wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:55

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Spotykamy się z NGO
Kadr ze spotkania w trybie online Wrocław Rozmawia
Kadr ze spotkania w trybie online

To już kolejne posiedzenie online przedstawicieli organizacji pozarządowych i Urzędu Miejskiego Wrocławia. Rozmawiamy o obecnej sytuacji, problemach w prowadzeniu działalności oraz wprowadzaniu rozwiązań ochronnych w ramach wrocławskiego Pakietu Społecznego.

Za nami już jedno spotkanie z NGO działającymi w kulturze. Przed nami spotkanie z NGO zajmującymi się sportem. W trakcie spotkania, o którym mowa tj. z 22 maja poruszano m.in. plany organizacyjne Wrocławskiego Kongresu Organizacji Pozarządowych i wyborów do Wrocławskiej Rady Pożytku Publicznego. W spotkaniu online wzięło udział 38 osób.

Uczestnicy

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Departamentu Spraw Społecznych

  • Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Bartłomiej Świerczewski
  • Z-ca dyr. Departamentu Spraw Społecznych Jacek Pluta
  • Dyr. Wydziału Partycypacji Społecznej UMW, Beata Bernacka,
  • Zastępca Dyr. Wydziału Partycypacji Społecznej UMW, Anna Kieler, 
  • Dyr. Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW, Joanna Nyczak,
  • Dyr. Wydziału Kultury UMW, Jerzy Pietraszek,
  • Dyr. Biura Sportu i Rekreacji UMW, Piotr Mazur,
  • Dyr. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Anna Józefiak- Materna,
  • Dyr. Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, Dorota Feliks

Stronę społeczną reprezentowali przedstawiciele organizacji:

  1. Fundacja Eudajmonia

  2. Dolnośląska Federacja Sportu

  3. Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Wrocławskie

  4. Fundacja Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. Księdza Marcina Lutra

  5. Fundacja Opieka i Troska

  6. Fundacja PozyTYwka

  7. Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej

  8. Fundacja Dom Pokoju

  9. Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych

  10. Fundacja Ukraina

  11. Fundacja Ekorozwoju

  12. Fundacja Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella”

  13. Stowarzyszenie Żółty Parasol

  14. Fundacja „Avant Art.”

  15. Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocław

  16. Fundacja Centrum Praw Kobiet Wrocław

  17. Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci

  18. Wrocławskie Forum Osiedlowe

  19. Nowe Nadodrze

  20. Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu

  21. Fundacja Znacznie Więcej

  22. Akcja Miasto

  23. Akcja Kultura

  24. Grupa Kultura Wrocław

  25. Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych

  26. Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich

  27. Stowarzyszenie NOMADA

  28. Fundacja Homo SACER

Wprowadzenie

Dyr. Departamentu Spraw Społecznych, Bartłomiej Świerczewski

Sytuacja budżetowa miasta, w związku z epidemią jest trudna. Szacujemy że w tym roku strata miasta wyniesie ok. 500 mln PLN. Dokładniejsze dane będziemy mieć w drugiej połowie roku a bardzo dokładne dopiero pod koniec roku. To przełoży się na budżet miasta w przyszłym roku, który najprawdopodobniej będzie mniejszy. Dlatego chcemy aby dyskusja o tym jak ma wyglądać podział środków zaczęła się przy okazji kongresu NGO oraz prac nad rocznym programem współpracy z NGO.

Zmiany w obowiązujących umowach, aneksy

Wydział Partycypacji Społecznej uzgodnił z radcami prawnymi, zapis do oferty, która będzie aneksowana, organizacja opisując nowy sposób realizacji zadania powinna wpisać poniższe zdanie:

"Od dnia .... i do momentu zniesienia ograniczeń wprowadzonych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, jednak nie dłużej niż do dnia zakończenia realizacji zadania publicznego...(dalej opis zadania)"

Zapis  ten  pozwoli aneksować umowy, w których prowadzenie zajęć zostało zamienione z trybu dotychczasowego (zajęcia tradycyjne) na tryb zdalny (elektroniczny), jeśli konkurs tego nie wykluczał. Każda organizacja pozarządowa zmienia ofertę w takim zakresie, w jakim to możliwe i konieczne, ale ww. zapis jest niezbędny, by aneks był możliwy do zawarcia.

Ponadto: tam gdzie to tylko możliwe, na wniosek organizacji, będziemy przesuwać terminy, skracać czas realizacji, pomagać w modyfikowaniu zadań w granicach obowiązujących przepisów. Wniosek należy złożyć w Wydziale Partycypacji Społecznej. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie, ponieważ każde zadanie jest inne.

Aneksowanie umów może nastąpić w zakresie sposobu realizacji zadania publicznego, grupy docelowej, kosztorysu (w tym opłat od adresatów) założonych celów i rezultatów oraz wydłużyć termin realizacji zadania, ale kategorycznie nie można zmieniać istoty zadania publicznego (patrz ogłoszenie konkursowe dla konkretnego zadania publicznego jaki był cel realizacji zadania publicznego).

Rozliczamy koszty:

  • poniesione w związku z przygotowaniem zadania;

  • tzw. stałe – np. lokal, księgowość, koordynację, etc.

  • inne, po indywidualnej analizie umowy.

Jesteśmy dla wrocławskich organizacji pozarządowych

Czynsz za 1 zł netto w lokalach gminnych

Organizacje pozarządowe, które działają w lokalach gminnych zapłacą za nie 1 zł netto od początku do końca stanu epidemii. Zwolnienie nie dotyczy wyłącznie tych organizacji, które mają te opłaty wliczone w dotacje miejskie. Obniżka nie dotyczy opłat niezależnych od wynajmującego, z tytułu zużycia np. energii cieplnej, ciepłej i zimnej wody, energii elektrycznej, gazu. Wyjątek stanowi jedynie opłata za wywóz odpadów komunalnych, która po złożeniu do zarządcy odrębnego, stosownego oświadczenia może zostać zawieszona.

Od kiedy

nie wcześniej niż od dnia 13 marca 2020 r. nie dłużej niż do dnia odwołania stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Czynsz zostanie obniżony, jeżeli wniosek organizacji spełniać będzie kryteria określone w Zarządzeniu Prezydenta.

Kto może skorzystać z oferty?

Z oferty mogą skorzystać organizacje pozarządowe, które nie mają wobec Gminy Wrocław zaległości w opłatach z tytułu najmu lub dzierżawy nieruchomości większych niż trzymiesięczne. Oferta nie dotyczy organizacji, które otrzymały dofinansowanie do czynszu w 100% pokrywające wysokość tej opłaty - uwzględnione w umowie dotacyjnej zawartej z Gminą Wrocław na realizację zadania publicznego.

WNIOSEK – FORMULARZ „A” - dla organizacji, która nie otrzymała dofinansowania do czynszu w ramach umowy na realizację w nieruchomości zadania publicznego zleconego przez Gminę Wrocław.

WNIOSEK – FORMULARZ „B” - dla organizacji, która otrzymała dofinansowanie do czynszu w ramach umowy na realizację w nieruchomości zadania publicznego zleconego przez Gminę Wrocław.

Gdzie złożyć wniosek

Wydział Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia. WSS opiniuje i przesyła do właściwego Zarządcy, który podpisuje aneks do umowy dot. nieruchomości. Kiedy złożyć oświadczenie o wznowieniu działalności w lokalu - o ile nastąpi to przed datą wejścia w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia odwołującego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, organizacja pozarządowa zobligowana jest do złożenia do zarządcy stosownego oświadczenia nie później niż w terminie 7 dni od podjęcia działalności:

Zarządzenie Prezydenta Wrocławia 

Zwolnienie z podatku od nieruchomości

Organizacje pozarządowe mają także możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Zwolnienie od podatku od nieruchomości  - Organizacje pozarządowe

  1. Podstawa prawna zwolnień: Uchwała nr XXII/588/20 z dnia 30 kwietnia 2020 r. zm. uchwałę nr XXI/560/20 z dnia 9 kwietnia 2020 r.

  2. Kto może się ubiegać o zwolnienie:Podatnik podatku od nieruchomości, jeśli te nieruchomości tj. grunty, budynki i budowle zajęte są na prowadzenie działalności przez: organizacje pozarządowe, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2019 r. poz. 688, 1570, 2020 oraz z 2020 r. poz. 284), podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy, jeśli odnotowały pogorszenie płynności finansowej w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

UCHWAŁA NR XXII/588/20
UCHWAŁA NR XXI/560/20

Składki ZUS - zwolnienia

Możliwość uzyskania przez organizacje pozarządowe zwolnienia ze składek ZUS oraz ewentualnych wyłączeń związanych z działalnością gospodarczą lub odpłatną organizacji.

Podstawą do ubiegania się o zwolnienie z opłacania składek ZUS jest art. 31z o ust. 1 ustawy z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Warunki  ubiegania się o zwolnienie w przypadku organizacji pozarządowych:

1) Bycie organizacją pozarządową lub podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie .

2) Zatrudnianie w organizacji pozarządowej mniej niż 10 pracowników oraz złożenie kompletnego wniosku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) do dnia 30 czerwca 2020 r.

Kwestia wpisu do rejestru lub ewidencji a także rodzaj prowadzonej działalności (gospodarcza, odpłatna, nieodpłatna) nie został oznaczony jako jeden z warunków.

Wybory WRDPP na kadencję 2020 – 2023

Proces wyborów nowego składu Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego został opisany w Uchwale Rady Miejskiej Wrocławia z 23 marca 2017 r. nr XXXVII/803/17  w sprawie trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania WRDPP. 27 października 2020 r. upływa kadencja dotychczasowej WRDPP. Do tego czasu Prezydent powinien powołać nową. Przewidujemy, że zgłaszanie kandydatów rozpoczniemy na przełomie sierpnia i września 2020.

Program współpracy Miasta z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2021

Konsultacje programu rozpoczniemy w sierpniu 2020. Przewidujemy, że ostatecznie dokument zostanie przedłożony Radzie Miejskiej Wrocławia na sesję Rady w październiku 2020 r.

Dyskusja. Wnioski. Propozycje.

Zastępca Dyr. Departamentu Spraw Społecznych, Jacek Pluta

Czas pandemii COVID-19 to przede wszystkim testowanie struktur NGO w działaniu oraz pogłębianie współpracy NGO z samorządem. Polega to, mówiąc w skrócie, na wcieleniu w życie zasad pomocniczości oraz empowermentu w tworzeniu sieci lokalnej współpracy.

Wkrótce po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego stało się dla nas oczywiste, że kluczowe będzie wsparcie działań naszych służb socjalnych w wypełnianiu zadań związanych z zapewnieniem opieki osobom poddanym kwarantannie poprzez działania o charakterze wolontaryjnym. Nie chodziło przy tym o spontaniczną akcję mieszkańców wyzwalającą potencjał energii społecznej – bo tego doskonały przykład stanowią działania Widzialnej Ręki, ale o zabezpieczenie wsparcia poprzez trwałą współpracę z pracownikami Zespołów Terenowej Pracy Socjalnej MOPS na rzecz osób w kwarantannie oraz z WCRS w opiece senioralnej. Prognozy z końca marca mówiły o spodziewanym gwałtownym przyroście osób w kwarantannie, zatem potrzeba organizacji wydolnych struktur wsparcia była niemal natychmiastowa. Z drugiej strony ograniczeniem pozostaje dla nas brak formalnej możliwości organizacji wolontariatu do pomocy osobom zagrożonym zarażeniem COVID-19. W tej sytuacji zaczęliśmy współpracę w świadczeniu opieki nad osobami w kwarantannie oraz seniorami w oparciu o własny wolontariat WCRS oraz struktury i zasoby 11 wrocławskich Centrów Aktywności Lokalnej. W ten sposób zawiązała się lokalna sieć współpracy. W inicjatywie tej aktywnie uczestniczą, koordynując pracę sieci lokalnej, dyr. MOPS p. Anna Józefiak-Materna, Joanna Warecka – reprezentująca sieć CAL, dyr. WCRS p. Dorota Feliks, p. Grzegosz Tymoszyk – reprezentujący Centrum Sektor 3.

W ramach sieciowania lokalnej współpracy skojarzono partnerów z CAL-i, ZTPS-ów, lokalnych liderów, aktywnych RO, przekazując sobie bezpośrednie kontakty, organizując pracę chętnych do pomocy osób, udostępniając zasoby, opracowując procedury świadczenia usług (dostarczania posiłków, robienia zakupów, usług transportowych, itp.) oraz zabezpieczając środki antyseptyczne dla wolontariuszy poprzez organizację magazynu podręcznego. We współpracę aktywnie włącza się DFOP udostępniając poprzez zrzeszone i współpracujące NGO zasoby i usługi na rzecz osób zmuszonych do ograniczenia bądź zmiany swojej aktywności społecznej i zawodowej w związku z pandemią. O tych działaniach szeroko wzajemnie informujemy na stronach www: wro-ngo i Wrocław rozmawia.

W chwili obecnej lokalna sieć współpracy sprawnie realizuje bieżące działania, a na pierwszy plan wysuwa się konieczność trwałego podtrzymywania motywacji osób do pomocy oraz przekształcania wolontariatu akcyjnego w wolontariat systematyczny. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w świetle najnowszych prognoz (dla Wrocławia robi je zespół MOCOS – pracowników naukowych PWR, Nokii), które mówią o przedłużonym w czasie rozwoju pandemii COVID-19 w Polsce i we Wrocławiu.

Wydaje się, że na zbliżającym się kongresie wrocławskich NGO watek utrwalania pożytków z sieciowania i współpracy lokalnej w związku z COVID-19 powinien być jednym z głównych tematów obrad.

W tym miejscu chciałbym podziękować naszym partnerom społecznym – sieci CAL, lokalnym liderom, wszystkim tworzącym własne sieci wolontariuszy współpracujących z MOPS (Dobrosława Bińskowska – organizuje pracę 200 wolontariuszy na Oporowie), a przede wszystkim samym wolontariuszom za sprawne działania.

Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Agata Bulicz

KOALICJA NA RZECZ WROCŁAWSKIEGO MODELU WSPÓŁPRACY GMINY WROCŁAW I WROCŁAWSKICH NGO - nieformalna grupa robocza składającą się z przedstawicieli wrocławskich organizacji pozarządowych i przedstawicieli Urzędu Miejskiego Wrocławia. Aktualnie w Koalicji reprezentowanych jest 14 NGOsów, Departament Spraw Społecznych, Wydział Partycypacji Społecznej, Wydział Kultury, MOPS, WCRS oraz Rzecznik Dialogu Społecznego. Koalicja ukonstytuowała się jesienią 2016 roku, kiedy to w ramach miejskiego projektu „Wrocław Miastem Dialogu”, realizowanego przez Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych, kilka wrocławskich organizacji postanowiło zająć się tematem rozwoju współpracy Gminy Wrocław z organizacjami pozarządowymi oraz integracją wrocławskiego III sektora. Wspólnie opracowaliśmy Strategię współpracy Gminy Wrocław z organizacjami pozarządowymi na lata 2018-2022 i wspólnie bierzemy odpowiedzialność za wdrażanie jej zapisów. Spotkania Koalicji odbywają się regularnie, zwyczajowo raz w miesiącu, w czasie pandemii nieco częściej.

Postawiliśmy na:

  • wzmacnianie i rozwój centrów aktywności lokalnej na wrocławskich osiedlach, które są prowadzone przez lokalne organizacje pozarządowe,

  • wzmacnianie ekonomii społecznej,

  • integrowanie organizacji pozarządowych w ramach grup branżowych m.in. w obszarze dostępności, zdrowia i osób z niepełnosprawnościami, kultury i pozaszkolnej pracy z młodzieżą. Jeśli w toku naszych działań znajdą się kolejni liderzy gotowi integrować branże w III sektorze, to pewnie pojawią się także kolejne obszary działania.

  • wzmacnianie struktur dialogu takich jak: WRDPP, federacja, wspomniane grupy branżowe oraz grupy dialogu społecznego

  • oraz rozwój dialogu i partycypacji we współtworzeniu polityk miejskich, tj. braniu współodpowiedzialności za współtworzenie miasta, których punktem kulminacyjnym są m.in. wrocławskie kongresy NGO.

Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Maria Lewandowska-Mika

IV Kongres Organizacji Pozarządowych odbędzie się w dniach 17-20.06.2020 w systemie on-line. Temat kongresu: wyzwania współczesności. Jak skutecznie bronić wolności i demokracji?

Kongres składał się będzie z :

  • śniadania pozarządowego tzw. „telewizja śniadaniowa” czyli gotowanie na ekranie
  • debaty
  • warsztatów tematycznych.

Krzysztof Smolnicki:

Potrzebne jest nowe podejście - aby poradzić sobie ze skutkami pandemii potrzebne są nam zmiany i mądry restart polityki publicznej: https://www.czasnarestart.pl/.

- Potrzebne są nowe metody: Startowe "inwestycyjne" wsparcie / Pomnażanie możliwości / Społeczne angażowanie /.

- Wzajemne wsparcie / Rzecznictwo na rzecz rozwiązań na wyższym poziomie (kraj UE).

- Może czas zmienić formułę Rad Społecznych? Pytanie w jaki sposób?

-Warto pomyśleć o funduszu kapitału społecznego (działania społeczne połączone z działaniami gospodarczymi), fundusz kapitału początkowego, wkłady własne.

Odpowiedź Beata Bernacka: Jeśli chodzi o wkłady własne do tematu możemy wrócić przy okazji kongresu NGO lub prac nad programem współpracy z NGO. W konkursach na wkłady własne, które Gmina ogłaszała kilka lat temu wykorzystanie środków było na poziomie 10-15%. Może warto nas poinformować go jakich funduszy chcą składać wnioski organizacje – będzie łatwiej planować działania.

Piotr Szymański:

Co powinniśmy zrobić po pandemii w sprawie ryzyk społecznych, żywnościowych (np. targowiska lokalne), kwestie związane z bezpieczeństwem. Potrzeba rozmowy o nowej formule rad społecznych.

Kostas Georgakopulus:

- mecenat prywatny – zainicjować próbę powstania funduszu dla kultury wspólnie z firmami;

- reprezentacja NGO związanych z kulturą – nie ma reprezentacji związanych z kulturą. Powstanie ogólnopolskiej reprezentacji organizacji pozarządowych. Potrzebne jest narzędzie do dialogowania, wsparcie dla Miasta do rozmów z rządem.

Tadeusz Mincer:

Na kongresie odpowiedzialny za stolik „wspólne zaciskanie pasa” – jak sobie z tym poradzimy? Dialog społeczny w czasach epidemii musiał przenieść się do Internetu np. konsultacje społeczne. Warto zastanowić się nad narzędziami, które wesprą ten dialog społeczny.

Sławomir Czerwiński:

Rozwiązaniem pewnych kwestii jest powstanie partnerstw publiczno-prywatnych w skali mikro. Lokalny biznes potrafi pomóc i włączyć się. Warto wykorzystać fundusze dla osiedla i zespół ds. reformy samorządu osiedlowego . Warto na osiedlach wskazać lidera ds. ekologicznych, społecznych czy pomocowych. Te osoby mogą odpowiednie działania realizować na osiedlu. Być może warto aby taki element pojawił się w statucie osiedla. Na Maślicach spróbują przetestować jak to zadziała.

Odpowiedź Bartłomiej Świerczewski: zależy nam, aby angażować się na osiedlach, zbierać i opracowywać opinie, a potem o przepracowanym pomyśle rozmawiać z Miastem. W tę dyskusje powinny włączyć się rady osiedli jak i NGO – jako swoiste centra dyskusji lokalnej/tematycznej. Jeśli jakieś elementy zostaną omówione, przedyskutowane, jeśli zostanie wypracowane rozwiązanie albo wspólne stanowisko – można to wówczas przekazać do nas. My jesteśmy zawsze gotowi i czekamy na Was i Waszą aktywność.

Kazimierz Szepiela:

Warto zmapować i ponazywać negatywne skutki epidemii. Aby można było wskazywać o czym trzeba rozmawiać.

Odpowiedź Jacek Pluta: byłbym ostrożny w tej chwili, kiedy jeszcze nie jest zakończona epidemia i spodziewamy się drugiej fali. Wiedza się będzie deaktualizować. Pytanie w którym momencie warto tą refleksję uczynić? Należy uzbroić się w cierpliwość, sytuacja jest rozwojowa.

Agata Bulicz:

Zachęca do korzystania z zasobów NGO: https://wro-ngo.pl/zasoby-wrongo/.

Joanna Warecka:

Kryzysowy moment to okazja do ponownego startu. Jednakże zauważa się rosnące rozwarstwienie społeczne. Kryzys gospodarczy dotknie wszystkich. Osoby narażone na reperkusje – sytuacja będzie się pogarszała. Potrzebujemy nowego otwarcia w polityce społecznej Miasta Należałoby się zastanowić nad wyzwaniami.

Agnieszka Zaranek:

Przemoc bardzo wzrosła podczas kwarantanny, jako organizacja zajmująca się przemocą odbieramy coraz więcej telefonów z historiami o tym, że „przemocowiec” głównie stosował przemoc psychiczną, a ostatnio (w czasie kwarantanny) zaczął stosować fizyczną, mamy więcej telefonów z małych miejscowości, okolic Wrocławia, gdzie Panie miały trudność nawet żeby przyjechała do nich karetka. Niestety jest również wzrost telefonów od osób z objawami paranoicznymi. Izolacja wpływa bardzo niekorzystnie na zdrowie psychiczne.

Mirosława Hamera:

Trzeba próbować odmrażać to co można a przewiduje wsparcie dla grup zagrożonych, czy po prostu seniorów, dzieci i młodzieży. Trzeba się liczyć z tym, że wakacje to pewnie oddech od epidemii, która może powrócić w naturalnym okresie zachorowań różnych koronawirusów. Dlatego bardzo proszę o współpracę Wydział Sportu z Departamentem Edukacji, aby udostępnić tam gdzie można sale organizacjom pozarządowym, m.in. sportowym. Mamy zgłoszenie, że nawet jeżeli dyrektor danej szkoły ma chęci by salę udostępnić (w ramach najmu, czy bezpłatnych sal), nie otrzymał zgody Edukacji.

Kazimierz Żdziebło:

Co do zdrowia psychicznego, mamy podobne doświadczenia. Telefon dzwoni bardzo często. Ludzie sobie nie radzą, młodzież i dzieci stają się ofiarami przemocy. Wiele dzieci „wsiąkła” w świat wirtualny i zaraz pojawi nam się problem uzależnień. Ponadto podczas wakacji dzieci będą potrzebowały opieki, ponieważ wiele z nich nie pojedzie na wakacje, będą siedzieć w domu przed komputerem lub robić inne niezbyt dobre dla nich rzeczy. Dobrze byłoby znaleźć sposób jak im pomóc wychodzić z "dołków" psychicznych. Byłoby bardzo fajnie aby szkoły udostępniały miejsca. Planujemy zorganizować zajęcia psychoedukacyjne i socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży. Ale problemy pojawiają na poziomie dostępności do sal. Warto by w ogóle zorganizować spotkanie (może podczas Kongresu) jak pomóc poszkodowanym w tym okresie dzieciom i młodzieży.

Odpowiedź Bartłomiej Świerczewski: Departamenty mają swoje kompetencje, dlatego konieczna jest rozmowa z Dyrektorem Departamentu Edukacji, warto zaprosić do rozmowy Dyrektora podczas Kongresu NGO. Departament Edukacji wysłał wytyczne do Dyrektorów szkół, jednak to od Dyrektorów zależy czy będą te sale udostępniali, ponieważ to na nich spoczywa obowiązek spełnienia wszystkich wytycznych. Dodatkowo jest jeszcze kwestia przepełnienia szkół, późno kończących się zajęć oraz wynajmów, reperujących sytuacje budżetowe szkół. Odnosząc się do wakacji to przygotowujemy się do ich organizacji, ale w tej chwili mamy za mało informacji. Nadal nie wiemy jaką bazą będziemy dysponowali i jakie będą zasady, co z epidemią. Czekamy na wyjaśnienia i wytyczne.

Magdalena Rozwadowska:

Czy Gmina udostępnia narzędzia/komunikatory on-line?

Odpowiedź Bartłomiej Świerczewski: Gmina nie udostępnia takich narzędzi.

Zakończenie

Bartłomiej Świerczewski:

Wielkie podziękowania dla organizacji pozarządowych za zaangażowanie i współpracę podczas epidemii i za to co robicie przez cały czas. Bez was by się to wszystko nie udało. Mam głęboką nadzieję, że ta współpraca na wielu polach będzie kontynuowana też po epidemii.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl