależności od rodzaju karty:
Karta pływacka: przepłynięcie 200 m dowolnym stylem, w tym co najmniej 50 m na plecach, przepłynięcie 5 m pod powierzchnią wody oraz wykonanie skoku z wysokości 0,7 m.
Specjalna karta pływacka: przepłynięcie 1500 m dwoma stylami, w tym co najmniej po 200 m stylem dowolnym i grzbietowym, przepłynięcie 15 m pod wodą z nurkowaniem na głębokość co najmniej 2 m oraz wykonanie skoku z wysokości 0,7 m.
Karta Pływacka, co znajduje się na dokumencie?
Karta pływacka zawiera podstawowe dane osobowe pływaka, takie jak imię, nazwisko oraz datę urodzenia. Dodatkowo znajdują się tam informacje o klubie, w którym trenuje, oraz miejsca na zapisywanie wyników, osiągnięć i dat zawodów.
Karta może również dokumentować umiejętności pływaka w różnych stylach pływackich (np. klasyczny, dowolny, grzbietowy, motylkowy), a także techniki, szybkość i wytrzymałość.
Gdzie wyrobić kartę pływacką we Wrocławiu
Kartę pływacką we Wrocławiu można wyrobić m.in. na krytej pływalni Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Chełmońskiego lub na basenach Aquapark Wrocław przy ulicy Borowskiej. Aby zdobyć kartę, należy zgłosić się do ratownika z prośbą o przeprowadzenie egzaminu.
Ile kosztuje egzamin na kartę pływacką we Wrocławiu?
WOPR informuje, że w 2024 r. egzamin na kartę pływacką kosztuje 40 zł.
Tekst: Karina Gut