wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. w KLIMACIE miasta – relacja z warsztatów (BUDOWNICTWO)
spotkanie warsztatowe w ramach konsultacji "w KLIMACIE miasta" fot. Monika Glińska
spotkanie warsztatowe w ramach konsultacji "w KLIMACIE miasta"

Przystosowanie przestrzeni publicznych do zmian klimatu, a także pożądane zmiany w podejściu do zabudowy miasta były przedmiotem ostatniego spotkania warsztatowego w ramach konsultacji „w KLIMACIE miasta”.

Tuż przed długim weekendem majowym w kilkunastoosobowym gronie złożonym z mieszkańców, radnych osiedlowych, aktywistów i urzędników oraz przedstawicieli firm deweloperskich rozmawialiśmy o zgłoszonych poprzez formularz pomysłach i nadawaliśmy im priorytety. Jak podkreśliła jedna z organizatorek z ramienia Biura Ochrony Przyrody i Klimatu, wszystkie przedyskutowane i doprecyzowane zadania będą brane pod uwagę przy realizacji Miejskiego Planu Adaptacji, inną kwestią jest czas ich wdrożenia.

Przedstawiciele urzędu wyrazili również przekonanie, że Wrocław jest coraz bardziej świadomym miastem, coraz częściej przy inwestycjach pojawiają się mikroretencja i odnawialne źródła energii, zwiększa się powierzchnie biologicznie czynne. Aby można było kształtować ład przestrzenny w sposób satysfakcjonujący mieszkańców, potrzebne są jednak zmiany w prawodawstwie na poziomie krajowym (np. modyfikacje decyzji o warunkach zabudowy, zwiększenie minimalnych odległości między budynkami). O ich przeprowadzenie mogłaby zabiegać m.in. społeczna Rada ds. Ekologii i Zieleni przy Prezydencie Wrocławia, niedawno powołana na nową kadencję.

spotkanie konsultacyjne

W toku rozmowy uczestnicy za najważniejsze uznali kwestie takie jak: brak zgody na gęstą zabudowę z betonowymi pasażami oraz zabudowę korytarzy powietrznych (wyrażony poprzez zapisy w miejscowym planie), odważne wprowadzanie rozwiązań typu fotowoltaika, pompy ciepła, rekuperacja, promowanie zielonych  ścian i dachów (warto wiedzieć, że od 2015 r. za ich utworzenie przysługuje ulga w podatku od nieruchomości!), niewycinanie starodrzewu przy tworzeniu nowej zabudowy, zacienianie przystanków komunikacji miejskiej, oddzielanie ciągów pieszych i rowerowych od ulicy zielenią, obsadzanie inwestycji rodzimymi gatunkami i roślinami odpornymi na zmianę klimatu.

spotkanie konsultacyjne - materiały pomocnicze

Spotkanie poświęcone budownictwu było czwartym z cyklu – po wodzie, zieleni oraz infrastrukturze i bezpieczeństwie. Każdemu z warsztatów towarzyszyło przekonanie, że podstawą jest edukowanie społeczeństwa.

21 maja o 17:30 w Mediatece odbędzie się podsumowanie całych konsultacji. Zapraszamy!

Zobacz relacje z poprzednich spotkań

Konsultacje społeczne „w KLIMACIE miasta” realizowane są przez Fundację na Rzecz Studiów Europejskich we współpracy ze Stowarzyszeniem "Żółty Parasol" i Stowarzyszeniem Edukacji Krytycznej w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław. Partnerem konsultacji jest Fundacja EkoRozwoju.

Informacja, zdjęcia: Monika Glińska

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl