wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kobiety pomagają kobietom – wrocławski Soroptimist International

We Wrocławiu działa lokalny klub najstarszej międzynarodowej organizacji, założonej w 1921 r., zrzeszającej kobiety aktywne zawodowo. Jest ich na razie tylko 22, ale drzemie w nich ogromna chęć i możliwości pomagania. O wrocławskim Soroptimist International rozmawiamy z jego prezydentką – Lucyną Schumacher. 

Reklama

www.wroclaw.pl: Skąd wziął się we Wrocławiu Soroptimist International?

Lucyna Schumacher, prezydentka wrocławskiego Soroptimist International: – We Wrocławiu nigdy nie brakowało kobiet, które mają silną potrzebę pomagania. Brakowało tylko klubu, który je połączy. Założyłam go w 2013 roku, ponieważ uważam, że im nas więcej, tym więcej możemy zrobić. W rezultacie od dwóch lat pomagamy innym kobietom zarówno w skali makro, jak i mikro.

Jak działalność soroptimistek wygląda u nas, a jak za granicą?

– Soroptimistki zabierają głos na forach organizacji międzynarodowych, stają się rzecznikiem interesów kobiet na całym świecie, pomagają im materialnie (np. ubrania, żywność) i finansowo (stypendia). Polskie kluby działają przede wszystkim lokalnie, a zagraniczne – na przykład w Niemczech, gdzie jest ich kilkaset – łączą siły i działają ogólnokrajowo. To możliwe dzięki większej liczbie rąk do pracy i dużym środkom w budżecie. We Wrocławiu jest jeden klub, ale chciałabym, żeby pojawiły się jeszcze przynajmniej dwa. Im nas więcej, tym więcej zrobimy, ale już teraz staramy się robić dużo dla dobra innych kobiet.

Z których więc działań wrocławskiego klubu są panie najbardziej dumne?

– Każda z naszych kilkunastu akcji propaguje ideę soroptimismu, dlatego z każdej jesteśmy bardzo dumne. Corocznie organizujemy na przykład Charytatywny Turniej Tenisowy na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci lub Fundacji Między Niebem a Ziemią. Utworzyłyśmy również konta dla Anuszki z Nepalu, która studiuje na wrocławskim Uniwersytecie Przyrodniczym. Jej rodzina prowadziła w Nepalu szkołę, niestety dotknęło ich trzęsienie ziemi. Pomagamy również chorującym kobietom i angażujemy się w akcje profilaktyki zdrowotnej.

Najbardziej „gorący” teraz jest bal charytatywny w Narodowym Forum Muzyki, który odbędzie się 29 stycznia. Jego celem będzie promowanie i wspieranie utalentowanych muzycznie artystek. Każda z nas kiedyś zaczynała biznes lub projekt naukowy. Wiemy, że na początku nie jest łatwo. Chcemy wykorzystać naszą solidarność w dobrym celu, dlatego środki z biletów i licytacji obrazów lokalnych artystów przeznaczymy na dwa stypendia, które pomogą naszym stypendystkom w dalszym rozwoju kariery artystycznej.

Czy stypendystki zostały już wybrane?

– Rada Artystyczna, składająca się z przedstawicielek Narodowego Forum Muzyki, wrocławskiej Akademii Muzycznej oraz Soroptimist International we Wrocławiu, wybrała szesnastoletnią skrzypaczkę Sarę Dragan z Legnicy oraz Marcelinę Beucher, dwudziestoletnią wokalistkę z Wrocławia. Obie mają na swoim koncie ogromne osiągnięcia i liczne nagrody. Są przykładem, że mimo młodego wieku można osiągnąć sukces.

Co trzeba zrobić, żeby zostać soroptimistką?

– Na początek zapraszamy na spotkanie naszego klubu, żeby poznać się z jego członkiniami. Opowiemy, jak wygląda nasza działalność. Następnie rozpoczyna się trzymiesięczny okres zapoznawczy. To o dziewięć miesięcy krócej niż w innych klubach na świecie. Wyszłyśmy z założenia, że potrzebujemy wielu rąk do pracy, dlatego nie warto marnować czasu. Całość kończy głosowanie nad członkostwem. Wszystkie zainteresowane panie zapraszam do kontaktu z nami przez nasz profil na Facebooku.

Dziękujemy za rozmowę.

Soroptimist International, czyli Międzynarodowa Organizacja Soroptimistek, została założona w 1921 roku w Kalifornii; dziś liczy ok. 90 tys. członkiń w 125 krajach i ma swoje reprezentacje w agendach ONZ w Nowym Jorku, Genewie, Wiedniu, Rzymie, Nairobi i Paryżu. Jej nazwa pochodzi od łacińskich słów „soror” i „optimae”, co jest interpretowane jako „najlepsza siostra” – najlepsza idea dla kobiet. To organizacja pozarządowa apolityczna i awyznaniowa. Zrzesza kobiety podobnie myślące o świecie, które tworzą sieć zawodową i towarzyską. Panie chętnie pomagają innym i sobie – w skali mikro i makro, mając na celu poprawę bytu dziewcząt  i kobiet pod każdą szerokością geograficzną. Soroptimistki zrzeszone są w czterech światowych federacjach. Federacja Europejska ma 35 tysięcy członkiń w 60 krajach, w 1230 klubach, na projekty wydaje rocznie ok. 15 mln euro. Unia klubów polskich soroptimistek postała w roku 1995 i obecnie zrzesza 11 klubów, w tym wrocławski. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl