wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:50

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Organizacje pozarządowe apelują ws. podziału unijnych pieniędzy
zdjęcie ilustracyjne fot. Maciej Wołodko
zdjęcie ilustracyjne

Dolnośląskie organizacje pozarządowe apelują o ponowne przeliczenie alokacji kwot środków unijnych dla poszczególnych województw. Ich apel opublikowała Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych (DFOP).

Dolny Śląsk ma otrzymać z Regionalnego Funduszu Operacyjnego (RPO) na lata 2021-2027 kwotę 870 mln euro. To o 61% mniej niż w latach 2014-2020.

- Przy takiej alokacji środków mieszkańcy województwa dolnośląskiego otrzymają 3 razy mniej środków niż mieszkańcy Polski Wschodniej i 2,5 razy mniej niż mieszkańcy sąsiednich województw - opolskiego i lubuskiego – napisała w oświadczeniu Maria Lewandowska-Mika, prezeska DFOP.

Tymczasem ponad połowa mieszkańców regionu żyje na terenach o wskaźnikach rozwoju analogicznych do województw ze ściany wschodniej. Dodatkowo, Dolny Śląsk jako region o znacznym udziale turystyki w gospodarce, ponosi olbrzymie szkody w wyniku pandemii. Według wstępnych szacunków ruch turystyczny zmalał o 60-80 procent.

DFOP: argument o środkach z Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji chybiony

Federacja nie zgadza się także z argumentacją, że Dolny Śląsk otrzymuje przecież pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST).

- FST jest funduszem kompensacyjnym, a więc dotyczy tylko tych regionów, które ucierpiały wskutek zamknięcia kopalni węgla kamiennego - będzie to najprawdopodobniej tylko 6 z 30 powiatów na Dolnym Śląsku. Należy wziąć także pod uwagę fakt, że likwidacja górnictwa odkrywkowego w innych województwach nie skutkuje tak dużymi konsekwencjami dla sektorów współdziałających, jak w górnictwie węgla kamiennego - w Wałbrzychu zamknięcie kopalń skutkowało zamknięciem zakładów powiązanych, także koksowni, a w konsekwencji również likwidacją przemysłu ceramicznego. FST ma więc być dodatkowym funduszem dla obszarów szczególnie wymagających wsparcia i nie może być łączony ze środkami RPO – przekonuje Maria Lewandowska-Mika.

Pełna treść apelu [plik pdf].

Postulaty dolnośląskich organizacji pozarządowych

  • ponowne przeliczenie alokacji kwot środków dla województw, tak by zrównoważyć różnice
  • maksymalny spadek alokacji dla poszczególnych regionów nie powinien przekraczać 30 proc.
  • zapewnienie ze środków krajowych finansowania wkładów własnych dla organizacji pozarządowych, tak by poziom wymaganego wkładu własnego nie wynosił więcej niż 5%

Apel opublikowany w imieniu 270 organizacji i 120 podmiotów pomocy społecznej, poparła także Wrocławska Rada Działalności Pożytku Publicznego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl