wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:30

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. 2020
  6. Jak zmienić Gajowicką?

Położona równolegle do ul. Powstańców Śląskich, ul. Gajowicka ma długość prawie 2 kilometrów. Przebiega osiowo, czyli niemal w linii prostej z północy na południe. Aktualnie wymaga modernizacji – to o tyle istotne, że stanowi ważny element komunikacji, również zbiorowej.

W „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia” w odniesieniu do niej mówi się o:

  • stworzeniu (integralnych z innymi w południowej części miasta) ścieżek rowerowych,
  • zachowaniu dobrych powiązań drogowych między osiedlami,
  • odtworzeniu ruchu tramwajowego.

Przed wojną wzdłuż ulicy, od al. gen. Hallera w kierunku ul. Powstańców Śląskich, jeździł tramwaj, dziś jego trasa miałaby przebiegać od ul. Zaporoskiej do al. Hallera. Studium” przewiduje także trasę tramwajową na odcinku od al. Hallera do ul. Racławickiej.

Gajowicka to tzw. „żywa ulica”, istotna zarówno dla pieszych, jak i dla mieszkańców. Znajdują się na niej rozmaite budynki: wiele z nich to dawne kamienice czynszowe, jest też kilka bloków i dużych willi. Idąc, mija się: kościół pw. św. Karola Boromeusza, kojarzony przez niemal wszystkich wrocławian hotel „Wieniawa” czy siedzibę Śląskiego Okręgu Wojskowego (dawną centralę Sztabu Generalnego). Odetchnąć można w parku gen. Mariana Langiewicza.

ulica Gajowicka

Pogarszający się przez lata stan techniczny ulicy wpłynął na decyzję o jej modernizacji. W 2017 r. wspólnie wnioskowały o to samorządy trzech osiedli, przez które przebiega: Borek, Gajowice i Powstańców Śląskich. Ich przedstawiciele brali również aktywny udział w spotkaniach organizowanych przed przystąpieniem do planowania renowacji. Przygotowanie dokumentacji przebudowy sfinansowano ze środków Programu Inicjatyw Rad Osiedli.

Docelowo odnowie ma być poddana cała ulica, która została podzielona na dwa odcinki. Odcinek I - od skrzyżowania z ul. Zaporoską do skrzyżowania z al. Hallera (wraz z tym skrzyżowaniem) jest objęty planem inwestycyjnym i budowlanym. Odcinek II - od skrzyżowania z al. Hallera do skrzyżowania z ul. Racławicką (wraz ze skrzyżowaniem) póki co nie jest zapisany w planie inwestycyjnym.

Opracowanie koncepcji przebudowy koordynują Wrocławskie Inwestycje sp. z.o.o. we współpracy z Biurem Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Konsultacje realizuje Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich we współpracy z Wrocławskim Forum Osiedlowym w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław. Partnerami konsultacji są Rady Osiedli: Powstańców Śląskich, Gajowice i Borek.

Weź udział w e-spotkaniu i wyraź opinię przez formularz elektroniczny! Twoja opinia będzie miała wpływ na odnowę ul. Gajowickiej. Konsultacje trwają do 7 czerwca 2020 r. (niedziela).

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl