wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Znamy zwyciężczynie i zwycięzców majowego naboru do Mikrograntów. Jak spędzimy lato na osiedlach?

Znamy zwyciężczynie i zwycięzców majowego naboru do Mikrograntów. Jak spędzimy lato na osiedlach?

Redakcja www.wroclaw.pl,

Mikrogranty 2021 - projekt "W jazzowym gaju". Na zdjęciu kobieta przy mikrofonie, w zielonym plenerze. Zdjęcie ilustracyjne Jerzy Wypych
Mikrogranty 2021 - projekt "W jazzowym gaju". Na zdjęciu kobieta przy mikrofonie, w zielonym plenerze. Zdjęcie ilustracyjne

Przyrodnicze spacery i wędrówki z psimi pupilami, międzykulturowe warsztaty, gry miejskie i pikniki. Mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia razem z Wrocławskim Instytutem Kultury oraz Fundacją Umbrella zrealizują latem 33 projekty.

Dwa pierwsze tygodnie maja upłynęły zespołom trzech ścieżek w Mikrograntach na zbieraniu pomysłów na projekty z zakresu animacji, edukacji, rekreacji i wielu innych działań o charakterze integracyjnym i kulturotwórczym. W efekcie do programu spłynęło 91 propozycji inicjatyw, które przez ostatnie tygodnie poddawane były ocenie formalnej oraz merytorycznej. Dziś ogłaszamy najlepsze 33 projekty, które realizowane będą tego lata we Wrocławiu!  

Mikrogranty młodzieżowe  

Zwycięską 11-stkę tej ścieżki charakteryzuje szeroko rozumiana przyjaźń – jako działanie dla pokojowego współistnienia różnic. Jak mówią młodzi, w życiu chodzi o relacje, nie o racje. Dlatego podczas spotkań z psychologiem i zabaw integracyjnych poruszymy temat dojrzewania, akceptacji i miłości nieheteronormatywnej.

Poza tym młodzież wciąż chce solidaryzować się z ukraińską społecznością we Wrocławiu. Międzykulturowe warsztaty będą platformą do wymiany doświadczeń, wzajemnego poznania swoich tradycji, ale przede wszystkim okazją do integracji – w rytm muzyki, podczas pikniku czy… w zagrodzie alpak. Tak, po raz drugi w programie pojawi się okazja, by poznać te przeurocze zwierzęta! Inicjatywy wokół fauny, ale też flory są wciąż chętnie zgłaszane przez młodzież. Wspólne sadzenie roślin i ich obecność w ekosystemie, wegetariańskie warsztaty i spotkania edukacyjne pod hasłem niemarnowania żywności – lato spędzimy wśród natury i przy soczystych owocach i warzywach! 

Więcej szczegółów o zwycięskich projektach ze ścieżki młodzieżowej znajdziecie TUTAJ. 

Mikrogranty dla organizacji pozarządowych  

Podobnie jak w wybranych inicjatywach ścieżki młodzieżowej, projekty NGO krążą wokół świadomości w obszarze relacji i ekologii. Wśród 9 propozycji znalazły się warsztaty integracyjno-edukacyjne na temat kultury g/Głuchych oraz warsztaty teatralne w Centrum na Przedmieściu dla neuroatypowych uczestników i uczestniczek.

W plenerze odbędzie się rajd terenowy dla seniorów i seniorek połączony z akcją promującą niemarnowanie żywności, a na terenie wrocławskich klubów i akademików zaplanowane są działania typu partyworking, propagujące bezpieczną zabawę. Cieszymy się, że w ścieżce zostało wytypowanych tak wiele projektów międzykulturowych!

Latem w Czasoprzestrzeni wspólnie stworzymy lalki-motanki, przygotujemy ukraińskie potrawy i tradycyjne naszyjniki. Szykuje się prawdziwy festiwal celebrujący ukraińską kulturę! Poza tym obejrzymy w plenerze film z napisami w języku ukraińskim, wytypowany w wyniku głosowania na forum osiedlowym oraz poznamy się na warsztatach integracyjnych dla mało znanych muzyków z Polski i Ukrainy.  

Więcej szczegółów o zwycięskich projektach ze ścieżki dla organizacji pozarządowych znajdziecie TUTAJ.

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych 

Szczęśliwa trzynastka! Z pewnością można tak powiedzieć o kilkunastu wybranych projektach z tej ścieżki, w której wyraźnie przodują spotkania pogłębiające ekologiczną świadomość. Podczas letnich spacerów po Żernikach porozmawiamy o bioróżnorodności lokalnej przyrody, natomiast na Popowicach przygotujemy rabatki na kwiatki oraz  skonstruujemy karmniki dla ptaków i hotele dla zapylaczy. Innym razem poznamy bogactwo dolnośląskiej kuchni i stworzymy edukacyjną broszurę o dziko rosnących roślinach jadalnych obecnych w naszym mieście.

Latem ponownie spotkamy się z grupą osiedlowych aktywistów ,,Księżę w pełni’’, z którą odkryjemy zielone zakamarki okolicy, a swoje obserwacje zbierzemy w podcasty stanowiące zalążek księżańskiej raidostacji.

Poza tym w ścieżce zostały wyłonione dwie psie inicjatywy! Na Psim Polu (to chyba projekt szyty na miarę nazwy tego osiedla) poznamy różne sposoby na urozmaicenie codziennych spacerów, takie jak dog dance, puller czy frisbee. Do wspólnego odczytywania psiego języka i sygnałów zaprasza również grupa nieformalna Psiary. Jeżeli więc ,,siad’’ i ,,aport’’ to dla Was za mało, zabierzcie smysze (oraz smaczki) i ruszajcie na spotkania ze swoimi pupilami oraz... sąsiadami i sąsiadkami! Czas spędzony w plenerze to idealne okoliczności do regeneracji i sąsiedzkiej integracji. 

Więcej szczegółów o zwycięskich projektach ze ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych znajdziecie TUTAJ.

Wybrane pomysły otrzymają wsparcie finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych brutto), a także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. 

Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Mikrograntów będą bezpłatne, a ich realizację rozpoczniemy z końcem czerwca. Kolejna szansa na zgłoszenie pomysłu na działania w mieście już we wrześniu!  

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl