wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:02

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. 2021
  6. Jak zakładać ogrody społeczne?
  7. Pytania i odpowiedzi
Jak zakładać ogrody społeczne? Pytania i odpowiedzi. Grafika ilustracyjna. Wrocław Rozmawia
Jak zakładać ogrody społeczne? Pytania i odpowiedzi. Grafika ilustracyjna.

Aby nakreślić tło konsultacji, przygotowaliśmy pytania i odpowiedzi. Zapoznaj się z ich treścią.

Chcemy wyodrębnić najbardziej kluczowe lub kontrowersyjne wątki w temacie poddanym konsultacjom, aby mieszkańcy i mieszkanki mieli większą wiedzę, zwłaszcza o tym, co może ich zdaniem budzić największe emocje. Podstronę będziemy uzupełniać w toku trwających konsultacji i powtarzających się pytań.

Po co Miasto Wrocław chce rozwijać sieć ogrodów społecznych?

To działanie wpisujące się w politykę Nowego Zielonego Ładu dla Europy, wypracowanego przez Unię Europejską. Ogrody społeczne (społecznościowe) pozwalają na wzmacnianie społeczności lokalnych. To również promowanie regionalnego rolnictwa i ogrodnictwa. Ich istnienie poszerza zielone obszary w miastach i sprawia, że mieszkańcy i mieszkanki zyskują miejsca, gdzie mogą wypocząć w otoczeniu zieleni. 

Tego typu ogrody mogą powstawać np. na terenach placówek oświatowych, zatem dzięki nim już od najmłodszych lat można kształtować w dzieciach postawę niemarnowania (zero waste)Politykę sprzyjającą tworzeniu ogrodów społecznych przyjęły m.in. urzędy Warszawy, Krakowa i Gdyni.

Czemu mają służyć oddolnie zakładane ogrody społeczne?

Przede wszystkich to miejsca dla mieszkańców i mieszkanek, które mają pomóc w aktywizowaniu lokalnych społeczności. Ale nie tylko – podnoszą wartość estetyczną i środowiskową miejsc oraz przywracają, nadają lub potęgują funkcję społeczną danej przestrzeni. Pozytywnie wpływają na zjawiska klimatyczne. 

To także forma ogrodoterapii i aktywizacji ruchowej, strefa rekreacji oraz szansa na podnoszenie wiedzy i kompetencji z zakresu m.in. ogrodnictwa, architektury, ekologii, gotowania. W takim ogrodzie można wypoczywać lub uprawiać warzywa, organizować  rozmaite wydarzenia (np. kulturalne czy sportowe), można też w nich brać udział.

Czym są ogrody społeczne?

To ogólnodostępne tereny współtworzone przez mieszkańców i mieszkanki. Czasem ogrody są usytuowane np. między blokami, czasem na podwórzach, między historycznymi kamienicami. Na ogół powstają na miejskich gruntach – często na nieużytkach i obszarach zaniedbanych lub niezagospodarowanych. 

To użytkownicy i użytkowniczki ogrodów decydują, jaki charakter będzie miał ogród – czy będą tam wspólnie uprawiali warzywa, zioła, kwiaty, czy po prostu spędzali wspólnie czas. Istotną zasadą, decydującą o funkcjonowaniu ogrodów, jest zaufanie społeczne. 

Kto może założyć ogród społeczny?

Ogrody społeczne powstają z inicjatywy grup nieformalnych (sąsiedzkich), formalnych (spółdzielni mieszkaniowych, klubów seniora), instytucji (np. domów kultury, muzeów) czy organizacji pozarządowych.

Jak finansowane są ogrody społeczne?

Finansowanie uzależnione jest od decyzji inicjatorów – fundusze na utrzymanie mogą pochodzić ze składek członków, zbiórek publicznych, z budżetu organizacji, programów lokalnych czy konkursów.

Gdzie istnieją ogrody społeczne na świecie?

Ogrody społeczne są popularne w całej Europie: w Wielkiej Brytanii, Danii, Grecji, Francji, Hiszpanii, we Włoszech, Rumunii, w Niemczech i Belgii, ale też w Australii, Stanach Zjednoczonych i na Tajwanie. Pierwszy ogród społeczny powstał w Nowym Jorku w 1973 r. Został założony na narożniku dwóch ulic na Manhattanie.

Co, jeśli wspólnota, z różnych względów, przestanie móc uprawiać ogród społeczny?

Takie sytuacje mogą się zdarzyć i właśnie dlatego potrzebne są wspólnie wypracowane zasady, które potem (w formie regulaminu) zostaną przyjęte przez wszystkie strony.

Co można uprawiać w ogrodzie społecznym?

Podobnie jak na ogródkach działkowych, mogą to być warzywa, owoce, zioła, kwiaty. Miejskie ogrody wzbogacają budki lęgowe i karmniki dla ptaków, hotele dla owadów czy kompostowniki. Ogród może być również po prostu miejscem spotkań, bo najważniejszym aspektem ogrodów społecznych jest ich wymiar społecznościowy.

Na czym polega projekt FoodSHIFT2030?

Projekt FoodSHIFT2030 finansowany jest z ramowego programu UE Horyzont2020 i poświęcony jest transformacji europejskiego systemu żywności w niskoemisyjny model gospodarki o obiegu zamkniętym, promującym lokalne rolnictwo, ekologiczną i zdrową żywność oraz skracanie dystansu pomiędzy producentami i konsumentami. Ma on na celu m.in. zachęcanie mieszkańców do wspólnego uprawiania warzyw, kwiatów, owoców czy ziół oraz tworzenie ogrodów warzywnych we wrocławskich szkołach. Jego realizacja to kolejny element nowej polityki klimatycznej miasta. 

FoodSHIFT2030 daje impuls do powstawania ogrodów społecznych. Miasto wspólnie z przyszłymi ogrodnikami i ogrodniczkami chce wypracować procedurę powstawania takich ogrodów oraz wspierać mieszkańców i mieszkanki poprzez odpowiednie szkolenia i konsultacje.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl