Na co dzień pracownicy wodociągów zapewniają mieszkańcom stały dostęp do wody, a także odbierają od nich nieczystości. Zespół MPWiK składa się z ponad 800 osób, a każda z nich ma swoje pasje i zainteresowania. Jak się okazuje – realizując swoje hobby, można także pomagać.
Rywalizacja, która pomaga
Od 2018 roku w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu organizowane jest wyzwanie rowerowe. Co roku – od 1 maja do 30 września każdy pracownik, który chce kręcić kilometry na jednośladzie, rejestruje się w aplikacji, a ta zlicza i sumuje kolejne przejazdy.
– Jesteśmy firmą odpowiedzialną społecznie, dlatego pomysł wewnętrznego wyzwania rowerowego od razu mi się spodobał. Taka rywalizacja ma same plusy. W ten sposób nie tylko dbamy o własne zdrowie, ale jednocześnie promujemy ekologiczne formy transportu. Dodatkowo, jeździmy w szczytnym celu – to pracownicy wybierają fundację, której chcą pomóc – mówi Przemysław Gałecki, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.
Ponad 4 razy dookoła Ziemi
W tegorocznym wyzwaniu rowerowym udział wzięło 149 osób. Przez 5 miesięcy przejechali łącznie 179 009 km. To tak jakby okrążyli Ziemię prawie 4,5 razy. Pierwsze miejsce w rywalizacji zajęła pani Stanisława, która przejechała 7 491 km, kolejne panowie: Jan z wynikiem 7 368 km i Adam, który pokonał dystans 6 034 km.
– Ja bardzo lubię jeździć. A jeszcze przy okazji, jak można komuś pomóc, jednocześnie pomagając sobie, to tym lepiej. W tym sezonie mocno popracowałam nad kondycją – podkreśla Stanisława Olejniczak, zwyciężczyni Wyzwania rowerowego w MPWiK.
Wynik wrześniowy i całkowity byłby zdecydowanie większy, gdyby nie sytuacja powodziowa we Wrocławiu. Uczestnicy wyzwania zamienili zaangażowanie w kręcenie kilometrów na walkę z powodzią. Na pierwszej linii frontu stało wówczas m.in. MPWiK Wrocław.
– Ostatnie godziny wyzwania okazały się kluczowe. 30 września przejechałem 123,5 km i dzięki temu z czwartego miejsca udało mi się „wskoczyć” na trzecie. Takie wyzwanie to super sprawa, bo wszyscy podchodzą ambitnie i dzięki temu rywalizacja jest naprawdę na wysokim poziomie, a przy tym możemy pomóc – opowiada Adam Zuzel, uczestnik wyzwania.
Realne wsparcie dla hospicjum
Co roku w MPWiK ustalany jest próg kilometrów do przejechania, a kilometry przekładają się na realną pomoc. To pracownicy decydują, jaki cel wspierają. W tym roku próg wynosił 120 000 km, a „wyjeżdżone” 5000 zł zostało przekazane Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”. Symboliczny czek odebrała dyrektor Hospicjum Agnieszka Wojtków-Zielińska w trakcie spotkania ze zwycięzcami Wyzwania.
– Pod opieką Fundacji jest obecnie 76 dzieci nieuleczalnie i przewlekle chorych. To m.in. Matylda, Emil, Wiktor, ale troską otaczamy tak naprawdę całe rodziny. W imieniu tych wszystkich osób serdecznie dziękuję. Wasze wsparcie to uśmiech na ich twarzach – mówi Agnieszka Wojtków-Zielińska, dyrektor „Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci”.
Fundacja „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci” działa od 2007 roku na terenie całego Dolnego Śląska. Oferuje zarówno opiekę domową, jak i stacjonarną w Domu Opieki Wytchnieniowej przy ul. Sołtysowickiej 58. Wśród ambasadorów Fundacji są m.in. znani aktorzy Kinga Preis czy Wojciech Mecwaldowski.
Działalność Hospicjum można wspierać na wiele sposobów. Najprostszy z nich to przekazanie 1,5% podatku dochodowego dla Fundacji – KRS: 0000287982.