wroclaw.pl strona główna SmartCity Wrocław – inwestycje, nowe technologie, lepsze miasto SmartCity - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. SmartCity
  3. Aktualności
  4. Wrocław w kierunku Smart City
Konferencja „Wrocław w kierunku Smart City”. UM Wrocław
Konferencja „Wrocław w kierunku Smart City”.

Co wyróżnia miasto smart? Jak wyglądają inteligentne biura i biurowce? O teraźniejszości i przyszłości nowinek technologicznych oraz ich wpływie na poziom życia mieszkańców rozmawiali uczestnicy konferencji „Wrocław w kierunku Smart City”.

Reklama

Konferencja „Wrocław w kierunku Smart City” przyciągnęła do Centrum Historii Zajezdnia wielu znamienitych gości, którzy w swoich prelekcjach opowiadali o innowacyjnych rozwiązaniach, od lat wdrażanych we Wrocławiu i w innych polskich i zagranicznych miastach.

Zauważono, że z roku na rok na świecie dynamicznie rośnie liczba ludności w ośrodkach miejskich, co stawia przed władzami i mieszkańcami nowe wyzwania. Obie grupy dążą do tego, aby miasta były jak najbardziej przyjazne, zapewniając użytkownikom dobre warunki do życia, pracy, nauki i wypoczynku. Z tych właśnie potrzeb, wraz z pojawieniem się nowych możliwości jakie daje postęp technologiczny, zrodziła się idea smart city, czyli miasta, które wykorzystując technologie ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców, jednocześnie rozwijając się w zrównoważony sposób.

– Podzielimy się wszystkim tym, co według nas jest smart we Wrocławiu. Mam nadzieję, że każdy wyjdzie z konferencji z głowami pełnymi nowych pomysłów, możliwości i chęci dalszego rozwoju naszego miasta. Być może nie każdy wie, ale znajdujecie  się państwo w obiekcie, który niegdyś pełnił zupełnie inną funkcję, a dzięki m.in. nowoczesnym technologiom przeszedł metamorfozę – mówił na rozpoczęciu konferencji wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj.

6 obszarów traktowanych równorzędnie

Wyróżnia się 6 obszarów, które muszą być traktowane równorzędnie, aby miasto rozwijało się w sposób zrównoważony i rzeczywiście stawało się coraz bardziej „inteligentnym ośrodkiem”. Są to: inteligentna mobilność, inteligentna gospodarka, inteligentne zarządzanie zasobami środowiska, wsparcia kapitału ludzkiego, poprawa jakości życia mieszkańców, a także inteligentne zarządzanie miastem. To właśnie implementowanie wielowymiarowych strategii obejmujących wszystkie powyższe płaszczyzny to droga do stworzenia prawdziwie inteligentnego miasta.

– Wrocław jest miastem pełnym energii i licznych wyzwań, które cały czas stawiamy sobie, aby podnieść życie naszych mieszkańców. W ramach Smart City współpracujemy z wieloma firmami, które pozwalają nam i współtworzą rozwiązania, z których świadomie lub nie, korzystają wrocławianie. Smart tip, Vozilla, aplikacja Mobill, ITS, Smartflow, miejski internet, open data czy Citylab to tylko niektóre technologie, które towarzyszą mieszkańcom stolicy Dolnego Śląska w codziennym życiu  – mówił w trakcie prezentacji smart rozwiązań we Wrocławiu Artur Wawrzyniak z Biura Zarządzania Projektami UMW.

„Technologia powinna wpływać na życie mieszkańców”

Prelegenci jednogłośnie uznali, że technologia powinna wpływać na życie mieszkańców, jednak równocześnie swoim zasięgiem powinna wykraczać daleko poza granice administracyjne miasta. Prawdziwe Smart City nie jest zawieszone w próżni, ale stanowi ważny ośrodek w międzynarodowej wymianie myśli technicznej, wiedzy czy kapitału.

– O tym czy miasto jest smart, decyduje subiektywna ocena mieszkańców. Wówczas możemy rozdzielić rozwiązania na te techniczne oraz te, które rzeczywiście ułatwiają życie populacji, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów utrzymania miasta. Jestem pewien, że możemy być liderami Smart City w Polsce, ale także poza jej granicami i do tego musimy niezmiennie dążyć – dodał dr Waldemar Grzebyk z Politechniki Wrocławskiej.

W trakcie swojej prelekcji przestawiał m.in. innowacyjny proces obiegu zamkniętego, w którym wdrażane są nowe technologie, zbierane i analizowane duże ilości danych oraz informacji o funkcjonowaniu miasta, wyciągane są wnioski na podstawie przeprowadzonych analiz, podejmowane są decyzje i działania zarządcze oraz optymalizujące procesy zachodzące w mieście.

– Aby móc mówić, że urządzenia, obiekty czy miasta są inteligentne, muszą się najpierw czegoś nauczyć, a uczą się dzięki danym, zbieranym z czujników i sensorów zainstalowanych w specjalnie dedykowanych do tych celów systemach pomiarowych – zaznaczył dr Waldemar Grzebyk.

Premiera raportu, inteligentne biurowce i biura

Konferencja „Wrocław w kierunku Smart City” jest także premierą raportu, który został opracowany przez Knight Frank wspólnie z Biurem Zarządzania Projektami UMW, Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz dr Waldemarem Grzebykiem. – Dla naszej firmy to wyjątkowy rok, gdyż za nami już 20 lat działalności nie tylko w Polsce, ale i we Wrocławiu. Czujemy się zatem zobowiązani do tego, aby zwrócić uwagę na specyfikę inteligentnego miasta. Już ponad połowa ludzi na świecie mieszka w miastach, a z roku na rok będzie ich tylko przybywać. Co więcej, to miasta generują 80% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną i odpowiadają za 70% emisji gazów cieplarnianych. Głównymi odbiorcami energii i istotnymi emitentami gazów są budynki – zdradziła szczegóły raportu Elżbieta Czerpak z Knight Frank.

Z kolei Magdalena Oksańska i Marta Badura dyskutowały o inteligentnych biurowcach i inteligentnym biurze. – Nie możemy mówić o inteligentnym mieście, w którym nie ma smart budynków. To nierozerwalna całość, która musi ze sobą współgrać i funkcjonować. Regulaminy niektórych budynków zostają często zmieniane, tak aby były bardziej przyjazne użytkownikom. Przyszłością są budynki zero-energetyczne, biura dostosowane do indywidualnych potrzeb pracowników, maksymalne wykorzystanie automatyki i systemu czujników czy funkcjonowanie w pracy zgodnie z naturą – tak oczami Magdaleny Oksańskiej z Knight Frank widziany jest kierunek rozwoju smart biurowców.

– Praca w domu daje większą produktywność, ale należy pamiętać o tym, że innowacyjność płynie z możliwości wymiany myśli. W związku z tym praca zdalna, nie do końca jest idealnym rozwiązaniem, jednak powinna płynnie przechodzić w pracę w biurze. Dlatego tak ważne są inteligentne pomieszczenia, która swoimi rozwiązaniami mogą przynieść same korzyści – twierdziła Marta Badura z Knight Frank.

Panel dyskusyjny

Konferencję zakończył panel dyskusyjny, w którym obok wiceprezydenta Macieja Bluja udział wzięli Ewa Kaucz (prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej), Konrad Fuławka (dyrektor Centrum Innowacji Nokia Garage), Maciej Rogowski (Velis) oraz dr Waldemar Grzebyk z Politechniki Wrocławskiej.

– Należy pamiętać, że nie ma w pełni smart miasta i raczej nigdy tak do końca nie będzie. Wiele rzeczy zostało już zrobionych, ale weźmy pod uwagę fakt, że technologia cały czas się zmienia, rozwija i jeszcze wiele pracy zostało do wykonania. Cały czas wprowadzamy jednak nowe usługi dla mieszkańców, którzy często intuicyjnie z nich korzystają i nie zastanawiają się, czy akurat to udogodnienie jest smart – mówiła prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej Ewa Kaucz.

Wiceprezydent Maciej Bluj zaznaczył także, że kluczowym elementem jest możliwość odpowiedzi na potrzeby ludzi, poprzez znalezienie odpowiedniego narzędzia. – Cały czas staram się obserwować, co i w jaki sposób można by było udoskonalić. Tempo rozwoju społecznego nie daje nam jednak do końca odpowiedzi na pytanie, czy długofalowe planowanie jest odpowiednim kierunkiem, w jakim powinniśmy zmierzać.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl