wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Z NGO o wrocławskim sporcie
boisko, zdjęcie ilustracyjne Wrocław Rozmawia
boisko, zdjęcie ilustracyjne

To już trzecie spotkanie przedstawicieli NGO i Urzędu Miejskiego Wrocławia. Tym razem rozmawialiśmy o wrocławskim sporcie i Pakiecie Społecznym. Za nami już debaty z organizacjami działającymi w kulturze i zaangażowanymi społecznie.

Notatka ze spotkania

W dyskusji online (29 maja) wzięło udział 38 osób.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Departamentu Spraw Społecznych:

  • Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Bartłomiej Świerczewski,
  • Zastępca Dyr. Departamentu Spraw Społecznych Jacek Pluta,
  • Dyr. Wydziału Partycypacji Społecznej UMW, Beata Bernacka,
  • Zastępca Dyr. Wydziału Partycypacji Społecznej UMW, Anna Kieler,
  • Dyr. Biura Sportu i Rekreacji UMW, Piotr Mazur,
  • Dyr. Młodzieżowego Centrum Sportu, Wojciech Gęstwa
  • Biuro Sportu i Rekreacji, Marta Jarodzka-Sawiłow

Stronę społeczną reprezentowali przedstawiciele organizacji:

  1. FC Wrocław Academy
  2. AZS AWF
  3. MKS MOS
  4. Juvenia Wrocław
  5. Parasol Wrocław
  6. KS AZS Wratislavia
  7. Ślęza Wrocław
  8. WKK Wrocław
  9. Wrocławski Szkolny Związek Sportowy
  10. KS AZS Wrocław
  11. UKS Talent
  12. KKS Polonia Wrocław
  13. KS Sporting Wrocław
  14. Wrocławski Sportowy Klub Taekwondo
  15. WKSN Świt
  16. WLKS Wrocław
  17. AZS-U. Ekonomicznego Wrocław
  18. Szpada Wrocław
  19. Silesia Wrocław
  20. Budokan Wrocław
  21. Fundacja Brzeźna Bentkowska/MAT Atom Deweloper Wrocław
  22. Wrox-gym Wrocław
  23. KS Baseball Wrocław
  24. WKS Kolejarz Wrocław
  25. UKS Kopernik Wrocław
  26. Fundacja Nami
  27. FORZA Wrocław
  28. WKS „Śląsk”
  29. Dolnośląski Związek Szachowy
  30. Dolnośląska Federacja Sportu
  31. Dolnośląski Związek Brydża Sportowego

Podgląd na uczestników debaty w programie online. Fotografie uczestników spotkania

Dyr. Departamentu Spraw Społecznych, Bartłomiej Świerczewski

Przedstawił sytuację budżetową miasta, w związku z epidemią. W chwili obecnej szacujemy, że strata miasta wyniesie ok. 500 mln PLN. Dokładniejsze dane będziemy mieć w drugiej połowie roku, a bardzo dokładne jeszcze później. To przełoży się na budżet miasta w przyszłym roku, który najprawdopodobniej będzie mniejszy. Dlatego chcemy aby dyskusja o tym jak ma wyglądać podział środków na sport zaczęła się przy okazji kongresu NGO oraz prac nad rocznym programem współpracy z NGO.

Dyrektor Beata Bernacka - Zmiany w obowiązujących umowach, aneksy

Wydział Partycypacji Społecznej uzgodnił z radcami prawnymi, zapis do oferty, która będzie aneksowana, organizacja opisując nowy sposób realizacji zadania powinna wpisać poniższe zdanie:

"Od dnia .... i do momentu zniesienia ograniczeń wprowadzonych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, jednak nie dłużej niż do dnia zakończenia realizacji zadania publicznego...(dalej opis zadania)"

Zapis  ten  pozwoli aneksować  umowy, w których prowadzenie zajęć zostało zamienione z trybu dotychczasowego (zajęcia tradycyjne) na tryb zdalny (elektroniczny), jeśli konkurs tego nie wykluczał. Każda organizacja pozarządowa zmienia ofertę w takim zakresie, w jakim to możliwe i konieczne, ale ww. zapis jest niezbędny, by aneks był możliwy do zawarcia.

Ponadto: tam gdzie to tylko możliwe, na wniosek organizacji, będziemy przesuwać terminy, skracać czas realizacji, pomagać w modyfikowaniu zadań w granicach obowiązujących przepisów. Wniosek należy złożyć w Wydziale Partycypacji Społecznej. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie, ponieważ każde zadanie jest inne.

Aneksowanie umów może nastąpić w zakresie sposobu realizacji zadania publicznego, grupy docelowej, kosztorysu (w tym opłat od adresatów) założonych celów i rezultatów oraz wydłużyć termin realizacji zadania, ale kategorycznie nie można zmieniać istoty zadania publicznego (patrz ogłoszenie konkursowe dla konkretnego zadania publicznego jaki był cel realizacji zadania publicznego).

Rozliczamy koszty:

  • poniesione w związku z przygotowaniem zadania;
  • stałe – np. lokal, księgowość, koordynację, etc.
  • inne, po indywidualnej analizie umowy.

Jesteśmy dla wrocławskich organizacji pozarządowych

Czynsz za 1 zł netto w lokalach gminnych

Organizacje pozarządowe, które działają w lokalach gminnych zapłacą za nie 1 zł netto od początku do końca stanu epidemii. Zwolnienie nie dotyczy wyłącznie tych organizacji, które mają te opłaty wliczone w dotacje miejskie. Obniżka nie dotyczy opłat niezależnych od wynajmującego, z tytułu zużycia np. energii cieplnej, ciepłej i zimnej wody, energii elektrycznej, gazu. Wyjątek stanowi jedynie opłata za wywóz odpadów komunalnych, która po złożeniu do zarządcy odrębnego, stosownego oświadczenia może zostać zawieszona.

Od kiedy

nie wcześniej niż od dnia 13 marca 2020 r. nie dłużej niż do dnia odwołania stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Czynsz zostanie obniżony, jeżeli wniosek organizacji spełniać będzie kryteria określone w Zarządzeniu Prezydenta.

Kto może skorzystać z oferty?

Z oferty mogą skorzystać organizacje pozarządowe, które nie mają wobec Gminy Wrocław zaległości w opłatach z tytułu najmu lub dzierżawy nieruchomości większych niż trzymiesięczne. Oferta nie dotyczy organizacji, które otrzymały dofinansowanie do czynszu w 100% pokrywające wysokość tej opłaty - uwzględnione w umowie dotacyjnej zawartej z Gminą Wrocław na realizację zadania publicznego.

WNIOSEK – FORMULARZ „A” - dla organizacji, która nie otrzymała dofinansowania do czynszu w ramach umowy na realizację w nieruchomości zadania publicznego zleconego przez Gminę Wrocław.

WNIOSEK – FORMULARZ „B” - dla organizacji, która otrzymała dofinansowanie do czynszu w ramach umowy na realizację w nieruchomości zadania publicznego zleconego przez Gminę Wrocław.

Gdzie złożyć wniosek

Wydział Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia. WSS opiniuje i przesyła do właściwego Zarządcy, który podpisuje aneks do umowy dot. nieruchomości. Kiedy złożyć oświadczenie o wznowieniu działalności w lokalu - o ile nastąpi to przed datą wejścia w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia odwołującego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, organizacja pozarządowa zobligowana jest do złożenia do zarządcy stosownego oświadczenia nie później niż w terminie 7 dni od podjęcia działalności:

Zarządzenie Prezydenta Wrocławia 

Zwolnienie z podatku od nieruchomości

Organizacje pozarządowe mają także możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Zwolnienie od podatku od nieruchomości  - Organizacje pozarządowe

  1. Podstawa prawna zwolnień: Uchwała nr XXII/588/20 z dnia 30 kwietnia 2020 r. zm. uchwałę nr XXI/560/20 z dnia 9 kwietnia 2020 r.

  2. Kto może się ubiegać o zwolnienie:Podatnik podatku od nieruchomości, jeśli te nieruchomości tj. grunty, budynki i budowle zajęte są na prowadzenie działalności przez: organizacje pozarządowe, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2019 r. poz. 688, 1570, 2020 oraz z 2020 r. poz. 284), podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy, jeśli odnotowały pogorszenie płynności finansowej w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

UCHWAŁA NR XXII/588/20
UCHWAŁA NR XXI/560/20

Składki ZUS - zwolnienia

Możliwość uzyskania przez organizacje pozarządowe zwolnienia ze składek ZUS oraz ewentualnych wyłączeń związanych z działalnością gospodarczą lub odpłatną organizacji.

Podstawą do ubiegania się o zwolnienie z opłacania składek ZUS jest art. 31z o ust. 1 ustawy z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Warunki  ubiegania się o zwolnienie w przypadku organizacji pozarządowych:

1) Bycie organizacją pozarządową lub podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie .

2) Zatrudnianie w organizacji pozarządowej mniej niż 10 pracowników oraz złożenie kompletnego wniosku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) do dnia 30 czerwca 2020 r.

Kwestia wpisu do rejestru lub ewidencji a także rodzaj prowadzonej działalności (gospodarcza, odpłatna, nieodpłatna) nie został oznaczony jako jeden z warunków.

Wybory WRDPP na kadencję 2020 – 2023

Proces wyborów nowego składu Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego został opisany w Uchwale Rady Miejskiej Wrocławia z 23 marca 2017 r. nr XXXVII/803/17  w sprawie trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania WRDPP. 27 października 2020 r. upływa kadencja dotychczasowej WRDPP. Do tego czasu Prezydent powinien powołać nową. Przewidujemy, że zgłaszanie kandydatów rozpoczniemy na przełomie sierpnia i września 2020.

Program współpracy Miasta z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2021

Konsultacje programu rozpoczniemy w sierpniu 2020. Przewidujemy, że ostatecznie dokument zostanie przedłożony Radzie Miejskiej Wrocławia na sesję Rady w październiku 2020 r.

Dyskusja. Wnioski. Propozycje

Dyr. Biura Sportu i Rekreacji UMW, Piotr Mazur:Zadania z podziałem na dwa półrocza (np. volleymania, footballmania itp.)Konkursy na drugie półrocze zostaną ogłoszone na początku czerwca.

Sport profesjonalnyW sprawie konkursów na II półrocze dla klubów profesjonalnych decyzja powinna zostać podjęta w połowie roku, zależnie od rozwijania się sytuacji zagrożenia epidemiologicznego oraz decyzji rządu w tej sprawie.

Sale gimnastyczne w szkołachSzkoły są przygotowane do udostępnienia sal gimnastycznych. Dyrektorzy szkół otrzymali odpowiednie wytyczne z Departamentu Edukacji. Jednakże każdorazowo to Dyrektor szkoły decyduje o warunkach udostępnienia obiektów. Sytuację komplikuje nie tylko stan epidemii ale i podwójne roczniki. Przez to zaplecze sportowej jest dłużej wykorzystywane na potrzeby edukacyjne – szkolne.

Dyr. Młodzieżowego Centrum Sportu, Wojciech GęstwaObiekty pod zarządem Młodzieżowego Centrum Sportu.

14 podmiotów skorzystało z ulgi najmu lub dzierżawy obiektów MCS-u. Warunkiem skorzystania z ulgi było niezaleganie z żadnymi opłatami na rzecz Gminy. Obecnie obłożenie obiektów jest na poziomie 50 % w stosunku do wynajmów roku 2019. Boiska i hale sportowe nadal działają na specjalnych warunkach ze względu na stan zagrożenia epidemiologicznego.

Dyrektor Bartłomiej Świerczewski:Zaproszenie do udziału w 4 Kongresie Organizacji Pozarządowych, który odbędzie się on-line w terminie 17-20.06.2020 r. Zwrócił uwagę że nadal trwa epidemia w związku z czym nie funkcjonujemy jeszcze normalnie i prosimy o zrozumienie. Różne obiekty i przestrzenie są wykorzystywane do innych celów. Tak dzieje się w przypadku hali przy ul. Parkowej. Tak długo jak nie znajdziemy innych – zastępczych obiektów, ta sytuacja nie ulegnie zmianie. Zasady funkcjonowania obiektów zarządzanych przez Miasto lub obiektów w zasobie Edukacji także mogą różnić się od tego do czego przywykliśmy. Dostępność tych obiektów może być mniejsza. Bardzo prosimy o wyrozumiałość. Staramy się wszyscy wrócić do normalności przedepidemicznej, ale to może trochę potrwać. No i nadal nie wiemy jak sytuacja będzie rozwijać się przez wakacje i później.

Arkadiusz Zagrodnik (Dolnośląska Federacja Sportu):Wyraził opinię, że biorąc pod uwagę sytuację budżetową gmin oczywiste wydaje się, że będą „cięcia” finansowe, jednak dobrze by było aby nie likwidować całkowicie niektórych programów/dyscyplin, tylko redukować finansowanie proporcjonalnie.Przedstawił problem z korzystaniem z niektórych obiektów szkolnych. Przekazał informację, że Dolnośląska Federacja Sportu od poniedziałku 1 czerwca wraca do pracy normalnej.

Odpowiedź Bartłomiej Świerczewski: Prezydent Wrocławia pamięta i dba o NGO, w tym także o organizacje realizujące zadania sportowe. To oznacza, że macie Państwo potężnego sojusznika. My w departamencie myślimy podobnie, przychylamy się do opinii, że zmiany w strukturze finansowania sportu powinny być proporcjonalne. Jeśli chodzi o sale przyszkolne to należy pamiętać, że jesteśmy w stanie zagrożenia epidemicznego i każdy z dyrektorów decyduje indywidualnie o swoich obiektach. Dyrektorzy obawiają się, ponieważ w szkołach przebywają już dzieci. Muszą oni widzieć cały system, uwzględniać też często obecność przedszkoli [zespoły szkolno-przedszkolne] i brać za całość odpowiedzialność.

Jakub Bednarek (FC Academy):Czy MCS może/planuje obniżyć stawki najmu na swoich obiektach? Obozy sportowe: co zrobić jeżeli ktoś na obozie zachoruje? Czy potrzebna wtedy jest kwarantanna? Jak będzie wyglądała kwarantanna? Kto ponosi koszty kwarantanny? Czy potrzeba wykonać test na obecność wirusa, kto pokryje koszty takich testów?

Odpowiedź Beata Bernacka: Jeśli chodzi o zachorowanie na obozie i związane z tym procedury należy się zwrócić do sanepidu w tej sprawie. Organizator odpowiada za bezpieczeństwo uczestników obozów. Miasto Wrocław nie ogłosi w tym roku konkursów na wypoczynek wyjazdowy, zostanie ogłoszony konkurs na półkolonie w mieście.

Odpowiedź Wojciech Gęstwa: MCS nie obniży kosztów najmu swoich obiektów, ponieważ są one już bardzo niskie (25 zł/h) w porównaniu z obiektami komercyjnymi lub innymi miastami. Nadal chcemy wspierać sport, jednak koszty związane z utrzymaniem obiektów mogą wzrosnąć w związku z obostrzeniami, które na nas spadają. To może oznaczać zmiany w cennikach i wzrost cen za wynajem.

Kamil Kobiałka (WLKS Wrocław):Jak wygląda sytuacja Trenerów Klubowych zatrudnionych przez MCS, którzy podobno mają zostać zwolnieni? Wniosek aby nie obcinać całkowicie finansowania w przyszłym roku. Akademia Wychowania Fizycznego nadal nie działa w związku z tym mamy problem z miejscem na treningi.

Odpowiedź Wojciech Gęstwa: Potwierdził że program trenera klubowego zostaje zlikwidowany do końca roku z zachowaniem wszelkich procedur. Program ten był dodatkowym wsparciem dla klubów obok niskich cen za najem obiektów MCS-u, czy dotacji z Biura Sportu i Rekreacji.

Bartłomiej Świerczewski: Staramy się to robić powoli i stopniowo mając świadomość racjonalizacji wydatków.

Tomasz Kucharski (Sporting Wrocław):Jak wyglądają prace nad strategią sportu 2030? Wniosek o kolejne spotkanie osobiście.Czy można się starać o obniżenie kosztów wody służącej do podlewania boisk? Czy można organizować imprezy sportowe na obiektach?Wyraził wsparcie dla pomysłu likwidacji trenera klubowego. Nie był to projekt dostępny dla wszystkich klubów. Zwrócił uwagę, że w klubach wrocławskich jest zapotrzebowanie na trenerów.

Odpowiedź Bartłomiej Świerczewski/Piotr Mazur: Prace nad strategia trwają. Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego prace przesuną się w czasie. Zrealizowano 1 etap tj. Diagnozę wrocławskiego sportu. Jednak niektóre części w związku z bieżącą sytuacją staja się nieaktualne. Należy ją zatem na nowo przeanalizować, pod kątem zmian spowodowanych przez epidemię covid-19.Wszystko zależy od stanu zagrożenia epidemicznego w dniu spotkania, dołożymy wszelkich starań, żeby kolejne spotkania odbywały się w optymalnych warunkach możliwych do zorganizowania w danych okolicznościach.Wysokość cen wody nie zależy od Departamentu Spraw Społecznych, należy zwrócić się do zarządcy terenu i MPWiK.

Co do imprez to należy pamiętać, że wszelkie obowiązki przestrzegania obostrzeń leżą po stronie organizatora. Jeżeli klub jest w stanie zorganizować imprezę sportową zgodnie z obecnymi zaostrzonymi przepisami to nie ma ku temu przeszkód. Można zgłaszać wnioski o dofinansowanie takich zawodów/turniejów. Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie.

Romuald Krauze (MKS MOS):Czy program trenera klubowego musi być zlikwidowany?Hala przy ul. Parkowej jest niedostępna. Kidy będzie można wrócić do treningów na tej hali?

Odpowiedź Bartłomiej Świerczewski: Program trenera klubowego zostaje zlikwidowany do końca roku. Hala obecnie jest zajmowana przez osoby bezdomne, szukamy innego miejsca, zaraz po opuszczeniu hali będzie można z niej korzystać. Mamy świadomość ograniczeń, ale w sytuacji epidemii takie sytuacje należy brać pod uwagę. To co możemy zasugerować to zastępcze prowadzenie treningów na innych obiektach. Jednak należy korzystać z nich zgodnie z warunkami zarządcy obiektu (bez wykorzystania kleju, który zostawia ślady). Jeszcze raz podkreślam, że natychmiast jak znajdziemy obiekt zastępczy wyprowadzimy się z hali przy ul. Parkowej. Najpóźniej nastąpi to na koniec sierpnia.

Przemysław Koelner (WKK Wrocław):Odpowiedział w kontekście poprzedniego tematu, że WKK Sport Center ma kilka wolnych terminów do dyspozycji na hali do koszykówki.Pytanie do Dyr. Piotra Mazura: jakie są rodzaje rozliczeń dla klubów profesjonalnych gdy w 1 konkursie połączono zespoły seniorskie i młodzieżowe? Zawodnicy mieli kontrakty do końca maja, zostali później zatrudnieni do inny prac.Jak wygląda sprawa imprez masowych, sportowych?

Odpowiedź Piotr Mazur: W przypadku zadań trwających należy złożyć wniosek o aneks. Należy pamiętać, że wszelkie zmiany muszą być zgodne z ogłoszeniem konkursowym. Rozliczyć można te wydatki, które są związane z zadaniem objętym konkursem. Co do konkursów dla klubów profesjonalnych na 2 połowę roku, to decyzje zostanie podjęta w okolicach połowy czerwca. Każde zadanie musi być analizowane indywidualnie. Imprezy muszą być przeprowadzane zgodne z wytycznymi związanymi ze stanem zagrożenia epidemiologicznego. We Wrocławiu imprezy masowe są do końca sierpnia odwołane, ale ta decyzja może ulegać zmianie w przypadku kolejnych zmian związanych z odmrażaniem sportu przez rząd.

Jędrzej Dąbrowski:Do kiedy należy składać wnioski o aneks? Wyraził pełne zrozumienie dla sytuacji hali przy ul. Parkowej, są inne obiekty do dyspozycji.

Odpowiedź Piotr Mazur: Wnioski o aneks należy składać jak najszybciej, gdy tylko powzięło się informacje o zmianach w realizacji zadania. Nie należy czekać, żeby uniknąć sytuacji natłoku spraw tuż przed upłynięciem terminu.

Odpowiedź Beata Bernacka: O potrzebie aneksowania umowy należy niezwłocznie poinformować Urząd (można mailowo) aby można było zawrzeć aneks z datą poinformowania o takiej potrzebie.

Grzegorz Widanka: Prośba o uruchomienie basenu na ul. Wejherowskiej. Zawodnicy nie mają gdzie trenować. Odpowiedź Piotr Mazur: Spółka Spartan udostępni basen niezwłocznie, jak tylko dostanie wytyczne w tej sprawie i będzie to możliwe po zniesieniu ograniczeń przez rząd.

Marek Kozioł: W strategii należy pamiętać o ocenie możliwości korzystania z obiektów sportowych, aby można było te warunki poprawić. Można by oceniać kwartalnie zarządców obiektów. W strategii należy też wziąć pod uwagę preferencje mieszkańców min. w oparciu o budżet obywatelski. 

Kamil Kobiałka: Zwolnienie trenerów w związku z likwidacją programu „Trener klubowy” negatywnie wpłynie na sport młodzieżowy.

Odpowiedź Bartłomiej Świerczewski: Nikt nie odbiera dofinansowania sportu dzieci i młodzieży. Program „Trener klubowy” jest tylko jedną z wielu dostępnych i cały czas utrzymywanych form wsparcia dla wrocławskiego sportu dzieci i młodzieży.

Odpowiedź Wojciech Gęstwa: Program trenera klubowego działał na zasadzie cząstkowego wsparcia dla tylko nielicznych klubów sportowych. Zlikwidowanie go nie pozbawia wsparcia dla szeroko rozumianego sportu dzieci i młodzieży.

Odpowiedź Piotr Mazur: Wrocławski sport młodzieżowy od wielu już lat plasuje się na trzecim miejscu w systemie współzawodnictwa prowadzonym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Prowadzone analizy w ramach opracowywania diagnozy wrocławskiego sportu w trakcie prac nad strategią sportu pokazały, że Wrocław wydaje największe środki na dofinansowywanie sportu dzieci i młodzieży, a do tego oferuje klubom obiekty sportowe na preferencyjnych warunkach, lub nieodpłatnie (Program bezpłatnego udostępniania sal szkolnych), co nie ma miejsca w innych polskich miastach.

Tomasz Malec (Polonia Wrocław): Prośba do MCS aby uwzględniać podwyżki czynszu za wynajem obiektów w momencie, gdy kluby planują swoje budżety, aby mogły te zmiany odpowiednio wcześniej uwzględnić. Jak można przesuwać środki w aneksach?

Odpowiedź Bartłomiej Świerczewski:W sprawie opłat nie została jeszcze podjęta ostateczna decyzja. W sprawie aneksów należy indywidualnie konsultować się z Biurem Sportu i Rekreacji.

Na tym spotkanie zakończono.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl