Informacja o realizatorach konsultacji
Organizator konsultacji: Wydział Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia
Wsparcie w realizacji: Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich
Inicjator konsultacji: Wrocławskie Mieszkania Sp. z.o.o.
Wsparcie merytoryczne: Anna Ostrowska (Wrocławskie Mieszkania)
O konsultacjach
Konsultacje dotyczące odnowy podwórka między ulicami Siemieńskiego a Trzebnicką miały na celu przede wszystkim zebranie opinii mieszkanek i mieszkańców na temat planowanych zmian i modernizacji przestrzeni podwórkowej. W spotkaniach konsultacyjnych wzięły udział 82 osoby oraz przesłano 24 e-formularze.
Podsumowanie
Opinie zebrane podczas konsultacji społecznych dotyczyły różnych aspektów odnowy podwórka., Były to m.in.:
- Wyrównanie i utwardzenie nawierzchni: opinia dotycząca wyrównania terenu w ciągach pieszych oraz przed wejściami do bram została uwzględniona. Planowane są prace mające na celu utwardzenie nawierzchni, co poprawi komfort i bezpieczeństwo użytkowników i użytkowniczek.
- Wjazdy i wyjazdy: postulat zwiększenia liczby wjazdów i wyjazdów oraz dotyczący ich odpowiedniego rozdzielenia został uwzględniony. W ramach prac projektowych przewidziane są rozmowy ze wspólnotami mieszkaniowymi oraz analiza możliwości optymalizacji wjazdów, aby poprawić dostępność i bezpieczeństwo.
- Zarządzanie ruchem kołowym i pieszym: konieczność utrzymania miejsc parkingowych przy jednoczesnym uporządkowaniu i utwardzeniu dojazdów została uwzględniona. Projekt zakłada zachowanie miejsc postojowych dla mieszkańców oraz zastosowanie rozwiązań poprawiających estetykę i funkcjonalność przestrzeni.
- Przestrzeń dla pieszych: postulat dotyczący rezygnacji z chodników na rzecz głównych dróg wewnętrznych został częściowo uwzględniony. Projekt uwzględnia przepisy dotyczące szerokości ciągów pieszych i kołowych, co zapewni odpowiednią funkcjonalność przestrzeni.
- Wiaty śmietnikowe: postulat dotyczący montażu zamykanych wiat śmietnikowych z miejscem na odpady wielkogabarytowe oraz możliwość instalacji dachów solarnych zostały częściowo uwzględnione. Projektanci przeanalizują te opcje, ale ostateczny wybór będzie uzależniony od analizy technicznej i kosztowej.
- Zwiększenie ilości zieleni: wniosek o wprowadzenie większej ilości roślinności oraz zmniejszenie powierzchni utwardzonych został uwzględniony. Planowane jest wprowadzenie różnorodnych roślin, takich jak lawenda i mięta, które będą pełnić funkcje nie tylko estetyczne, ale i praktyczne, np. odstraszanie komarów i kleszczy. Propozycje te zostaną przekazane projektantowi, który uwzględni je w końcowym projekcie.
- Zagospodarowanie przestrzeni: boisko i plac zabaw zostaną odnowione, a oświetlenie naprawione. Plac zabaw zostanie wyposażony w różnorodne urządzenia rekreacyjne, takie jak tyrolka, zjeżdżalnie, huśtawki, a także strefy do gier i zabaw. Plac zabaw oraz boisko będą ogrodzone i wyposażone w zamykane bramki, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i uniemożliwić wprowadzanie psów na ten teren.
- Konieczność instalacji zamykanych miejsc postojowych dla rowerów: powstaną zamykane boksy i wiaty rowerowe.
- Mała architektura i ławki: ławki będą projektowane z uwzględnieniem miejskiego katalogu mebli, a lokalizacja stolika zostanie przemyślana, aby zniechęcić do spotkań alkoholowych.
Nie uwzględniono postulatów dotyczących punktów serwisowych dla rowerów, toalet publicznych, wybiegu dla psów oraz kuwet dla zwierząt. W niektórych przypadkach, jak monitoring, wskazano alternatywne rozwiązania zgodne z przepisami.
Co się zmieniło dzięki konsultacjom?
Na 134 analizowane opinie 59 zostało wyjaśnionych, bo były poza zakresem konsultacji lub odnosiły się do kwestii, które zostały przekazane do projektanta, aby przeanalizował możliwość uwzględnienia ich w projekcie. Część z nich więc ma szanse zostać na kolejnym etapie uwzględniona. Wśród pozostałych 75 opinii, uwzględniono 58, z czego 7 częściowo. To oznacza, że niemal każde 8 na 10 opinii proponujących zmiany na konsultowanym podwórku miało wpływ na jego kształt.
Wszystkie opinie zostały przeanalizowane pod kątem możliwości włączenia ich do projektu odnowy podwórka między ulicami Siemieńskiego a Trzebnicką. Nie uwzględniono opinii, które dotyczyły zbyt drogich elementów lub takich, które nie zmieściłyby się na tym podwórzu.
Refleksja inicjatorów konsultacji
Podczas konsultacji wpłynęło dużo propozycji dla terenów rekreacyjnych i sportowych. Niestety nie wszystkie z nich na takim terenie da się zrealizować, wzięto jednak pod uwagę fakt, że mieszkańcy, w tym przede wszystkim dzieci i młodzież, chcą aktywnie spędzać czas. Zaskoczeniem była propozycja strefy majsterkowicza oraz oczekiwanie stonowanej kolorystyki.
W kolejnym etapie spółka przygotuje się do wyłonienia projektanta na wykonanie dokumentacji projektowej. Wykonawca powinien być wyłoniony w drugim kwartale 2025 roku. Po wyłonieniu wykonawcy i przekazaniu mu postulatów mieszkańców projektant wykona koncepcję, którą pokażemy mieszkańcom, podczas drugiego etapu konsultacji społecznych.
Partnerzy lokalni
Rada Osiedla Kleczków wsparła proces promocyjnie oraz była dużym wsparciem w działaniach merytorycznych. Szkoła Podstawowa nr 74 im. Prymasa Tysiąclecia przy ulicy Kleczkowskiej 2 pomogła w zorganizowaniu konsultacji dla dzieci i młodzieży oraz udostępniła przestrzeń na spotkanie warsztatowe.