Wielka polana między ulicami Jeleniogórską a Starogajową przeobrazi się w Ekopark – naturalny teren odpoczynku, relaksu i zabawy. To wynik głosowania w ramach Zielonego WBO, podczas którego zwyciężył m.in. projekt nr 631.
Inwestycja ze względu na obszar oraz konieczne prace wymaga etapowania. Uzyskane obecnie środki pozwolą na zrealizowanie pierwszego etapu zagospodarowania terenu, w ramach którego będą możliwe nasadzenia i częściowo ułożenie ścieżek spacerowych. Dzisiaj to łąka o powierzchni około 5 hektarów, z nielicznymi drzewami na jej skraju i sieciami energetycznymi nad nimi.
Pierwsze konsultacje za nami
Przedstawiciele Fundacji Ekorozwoju zorganizowali w 2017r. warsztaty z młodzieżą i dziećmi. Podczas tych zajęć powstały makiety i olbrzymi plan nowego parku. Z tymi materiałami liderzy projektu zaprezentowali się podczas parafialnego pikniku na Stabłowicach. – To była dobra okazja na zebranie opinii i kolejnych pomysłów na zagospodarowanie ekoparku – mówi Krzysztof Smolnicki z Fundacji Ekorozwoju i dodaje z entuzjazmem: - To początek pracy nad większym projektem, bowiem miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakłada budowę w tej okolicy terenu zielonego o powierzchni aż 15 hektarów.
Walory terenu
Naturalność. Twórcy koncepcji Ekoparku zamierzają tę cechę zachować w jak największym stopniu. – mówi Krzysztof Smolnicki – Nasadzenia drzew, krzewów, kwiatów mają spełniać nie tylko funkcję estetyczną, ale zapewniać różnorodność gatunkową. Na łące pojawią się skupiska różnych gatunków krzewów tak dobranych, aby stały się ostojami dla wielu gatunków ptaków. – Część krzewów będzie dobrym schronieniem na przykład dla skowronków, a inne dostarczą pokarm dla ptaków – opowiada Krzysztof Smolnicki. Podobnie rzecz się ma z kwiatami i ziołami na łące. Mają nie tylko cieszyć wzrok i zmysł węchu, przede wszystkim będą służyć motylom i innym owadom. W nowym parku siatka nowych ścieżek, nieco tylko utwardzonych, pokryje się z istniejącymi dzisiaj przedeptami, dróżkami. Nowym, oryginalnym pomysłem jest strefa nasadzeń drzew okolicznościowych. – W tych miejscach będzie można posadzić drzewo z okazji ważnego, osobistego wydarzenia, na przykład urodzin dziecka – zapowiada Krzysztof Smolnicki.
Teraz nadszedł czas na zbieranie uwag dotyczących koncepcji zagospodarowania terenu, aby w niedługim czasie rozpocząć budowę parku. Na podstawie zeszłorocznych spotkań z mieszkańcami powstał jego projekt.
Zapraszamy do wyrażenia własnych opinii. Co Państwu się podoba w projekcie? Co warto w nim zmienić? Co powinno się znaleźć w parku, a co nie jest potrzebne. Jak chcielibyście korzystać z tego terenu?
Uwagi i opinie prosimy kierować na: [email protected]
Termin wnoszenia uwag: 25.06 - 9.07.2018
W załączeniu przedstawiamy koncepcję zagospodarowania terenu parku oraz wizualizacje.