wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. 2020
  6. Jak urządzić park na Kępie Mieszczańskiej?
  7. Zgłoś opinię! [KONCEPCJA]
grafika ilustracyjna Wrocław Rozmawia
grafika ilustracyjna

Pomysł stworzenia parku na Kępie Mieszczańskiej opiera się na zachowaniu istniejącego drzewostanu i dodaniu nowych nasadzeń w miejscach, gdzie jest ich najmniej, a także na wprowadzeniu na teren zieleni nowych funkcji i obiektów sportowo-rekreacyjnych, by powstało miejsce służące mieszkańcom w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Podstawą opracowania układu komunikacyjnego są wydeptane przez spacerowiczów ścieżki.

Centralną część terenu (dawne boisko sportowe) przeznaczono na park o charakterze typowo miejskim, z uporządkowaną zielenią wysoką i niską, bogatą infrastrukturą wypoczynkową (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery) oraz oświetleniem. Głównym elementem jest tu aleja spacerowo-biegowa, zacieniona szpalerami drzew. Część terenu pozostawiono w formie otwartej trawiastej przestrzeni, która będzie mogła spełniać różne funkcje rekreacyjne, np. można tu będzie relaksować się na kocu, urządzać pikniki rodzinne, grać w badmintona itp. 

Niedaleko strefy wejściowej, w południowej części parku, zaplanowano miejsce spotkań: plac z fontanną posadzkową typu dry plaza, natomiast w północnej części polany: bulodrom, stoliki do gry w szachy na świeżym powietrzu i kilka leżaków widokowych na wzniesieniu, z których można obserwować polanę. 

Ciąg wokół centralnej części parku oraz w głównych alejach północnych miałby być wielofunkcyjny o dwóch rodzajach nawierzchni: z miału kamiennego – o szerokości 2 m, przeznaczony do spokojnego ruchu pieszego, spacerowego, oraz z nawierzchni terra-way lub betonu asfaltowego w kolorze malinowym – z przeznaczeniem dla rowerzystów, biegaczy, rolkarzy, czyli do szybszego przemieszczania się.

Nieco bardziej na północ zaprojektowana została strefa zajęć ruchowych (boisko do gry w koszykówkę, siłownia terenowa, street workout), wieża widokowa oraz rynek osiedlowy z oczkiem wodnym, który przylegałby do budynku regimentu koszar artylerii, natomiast zaraz przy budynku – toaleta. Dalej, na północny wschód, boisko do piłki nożnej, urządzenia sportowe i zabawowe, takie jak pumptrack dla dzieci, plac zabaw o tematyce „piasek i woda”, a w niedużej odległości od przepompowni – niewielki teren dla psów. W północnej części parku alejki będą bardziej kręte, nieregularne, a zieleń będzie miała charakter bardziej dziki (naturalistyczny). 

Jako uzupełnienie strefy zajęć ruchowych proponuje się ogrody nauki dla dzieci i młodzieży, zlokalizowane w centralnej części parku, zawierające urządzenia do przeprowadzania prostych doświadczeń naukowych oraz opowiadające o historii miejsca – dawnej prochowni i koszarach wojskowych. W ramach przygotowania koncepcji projektanci uwzględnili również zagospodarowanie terenów nadrzecznych: proponują budowę pomostów z mariną dla łódek. 

Na przedstawiony projekt miały wpływ trzy rodzaje sugestii oraz wytycznych: inwestora, czyli Gminy Wrocław, reprezentowanej przez Zarząd Zieleni Miejskiej, mieszkańców, zrzeszonych w społeczności „Park na Kępie Mieszczańskiej” (wykorzystano wyniki ankiety przeprowadzonej na tej grupie) oraz deweloperów budujących i inwestujących na Kępie Mieszczańskiej.

Zapoznaj się z koncepcją i odpowiedz na pytania

Pliki w pełnej rozdzielczości do pobrania poniżej.

Fill out my online form.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl