wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. 2024
  6. Gdzie powstaną nowe zatoki postojowe przy Artemskiej, Drabika, Kajdasza i Komedy?
  7. Gdzie powstaną nowe zatoki postojowe przy Artemskiej, Drabika, Kajdasza i Komedy? [Raport z konsultacji]

Gdzie powstaną nowe zatoki postojowe przy Artemskiej, Drabika, Kajdasza i Komedy? [Raport z konsultacji]

Data publikacji: Autor:

Zapoznaj się z raportem konsultacji społecznych, które poświęcone były lokalizacji nowych zatok postojowych na wrocławskim Jagodnie, w rejonie ulic Artemskiej, Drabika, Kajdasza i Komedy.

Informacja o realizatorach konsultacji

Organizator konsultacji: Wydział Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia

Wsparcie w realizacji: Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich

Inicjator konsultacji: Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o.

Wsparcie merytoryczne: Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o., Dział Budżetu Partycypacyjnego w Wydziale Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia, Wydział Inżynierii Miejskiej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Podsumowanie

Podczas konsultacji mieszkańcy i mieszkanki osiedla Jagodno zgłosili wiele opinii dotyczących adresów i miejsc, w których powinno się dokonać korekty zaproponowanej koncepcji. Temat parkowania oraz organizacji ruchu samochodowego na osiedlu jest bardzo istotny dla jego użytkowników. W opinii części z nich na Jagodnie wciąż występują problemy komunikacyjne związane z małą liczbą miejsca dla samochodów. Lokalizacja zatok parkingowych zależy jednakże przede wszystkim od technicznych aspektów ukształtowania terenu i nie wszędzie możliwe jest zaprojektowanie miejsc postojowych. Zasady ich projektowania zostały opisane w pierwszym rozdziale raportu – Wprowadzenie (s. 3).

Zagospodarowanie przestrzenne ciągów komunikacyjnych na osiedlu Jagodno zależy od zasad Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zaś układ podwórek – od rozwiązań zastosowanych przez deweloperów podczas budowy osiedli mieszkaniowych. Opinie dotyczące tych tematów znajdują się poza zakresem tego procesu konsultacyjnego, jednak zostały zanotowane w tym dokumencie oraz – w oryginalnym brzmieniu – w załącznikach. Mamy nadzieję, że autorzy i autorki postulatów odnajdą w odpowiedziach ekspertów wiele istotnych informacji.

Co się zmieniło dzięki konsultacjom?

Na 105 analizowanych opinii, 45 zostało wyjaśnionych, bo odnoszą się do kwestii, które będą rozpatrywane na dalszym etapie projektowania lub były poza zakresem konsultacji. Część z nich będzie zapewne również uwzględniona w kolejnym etapie.

Wśród pozostałych 60 opinii, uwzględniono 33, z czego 4 częściowo. To oznacza, że ponad połowa (55%) opinii proponujących zmiany w konsultowanej koncepcji miało wpływ na koncepcję zatok postojowych w rejonie ulic Artemskiej, Drabika, Kajdasza i Komedy.

W większości powodem nieuwzględnienia opinii był fakt, że propozycje w nich zawarte nie mogą być zrealizowane w podanych lokalizacjach z przyczyn technicznych. Wiele propozycji lokalizacji zatok postojowych nie można zrealizować ze względu na infrastrukturę, istniejące lub projektowane drzewa lub założenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Postulowane były również rozwiązania, których realizacja wykracza poza zakres lub budżet konsultowanego projektu Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Wszystkie opinie zostały przeanalizowane pod kątem możliwości włączenia ich do projektu nowych zatok postojowych w rejonie ulic Artemskiej, Drabika, Kajdasza i Komedy.

Refleksja inicjatorów konsultacji

Pewnym zaskoczeniem były opinie dotyczące chęci budowy większej liczby miejsc postojowych za cenę wprowadzenia ruchu jednokierunkowego lub dopuszczenia parkowania pojazdów częściowo na jezdni.

Zaskoczeniem dla projektantów były także pojedyncze postulaty dotyczące wprowadzenia płatnych miejsc parkingowych – dotychczasowe doświadczenie projektantów wskazywało, że nie są one popularne wśród mieszkańców i mieszkanek osiedli.

Konsultowany projekt Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego ma swoje ograniczenia – zarówno wykonawcze, jak i budżetowe. Będziemy kontynuować projektowanie, by po jego zakończeniu i opracowaniu kosztorysów wybrać zakres do wykonania w ramach posiadanego budżetu w konsultacji z liderem projektu WBO.

Partnerzy lokalni

Spotkanie konsultacyjne odbyło się w sali Centrum Aktywności Lokalnej Dobre Czasy na Jagodnie przy ulicy Sygnałowej 23 – ówcześnie prowadzone przez Stowarzyszenie #WartoMediować, któremu dziękujemy za udostępnienie przestrzeni na spotkanie. Za zaangażowanie oraz wsparcie promocyjne dziękujemy Radzie Osiedla Jagodno.

Bardzo dziękujemy wszystkim mieszkankom i mieszkańcom za udział w konsultacjach. Wasz głos jest ważny!

Reklama