Przedmiotem konsultacji była treść Programu ochrony środowiska dla miasta Wrocławia na lata 2021–2025 z perspektywą do 2030 r., a celem – zebranie opinii mieszkanek i mieszkańców miasta do przedstawionego projektu, oraz jego aktualizacja na podstawie zebranych opinii.
Główne konsultowane tematy to: ochrona klimatu i jakość powietrza, zagrożenie hałasem i światłem, wpływ pola elektromagnetycznego, gospodarowanie wodami (w tym gospodarka wodno-ściekowa i retencja), zasoby geologiczne, ochrona bioróżnorodności i obszarów cennych przyrodniczo, zieleń miejska oraz przeciwdziałanie poważnym awariom przemysłowym zagrażającym środowisku.
Po co nam POŚ?
Uchwalenie POŚ pomoże pozyskiwać środki z funduszy krajowych lub zewnętrznych na zadania związane z ochroną środowiska. W ochronie środowiska działania w skali mikro przekładają się na działania i efekty w skali makro. Warto pamiętać, że Program służy także realizacji celów na poziomie regionalnym i krajowym, oraz koresponduje z innymi dokumentami strategicznymi np. Polityką ekologiczną państwa 2030, czy Strategią Wrocław 2030.
Co się wydarzyło?
Do udziału w konsultacjach zaprosiliśmy osoby mieszkające we Wrocławiu, w tym przedstawicieli organizacji społecznych zajmujących się kwestiami ochrony przyrody w naszym mieście. Uczestnicy mogli wyrazić swoje zdanie podczas e-spotkań, za pomocą e-formularza opinii, oraz poprzez e-mail. Opinie zgłaszane w trakcie konsultacji zostały skategoryzowane w ramach jednego z dziesięciu obszarów Programu.
Jakie opinie?
Dla mieszkanek i mieszkańców Wrocławia uczestniczących w konsultacjach istotnymi zagadnieniami są ochrona zieleni miejskiej, zachowanie istniejących korytarzy ekologicznych i tworzenie nowych. Wskazano także na palącą kwestię poprawy jakości powietrza w mieście, oraz zmiany klimatyczne i wynikające z nich konsekwencje dla planety. Proponowano także działania, możliwe do realizacji w warunkach miejskich. Zgłoszono pomysły dotyczące podjęcia inicjatyw z zakresu edukacji ekologicznej oraz ochrony środowiska adresowanych m.in. do pracowników jednostek miejskich, liderów WBO, radnych osiedlowych, mieszkańców Wrocławia (od najmłodszych do seniorów); postulowano m.in. tworzenie centrów edukacji ekologicznej przy bibliotekach. Ponad 100 zgłoszonych opinii zostało uwzględnionych w całości lub częściowo, a Program uzupełniono o odpowiednie zapisy.