Skarpetki Tyrmanda. Imprezy online w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Kilka dni wypełnionych spotkaniami autorskimi, czytaniami online, a nawet grą mobilną. Wszystko z powodu pisarza Leopolda Tyrmanda, znanego m.in. ze słynnej powieści „Zły”, bo w 2020 roku przypadają aż dwie ważne związane z nim rocznice –100. urodzin i 35. śmierci. A skąd wątek skarpetek? Tyrmand postulował w jednej z powieści, aby nosić wiele mówiące, wesołe, barwne i optymistyczne.   


Rok Tyrmanda we Wrocławiu

Świętowanie Roku Tyrmanda (ustanowionego przez Sejm RP) Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu zaczyna od 6 listopada czytaniem opowiadania „Rower, czyli zemsta moralności”, a posłuchamy go w interpretacji Pawła Małaszyńskiego o 18.00, start na FB Mediateki. Bohaterem przewrotnie wymyślonego utworu jest warszawski złodziejaszek, który z trudem musi przyjąć do wiadomości, że ludzie są jednak uczciwi. 

Skarpetki Tyrmanda

Skarpetki Tyrmanda

Spotkania / Dla wszystkich
Termin od 6 listopada 2020 do 13 listopada 2020

Miejsce Wydarzenie online

Zobacz

Także od piątku 6 listopada (od 19.00) do piątku 20 listopada będziemy mogli pobrać przygotowaną przez zespół wrocławskiej MBP grę mobilną „Skarpetki Tyrmanda” w darmowej aplikacji ActionTrack. Ppotrzebny będzie nam jedynie smartfon lub tablet z dostępem do internetu. Fabułę zainspirowały opowiadania Leopolda Tyrmanda, a dostaniemy szansę, by wcielić się w rolę nastoletniej Symforiany i odkryć sporo sekretów starego domu.

Marcel Woźniak, biograf Tyrmanda

W sobotę 7 listopada spotkanie z Marcelem Woźniakiem wokół jego książek o Tyrmandzie. Pisarz i dziennikarz jest autorem zarówno biografii Leopolda Tyrmanda („Moja śmierć będzie taka, jak moje życie”, Wydawnictwo MG), jak i świeżo wydanej książki „Tyrmand. Pisarz o białych oczach” (Wydawnictwo Marginesy), w której ponownie powraca do swojego bohatera, uzupełnia wiele faktów, poznajemy słabo dotychczas opisane wojenne losy Tyrmanda.

Na potrzeby najnowszej książki przemierzył kontynenty, miasta, spotkał rodzinę autora „Złego”, udało mu się pozyskać nigdy wcześniej nie opublikowane materiały. I nakreślić bardzo osobisty portret pisarza, którym jest od lat zafascynowany. Start spotkania z Marcelem Woźniakiem o 18.00, do śledzenia na FB Mediateki

To niepowtarzalna okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej o świetnym pisarzu zakochanym w Warszawie, ale też ówczesnym dandysie w nienagannie skrojonym garniturze, ciemnych okularach (noszonych także wieczorową porą) i w...kolorowych skarpetkach. 

Najnowsza książka poświęcona biografii Leopolda Tyrmanda (Wydawnictwo Marginesy 2020)

Spotkania wokół Tyrmanda

W poniedziałek 9 listopada na FB Mediateki o 18.00 spotkanie online z Urszulą Rybicką, założycielką Żydoteki. Mogą pojawić się ciekawe wątki w dyskusji z uwagi na żydowskie pochodzenie Leopolda Tyrmanda, losy jego rodziny etc.

We wtorek 10 listopada także o 18.00 i także na FB Mediateki rozmowa z pisarzem Mikołajem Łozińskim, autorem m.in. powieści „Stramer” nominowane niedawno do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Związek z Tyrmandem? Nieoczekiwany, a ujawniony podczas spotkania. 

W piątek 13 listopada ostatnie ze spotkań o 18.00 na FB Mediateki, tym razem z Marcinem Kydryński, dziennikarzem radiowym, kochającym jazz...tak jak Leopold Tyrmand. Ojciec Marcina Kydryńskiego, Lucjan doskonale znał Tyrmanda, więc dostaniemy niepowtarzalną szansę, aby dowiedzieć się więcej o muzycznej pasji autora „Złego”.   Zgłoś uwagę