O konsultacjach
W trakcie obecnej edycji konsultacji społecznych w ramach projektu Osiedle Kompletne, naszą uwagą skupiliśmy na trzech jednostkach urbanistycznych: Nowy Dwór (w tym Muchoboru Małego oraz fragmentu Kuźnik), Krzyki Zachód, oraz Zakrzów Centrum.
Jakie wnioski?
Mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia wyrazili największe zainteresowanie w obszarach: Przemieszczanie się oraz Przestrzeń publiczna i zieleń. Pojawiały się pojedyncze głosy dotyczące pozostałych zakresów tematycznych (Tożsamość, Zamieszkiwanie, Przedsiębiorczość i usługi). Pokazuje to, gdzie są największe deficyty oraz potrzeby i wyzwania do zrealizowania w przyszłości. Od dyskusji na temat osiedli w wymiarze ogólnym, koncepcyjnym, uczestników bardziej interesowały konkretne, często drobne, trudności i pomysły na ich rozwiązanie. Dyskusje nie ogniskowały się raczej na przyszłości osiedli, ale na kwestiach, które należy rozwiązać niezwłocznie. Uczestnicy podkreślili jednak, że warto, by takie konsultacje zostały przeprowadzone w odniesieniu do wszystkich wrocławskich osiedli, i by program Osiedla Kompletne był kontynuowany w kolejnych latach. Należy również zachować formularz, który daje możliwość nanoszenia opinii na konkretne punkty i obszary na mapie.
Co dalej?
Opinie zgłoszone w trakcie konsultacji są podstawą przygotowywanych przez Wydział Planowania Przestrzennego Wytycznych przestrzennych na rzecz osiedla kompletnego. Wytyczne będą prezentowane w trakcie drugich konsultacji społecznych organizowanych dla danego osiedla, przed zakończeniem programu i nadaniem opracowaniu finalnego kształtu. Jednocześnie niniejszy Raport jest źródłem wiedzy o potrzebach zgłoszonych przez mieszkańców i mieszkanki Wrocławia, występujących w tym momencie na obszarze poszczególnych osiedli, i jako taki może być źródłem cennych informacji dla miejskich jednostek, rad osiedli, centrów aktywności lokalnej czy też samych mieszkańców.