wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:45

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Nowa Konstytucja Osiedli. Prezentacja raportu i dyskusja

Czas na podsumowanie kilkumiesięcznej dyskusji na temat przyszłości wrocławskich osiedli oraz badań przeprowadzonych w ramach projektu „Wrocław rozmawia o osiedlach”.

Karolina Dzimira-Zarzycka | Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich/Foundation for European Studies:

W sobotę, 29 września, zaprezentujemy raport, który stanowić będzie podstawę dla propozycji nowego statutu rad osiedli. Wszystkich zainteresowanych mieszkańców Wrocławia zapraszamy w godzinach 11.00-13.00 do Sali Czarnej w Hotelu Tumskim (Wyspa Słodowa 10).

W otwartej dyskusji wezmą udział:

  • dr hab. Piotr Matczak – autor analizy badań kwestionariuszowych skierowanych do radnych osiedlowych oraz mieszkańców Wrocławia, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • dr Krzysztof Nowak – współautor raportu, Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich,
  • Karolina Mróz – współautorka raportu, Fundacja Dom Pokoju,
  • Michał Kwiatkowski – współautor raportu, Wrocławskie Forum Osiedlowe.

okładka raportu Nowa Konstytucja Osiedli

Jak wyglądała praca nad raportem? W maju i w czerwcu odbyło się pięć otwartych spotkań konsultacyjnych, na których omawialiśmy z mieszkańcami – przede wszystkim radnymi – zmiany, jakie powinny zostać wprowadzone w statucie rad osiedli. Czego tam brakuje? Co działa najlepiej? W dużym uproszczeniu: jakie osiedla marzą nam się w przyszłości i jakich osiedli potrzebujemy? Spotkania te pozwoliły na stworzenie diagnozy potrzeb, kierunków i możliwych wariantów dotyczących rozwoju wrocławskich osiedli.

Wrocławskie spojrzenie dopełniła dyskusja z udziałem ekspertów z innych miast: Dominika Jaśkowca (radnego miasta Krakowa) oraz prof. Piotra Matczaka (socjologa specjalizującego się w badaniu samorządów osiedlowych). Podzielili się oni swoimi doświadczeniami z Poznania i Krakowa, a także opowiedzieli, jak przebiegała w tych miastach reforma samorządów lokalnych. Spotkanie było okazją, by porównać stosowane w Polsce rozwiązania w tym zakresie oraz pomyśleć, jaka może być z tego nauka dla Wrocławia.

Wrocław rozmawia o osiedlach - konsultacje społeczne

Przy współpracy z Biurem ds. Partycypacji Społecznej odbyło się również kilka dodatkowych spotkań z wrocławskimi aktywistami i radnymi, które pozwoliły omówić w węższym gronie wybrane problemy dotyczące pracy rad osiedli.

Spotkania, dyskusje i konsultacje uzupełnił komponent badawczy, czyli dwie ankiety. W kwestionariuszu skierowanym do wrocławskich radnych osiedlowych znalazły się pytania związane m.in. z zakresem obowiązków rady osiedla, budżetem czy wysokością diety. Natomiast ankieta, którą każdy wrocławianin mógł wypełnić online na stronie Wrocław Rozmawia, zbierała opinie mieszkańców na temat reformy systemu rad osiedli. Analizę obu badań przygotował prof. Piotr Matczak, kierownik Zakładu Badań Społeczności Lokalnych i Regionalnych w Instytucie Socjologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

spotkanie konsultacyjne

Raport obejmuje wypracowane w ten sposób rekomendacje, które stanowią wytyczne do propozycji nowego statutu rad osiedli.

Przygotowany został przez zespół specjalistów z Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich oraz Fundacji Dom Pokoju, we współpracy z Wrocławskim Forum Osiedlowym.

Wydarzenie na Facebooku

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl