wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. 2024
  6. Jaki będzie równościowy plan działania Wrocławia?
  7. Rozmawiamy o równościowym planie działań Wrocławia [KONSULTACJE SPOŁECZNE]

Rozmawiamy o równościowym planie działań Wrocławia [KONSULTACJE SPOŁECZNE]

Data publikacji: Autor:

Do 12 marca 2024 r. potrwają konsultacje społeczne pn. Jaki będzie równościowy plan działania Wrocławia? Inicjuje je Pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. Równego Traktowania. Zachęcamy do udziału w nich i do wyrażenia swojej opinii.

Wrocław – miasto równości

W marcu 2022 roku Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podpisał Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. To dokument przygotowany i rekomendowany przez Radę Gmin i Regionów Europy. Podpisanie go przez Prezydenta oznacza chęć aktywnego zaangażowania wrocławskiego samorządu w promowanie zasady równości płci kobiet i mężczyzn. Tym samym stolica Dolnego Śląska dołączyła do niemalże 2000 europejskich miast i samorządów, które podpisały Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. 

Czy nie jesteśmy równi?

Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym powstała, ponieważ pomimo formalnej równości kobiet i mężczyzn w życiu społecznym, politycznym, gospodarczym czy kulturalnym, w praktyce wciąż widzimy spore nierówności społeczne w tych – oraz innych – obszarach.

Wśród priorytetów Komisji Europejskiej znajdziemy zdania podkreślające, że równość kobiet i mężczyzn jest podstawowym prawem wszystkich i istotną wartością demokratycznych społeczeństw. Autorzy i autorki Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym zauważają, że władze lokalne są najbliżej obywatelek i obywateli oraz mają spore możliwości docierania ze swoimi działaniami bezpośrednio do lokalnej społeczności.

Od słów do czynów 

Podpisanie Karty wiąże się z obowiązkiem opracowania równościowego planu działania, w którym określa się priorytety, działania i środki na to przeznaczone. Urząd Miejski Wrocławia wśród celów założonych w Równościowym planie działania uwzględnia między innymi promocję zasad równego traktowania i równego udziału kobiet i mężczyzn w życiu publicznym, wsparcie pracodawców w zarządzaniu różnorodnością w pracy, przeciwdziałanie wszystkim formom przemocy ze względu na płeć czy uwzględnianie potrzeb kobiet i mężczyzn w różnych obszarach życia.

Różnorodność we Wrocławiu

Podpisanie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym wraz z opracowaniem Równościowego planu działania wpisuje się w dotychczasowe działania Wrocławia na rzecz polityki równości i różnorodności. Wrocław chce aktywnie przyczyniać się do szerszej zmiany społecznej w mieście i regionie.

Na stronie Wrocław. Miasto Równości znaleźć można artykuły poświęcone inicjatywom mieszkańców i mieszkanek naszego miasta oraz działaniom samorządu, które mają na celu zwiększenie równości w życiu społecznym i poprawę jakości życia wszystkich wrocławian i wrocławianek.

Czego dotyczą konsultacje społeczne?

W czasie konsultacji będziemy rozmawiać o Równościowym planie działań Wrocławia. Przedyskutujemy szereg propozycji inicjatyw, które autorki równościowego planu działania ujęły w formie tabeli. Ustalimy, które powinny być potraktowane priorytetowo. Stworzymy także przestrzeń do zgłaszania innych działań, których być może brakuje w propozycji Urzędu Miejskiego.

Jak wziąć udział w konsultacjach?

Konsultacje trwają do 12 marca 2024 roku. 27 lutego o godz. 17.30 odbędzie się e-spotkanie. Zaplanowane zostały też dwa spotkania stolikowe. Pierwsze z nich odbędzie się 29 lutego, o 17.30, w ODLOCIE. Strefie Partycypacji, przy ul. Piłsudskiego 34. Drugie spotkanie odbędzie się w tym samym miejscu, 5 marca, o 10.00. Na oba spotkania stolikowe obowiązują zapisy poprzez formularz online.

Przez cały okres trwania konsultacji, czyli od 20 lutego do 12 marca będzie można wypowiedzieć się za pomocą e-formularza.

Konsultacje realizuje Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

Masz szczególne potrzeby?

Jako organizatorom zależy nam, aby w konsultacjach mogły uczestniczyć wszystkie zainteresowane osoby. Jeżeli masz specjalne potrzeby, napisz do nas (adres: konsultacje(at)feps.pl ) najpóźniej 5 dni przed planowanym wydarzeniem, postaramy się zapewnić Ci możliwość udziału w konsultacjach społecznych.