wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. 2024
  6. Jaki będzie równościowy plan działania Wrocławia?
  7. Jaki będzie równościowy plan działania Wrocławia? [Raport z konsultacji]

Zapoznaj się z raportem konsultacji społecznych dotyczącym Równościowego planu działania Wrocławia – dokumentu obejmującego zestaw działań na rzecz równości kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym.

Informacja o realizatorach konsultacji

Organizator konsultacji: Wydział Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia

Wsparcie w realizacji: Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich

Inicjatorka konsultacji: Pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. równego traktowania

O konsultacjach

Konsultacje społeczne dotyczące Równościowego planu działania Wrocławia miały przede wszystkim na celu poznanie opinii wrocławian i wrocławianek na temat tego dokumentu.

Opinie można było wyrazić podczas E-spotkania oraz dwóch spotkań warsztatowych. Przez cały okres konsultacji (od 20 lutego do 12 marca 2024 r.) również za pomocą e-formularza opinii.

W spotkaniach konsultacyjnych udział wzięło łącznie 16 osób, poprzez formularz opinii wypowiedziało się 15 osób.

Podsumowanie

Niska frekwencja wskazuje, że ta tematyka potrzebuje więcej wyjaśniania i uświadamiania jej znaczenia dla mieszkanek i mieszkańców.

Jednym z wątków, które pojawiły się podczas konsultacji społecznych było szeroko pojęte zdrowie psychiczne oraz przeciwdziałanie jakimkolwiek przejawom przemocy i agresji. Szczególnie istotne wśród dzieci i nastolatków, ponieważ z wielu źródeł docierają sygnały, że jest to ogromny problem w szkole i poza nią. Wybrzmiało również, że dyskryminacji czy negatywnych zjawisk doświadczają wszyscy, bez względu na płeć, orientację seksualną czy zainteresowania, jednakże każda z grup potrzebuje innego rodzaju wsparcia, dedykowanego pod konkretne potrzeby. 

Istotną kwestią dla uczestników i uczestniczek była również edukacja, wielopoziomowa i dostępna dla jak najbardziej szerokiego grona odbiorców. Podkreślono jednocześnie, że powinna mieć również wymiar praktyczny, który jest często pomijany. Zaproponowano również, aby dla lepszego efektu i wiarygodności, edukacja prowadzona była przez osoby, które doświadczyły zjawisk, o których mówią, by mogły opowiedzieć o swoich doświadczeniach i wskazać rozwiązania. W przypadku młodzieży, mogłyby być to osoby zbliżone do nich wiekiem. Prowadzenie tego rodzaju zajęć przez osoby spoza szkoły, miejsca pracy itd. według uczestników i uczestniczek konsultacji miałoby pozytywny skutek.

Co się zmieniło dzięki konsultacjom?

Na 78 zanotowanych opinii, 13 zostało wyjaśnionych, bo były poza zakresem samego Planu Równościowego. Wśród pozostałych 4 na 5 opinii zostało uwzględnionych (jedynie dwóch spośród nich zostało częściowo uwzględnionych). To oznacza, że 86% opinii proponujących zmiany w przedstawionym Planie miało wpływ na jego kształt. 

W rozmowach pojawił się również wątek różnorodności, potrzeb osób zagrożonych wykluczeniem. Poruszono temat niedostępnej infrastruktury publicznej, braku reprezentacji płci wśród prelegentów na wielu wydarzeniach miejskich, dysproporcjach w zatrudnieniu oraz potrzebie rozszerzenia oferty miejskiej dotyczącej wsparcia m.in. psychicznego dla mieszkańców i mieszkanek miasta. Nie uwzględniono opinii, które bezpośrednio nie dotyczą konsultowanego dokumentu (były poza zakresem konsultacji) lub rozwiązania w nich postulowane leżą poza kompetencjami pełnomocniczki (takie jak np. zwiększenie reprezentacji władz miasta i Urzędu Miejskiego Wrocławia w marszu równości, zmiana regulaminu konkursu organizowanego przez Wrocławską Radę Kobiet, waloryzacji stawek opłat za usługi opiekuńcze MOPS).

Wszystkie postulaty i zebrane opinie zostaną przeanalizowane pod kątem możliwości włączenia ich do Równościowego Planu Działania.

Uchwalenie dokumentu planowane jest na wrzesień 2024 r.

Refleksja inicjatorek konsultacji

Jesteśmy zadowolone z przebiegu spotkań konsultacyjnych. Osoby uczestniczące wniosły różnorodne perspektywy i spojrzenia na niektóre tematy. Udało się to m.in. dzięki temu, że w spotkaniach uczestniczyły osoby zróżnicowane społecznie.

Cieszy nas, że temat przyciągnął i zachęcił mężczyzn do wzięcia aktywnego udziału w różnych formach konsultacji (tematem równości płci zazwyczaj zajmują się kobiety). Cieszy nas również różnorodność związana z wiekiem – na konsultacjach pojawiły się osoby w różnym wieku, w tym osoby młode (chodzące do szkoły) i studiujące. Perspektywa osób młodych była tu szczególnie cenna, ponieważ pewna część działań zawartych w Planie będzie skierowana właśnie do społeczności uczniowskiej. Dyskusje były merytoryczne i bardzo często pogłębiały spojrzenie na proponowane działania.

Dzięki konsultacjom udało się precyzyjniej opisać działania zawarte w Planie. Szczególna uważność była skierowana na język, w jakim został ostatecznie napisany (większa wrażliwość językowa, większa uważność na język równościowy i inkluzywny). Kilka sformułowań, dzięki opiniom osób uczestniczących, zostało sformułowanych bardziej inkluzywnie. 

Zaskakujące było, jak szerokie było podejście niektórych osób do tematu równości płci i jak bardzo łączyło się z podejściem intersekcjonalnym oraz szerszą wizją wrażliwości na potrzeby różnych grup społecznych. Szczególnie dotyczy to tematów związanych z sytuacją i potrzebami osób starszych, migrantów i migrantek, osób w kryzysie zdrowia psychicznego. Oczekiwania wobec Planu wydają się bardzo duże, a znaczna część osób uczestniczących w konsultacjach wniosła sporo strategicznego i kompleksowego spojrzenia na politykę równościową w mieście.

Bardzo dziękujemy wszystkim mieszkankom i mieszkańcom za udział w konsultacjach. Wasz głos jest ważny!

Reklama