wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Trwające konsultacje
  5. Co to są konsultacje?
konsultacje społeczne we Wrocławiu fot. Maciej Kulczyński
konsultacje społeczne we Wrocławiu

Tutaj dowiecie się dlaczego warto rozmawiać o sprawach miasta. Po co są konsultacje i jak je zgłosić.

Dlaczego konsultujemy?

Konsultacje społeczne to zasięganie opinii w sprawach ważnych dla władz oraz mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. To dialog, który towarzyszy podejmowaniu decyzji.

Na podstawie zgłoszonych w konsultacjach opinii, urzędnicy i urzędniczki mogą zweryfikować zaproponowane rozwiązania, udoskonalić koncepcje, a dzięki temu – lepiej odpowiedzieć na potrzeby wrocławianek i wrocławian.

Dla mieszkańców i mieszkanek konsultacje są sposobem na to, aby mieć wpływ na swoje otoczenie. Są także dobrą okazją, aby:

  • poznać zdanie i potrzeby innych osób,
  • zdobyć wiedzę o tym, jak działa miasto,
  • poznać działające w okolicy organizacje pozarządowe, grupy nieformalne i instytucje,
  • poznać swoich sąsiadów lub wzmocnić z nimi więzi oraz zacząć działać razem na rzecz swojego otoczenia.

We Wrocławiu konsultujemy wiele spraw, w tym np. inwestycje realizowane z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Omawiamy także m.in. przyszły kształt remontowanych podwórek, sposób zazieleniania miasta czy duże inwestycje i dokumenty strategiczne, które mają znaczenie dla całego Wrocławia.

Czy można zgłosić temat do konsultacji?

Z wnioskiem o ogłoszenie konsultacji społecznych we Wrocławiu może wystąpić:

  • grupa co najmniej 1000 mieszkańców Wrocławia posiadających czynne prawo wyborcze w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia,
  • grupa co najmniej 50 organizacji pozarządowych lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadzących działalność na terenie Wrocławia.

Wniosek o ogłoszenie konsultacji społecznych należy składać do Prezydenta Wrocławia (adres: Sukiennice 9, 50–107 Wrocław). Prezydent rozpatruje go w terminie 30 dni od daty jego wpływu.

Konsultacje społeczne na terenie osiedla mogą przeprowadzać także Rady Osiedla.

Warunki wnioskowania o konsultacje społeczne we Wrocławiu określone są w uchwale Rady Miejskiej Wrocławia w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Wrocławia.

Jak zgłosić temat do konsultacji?

Jako grupa mieszkańców

Co musi zawierać wniosek grupy mieszkańców?

  • określenie przedmiotu konsultacji, obszaru objętego konsultacjami, czasu trwania konsultacji, formy lub form konsultacji,
  • wskazanie imienia i nazwiska osoby reprezentującej wnioskodawców oraz jej danych kontaktowych,
  • wykaz imion i nazwisk osób popierających wniosek; wykaz musi zawierać także adresy zamieszkania i własnoręczne podpisy tych osób.

Jako grupa organizacji pozarządowych lub podmiotów

Co musi zawierać wniosek grupy organizacji lub podmiotów?

  • określenie przedmiotu konsultacji, obszaru objętego konsultacjami, czasu trwania konsultacji, formy lub form konsultacji,
  • nazwy organizacji lub podmiotów składających wniosek oraz ich numery w Krajowym Rejestrze Sądowym,
  • imiona i nazwiska, dane kontaktowe i własnoręczne podpisy osób upoważnionych do składania oświadczeń woli w imieniu organizacji lub podmiotów.

Z jakich przepisów wynikają konsultacje?

Podstawą prawną przeprowadzania konsultacji społecznych we Wrocławiu jest uchwała Rady Miejskiej Wrocławia w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Wrocławia. Uchwała ta wynika z zapisów ustawy o samorządzie gminnym. W art. 5a ustawy podkreśla się, że gmina może przeprowadzić konsultacje w sprawach ważnych dla społeczności.

Sposób przeprowadzania konsultacji we Wrocławiu określa z kolei zarządzenie Prezydenta Wrocławia w sprawie zasad i trybu prowadzenia konsultacji z mieszkańcami Wrocławia.

Oprócz powyższych dokumentów, podstawą prawną konsultacji społecznych są także ustawy, regulujące poszczególne obszary lub sytuacje, dotyczące m.in.:

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl