wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. Konsultacje w sprawie uporządkowania parkowania na Biskupinie i Sępolnie

Konsultacje w sprawie uporządkowania parkowania na Biskupinie i Sępolnie

Wydział Partycypacji Społecznej,

parkowanie na Sępolnie, zdjęcie ilustracyjne Wrocław Rozmawia
parkowanie na Sępolnie, zdjęcie ilustracyjne

Jest raport końcowy konsultacji społecznych w sprawie uporządkowania parkowania na Biskupinie i Sępolnie. Konsultacje, z inicjatywy prezydenta Wrocławia, były prowadzone przez Biuro ds. Partycypacji Społecznej i Oficera Pieszego od 12 października do 1 listopada 2015 r.

Sprawdź raport

z konsultacji

W tym czasie zorganizowano cztery spotkania z mieszkańcami, w których brało udział od kilkunastu do ok. 50 zainteresowanych. Mieszkańcy zgłosili 130 uwag, pomysłów i komentarzy.

Co znajdziemy w raporcie z konsultacji?

– Często pojawiały się obawy, że urzędnicy chcą narzucać problemy pomysły opracowane zza biurka, bez uwzględnienia potrzeb społeczności lokalnej. My ten proces odwracamy. Chcemy, by to mieszkańcy inicjowali  zmiany na swojej ulicy. Dajemy im do wyboru możliwe do zastosowania warianty – podsumowuje Tomasz Stefanicki, oficer pieszy Wrocławia i autor raportu.

Uwzględniając głosy wielu uczestników konsultacji, dopuszczono dodatkową formę organizacji ruchu – przy wprowadzeniu strefy zamieszkania oraz ruchu jednokierunkowego samochodów, miejsca parkingowe wyznaczone mogą zostać obustronnie, bez zachowania szerokości obecnych chodników, tj. z parkowaniem możliwie blisko ogrodzeń. Piesi mogą wtedy  legalnie i zachowując pierwszeństwo poruszać się obecną jezdnią. Ten wariant jest najbardziej zbliżony do stanu faktycznego, czyli de facto reguluje i legalizuje zastaną sytuację.

RAPORT KOŃCOWY KONSULTACJI .PDF

PLANSZA WYTYCZNYCH KONSERWATORSKICH DLA POŁUDNIOWEGO SĘPOLNA

Nic o nas bez nas czyli mieszkańcy decydują

– Dajemy narzędzie, tworzymy menu, ale wybór rozwiązania należy do mieszkańców. To od nich będzie zależało, jaki wariant zostanie wybrany na danej ulicy i czy w ogóle potrzebne są zmiany – mówi Tomasz Stefanicki. Jak to ma wyglądać formalnie? Mieszkaniec lub grupa mieszkańców zgłasza się ze swoim pomysłem do Rady Osiedla, która później przejmuje inicjatywę. –  To właśnie Rada Osiedla gwarantuje jawność działania i nie pominie żadnego głosu w procesie decyzyjnym.

Południowe Sępolno

W wyniku konsultacji przeanalizowano możliwość budowy miejsc postojowych w tak zwanych przedogródkach na ulicach południowego Sępolna: Becka, Kasprzaka, Okrzei, Nulla i Potiebni.  Takie zmiany mogą być prowadzone wyłącznie według określonych zasad: pod okiem Miejskiego Konserwatora Zabytków (raport zawiera jego wytyczne) i realizowane na danej ulicy w ramach jednego procesu, przez jednego inwestora i wykonawcę. To wymagałoby również wypowiedzenia dzierżawy aktualnym najemcom, a powstałe miejsca parkingowe powinny być ogólnodostępne. . Zanim jednak tak się stanie, mieszkańcy muszą zgłosić się do Rady Osiedla i uzyskać jej pozytywną opinię. W tym przypadku mogą również zgłosić projekt do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (w tym roku zgłaszać projekty można do 2 marca). ¬– Warunek jest jeden, projekt musi być zgodny z naszym raportem z konsultacji – mówi dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej Bartłomiej Świerczewski.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl