wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:10

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Kąpielisko Harcerska: Zakończenie konsultacji
tor przeszkód, kąpielisko Harcerska Wrocław Rozmawia
tor przeszkód, kąpielisko Harcerska

Dwie koncepcje, dwie drogi rozwoju - zachowawcza i inwestycyjna. Podczas konsultacji ścierały się potrzeby lokalne z ponadlokalnymi. Wyniki konsultacji poznamy w raporcie.

Patrząc w przeszłość, kąpielisko Harcerska, zw. też Kąpieliskiem Oporów, powstało w 1929 r. w miejscu dawnych glinianek i lokalnej cegielni działającej do lat 20. XX wieku. Przed II wojną światową kąpielisko Harcerska obejmowało: budynek zaplecza, brodzik dla dzieci z plażą, basen pływacki długości 100 m, basen do skoków do wody, boisko wielofunkcyjne, tor żużlowy o długości 120 m (wokół boiska), 3 place sportowe trawiaste, plaże i staw gondolowy.

Niestety, w 2005 roku baseny zostały zamknięte na skutek złego stanu technicznego, jednak od 2016 roku w sezonie letnim, na wydzielonej części stawu czynne jest bezpłatne kąpielisko. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, przeprowadzono konsultacje społeczne koncepcji zagospodarowania kąpieliska, których głównym zadaniem była potrzeba wprowadzenia zmian, nie tylko tych estetycznych, ale przede wszystkim związanych z bezpieczeństwem.

Z inicjatywy Rady Osiedla Oporów w maju 2018 r. zrealizowano warsztaty pt. „Hydroporów – stare/nowe kąpielisko wobec zmian klimatu”, a wnioski ze spotkania oraz propozycje Rady Osiedla zostały wykorzystane na etapie opracowania koncepcji zagospodarowania terenu. Kolejnym etapem przygotowania do odnowy terenu na Oporowie były konsultacje społeczne ogłoszone przez Urząd Miejski Wrocławia, które trwały od 2 do 22 września.

kąpielisko Harcerska, widok z lotu ptaka

Spotkania z mieszkańcami, Radą Osiedla i deweloperami

W tym czasie Urząd Miejski Wrocławia zorganizował dwa spotkania, aby wspólnie z mieszkańcami, Radą Osiedla i deweloperami przedyskutować dwie propozycje zagospodarowania i użytkowania przestrzeni przy ulicy Harcerskiej.

W ramach proponowanych koncepcji zbierano opinie i rekomendacje w zakresie m.in.: 

  • małej architektury (toalety, przebieralnie, ławki, kosze na odpady, tablice informacyjne, itp.);
  • elementów przyrodniczych (łąki kwietnie, naturalne górki, nowe nasadzenia, itp.);
  • elementów rekreacyjnych (plac zabaw, wybieg dla psów, strefa grillowa, itp.);
  • elementów sportowych (basen, siłownia, boisko do gier zespołowych, trasa biegowa, itp.).

Dostępne warianty koncepcji różnią się m.in. funkcjonalnością obszaru, zakresem zagospodarowania zieleni, kosztem realizacji inwestycji oraz możliwym udziałem inwestora prywatnego. Według pierwszej koncepcji teren miałby pozostać we władaniu Gminy Wrocław, z kolei druga wizja jest obszerniejszą inwestycją, zakładającą m.in. budowę krytej pływalni porównywalnej do tej, jaka powstanie na wrocławskim Brochowie. Wówczas projekt zakładałby przekazanie części terenu w ręce osoby prywatnej.

Plan konsultacji zakładał dwa spotkania w punkcie konsultacyjnym na terenie kąpieliska oraz jedno w Miejskiej Bibliotece Publicznej, a także specjalne warsztaty nakierowane na aktywizację dzieci i młodzieży, w szczególności harcerzy z osiedla. Co więcej, poza spotkaniami w terenie, do 22 września w formie elektronicznej dostępny był specjalny formularz, który także posłużył do wyrażania swoich opinii w sprawie kąpieliska.

kąpielisko Harcerska warianty koncepcji

Potrzeby lokalne i ponadlokalne

– Konsultacje pokazały interesującą dyskusję na osiedlu Oporów, gdzie potrzeby lokalne ścierają się z potrzebami ponadlokalnymi. Wiele osób podkreśla, że teren powinien służyć mieszkańcom tej części miasta, mieć charakter parku i terenu zieleni. Z drugiej jednak strony pojawiają się także opinie o pozyskaniu inwestora prywatnego, który zrealizuje w tym miejscu obiekt basenowy. Taka forma odnowy terenu, zdaniem tych pierwszych, może spowodować znaczny wzrost ruchu kołowego oraz hałasu – mówi Krzysztof Ziental, kierownik Działu ds. Partycypacji Wydziału Partycypacji Społecznej UMW.

Zdaniem Rady Osiedla Oporów na wspomnianym terenie powinna zostać zachowana historyczna tożsamość kąpieliska, z którego całorocznie mogliby korzystać mieszkańcy okolicznych osiedli. Co więcej, takie rozwiązanie według osiedlowych radnych przyczyniłoby się do poprawy jakości życia w tym rejonie miasta i sprzyjało integracji mieszkańców. Z innej strony pojawiają się głosy o wyłącznym uporządkowaniu terenu i pozostawieniu możliwości korzystania ze stawu jako miejskiego kąpieliska.

Co dalej?

Obecnie zbierane są głosy z konsultacji i trwa ich podsumowywanie. Na ich podstawie powstanie raport z konsultacji, w którym zawarte zostaną odpowiedzi miasta na opinie – wskazane zostanie, które w nich zostaną uwzględnione, które w części, a które nie w ostatecznej koncepcji. Publikacja raportu planowana jest do końca listopada.

Konsultacje "Kąpielisko Harcerska" realizowane są przez Fundację na Rzecz Studiów Europejskich we współpracy z Wrocławskim Forum Osiedlowym i Stowarzyszeniem Edukacji Krytycznej w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl