wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

29°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:40

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Na Gaju przybędzie zieleni. ZZM szuka wykonawcy prac

Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu ogłosił przetarg, dzięki któremu wzdłuż ulicy Świeradowskiej, na Gaju, przybędzie zieleni. W ramach zadania realizowanego z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na wrocławskim osiedlu ma powstać „Zielona ściana”.

Do 13 sierpnia ZZM czeka na oferty wykonawców, którzy są chętni realizować zadanie zgłoszone w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2017 – „Zielona ściana osiedla Gaj” (projekt nr 456). Zagospodarowany teren wzdłuż drogi ma być swego rodzaju granicą pomiędzy torowiskiem a wrocławskim osiedlem, z którego każdego dnia wielu mieszkańców podąża wspomnianą ścieżką w stronę przystanku „Świeradowska”.

– Zależy nam na tym, aby poprzez rewitalizację tego obszaru stworzyć dogodne przejście dla mieszkańców w kierunku przystanku, ale także, aby Zielona ściana służyła nam jako naturalny pochłaniacz hałasu, który wytwarzają przejeżdżające tramwaje. Co więcej, roślinność dawałaby ochłodę w upalne dni, a w przypadku deszczów pobierała z gleby nadmiar wody – mówią mieszkańcy osiedla.

Teren zielony, ścieżki i elementy małej architektury

Wykonawca prac, który zostanie wyłoniony w procesie przetargowym, będzie musiał zagospodarować teren zieleni wraz ze ścieżkami, małą architekturą oraz zielenią. W pierwszej części prac wykonane zostaną roboty budowlane, z budową ścieżek żwirowych, zwężeniu drogi do garaży i budową krawężnika wyniesionego włącznie, ale także na tym etapie robót zamontowane zostaną m.in. ławki, kosze na odpady, słupki ograniczające łąkę oraz elementy przyrodnicze – domek dla jeży, hotel dla owadów i domki dla ptaków. Ponadto, ułożone zostaną specjalne kostki, uniemożliwiające wjazd na trawnik.

Z kolei w drugim etapie realizacji zadania wykonawca będzie zobowiązany do wykonania prac ogrodniczych, w tym odtworzeniu trawników w miejscach zdegradowanych przez roboty, a także nasadzeniu drzew. Następnie, przez okres 36 miesięcy zagwarantuje pielęgnację zieleni.

Przedmiotowy teren ma kształt zbliżony do prostokąta o długości ok. 174 m i szerokości wahającej się od ok. 20 do ok. 30 m. Od północy teren przylega do osiedla bloków mieszkalnych, z kolei od wschodu graniczy z Centrum Handlowym. Największe zagęszczenie roślinności drzewiastej znajduje się w centralnej części terenu, wzdłuż ul Świeradowskiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl