wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:05

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Dzień Trójkąta 2021
Dzień Trójkąta w 2020 roku fot. Marcin Szczygieł
Dzień Trójkąta w 2020 roku

Znamy datę i program święta osiedla Przedmieście Oławskie. Dzień Trójkąta tym razem obchodzony będzie na pożegnanie wakacji - w sobotę 28 sierpnia. Udział we wszystkich wydarzeniach będzie bezpłatny, ale na część z nich obowiązują zapisy.

Piąta edycja Dnia Trójkąta skupi się na opowieściach o niezwykłych postaciach, związanych z Przedmieściem Oławskim. Strefa Kultury Wrocław zaprasza do wspólnego odkrywania historii rzemieślników, przedsiębiorczyń i naukowców, którzy i które kiedyś zamieszkiwali osiedle. Ale nie tylko. Będzie to także okazja do bliższego poznania osób obecnie działających i współtworzących życie na Trójkącie. Wielkie święto Przedmieścia Oławskiego, tym razem obchodzone będzie na pożegnanie wakacji w sobotę 28 sierpnia.

– Przedmieście Oławskie obfituje w wyjątkowe historie związane z postaciami działającymi na osiedlu dawniej i współcześnie.  Dlatego też, pragniemy przybliżyć ich ciekawe życiorysy i pielęgnować pamięć o osobach tworzących spuściznę tego niesamowitego osiedla – mówią koordynatorzy programu Sąsiadujemy. – Liczymy na to, że tegoroczna tematyka spodoba się mieszkańcom i mieszkankom Przedmieścia Oławskiego, a szereg aktywności, które przygotowaliśmy wraz z naszymi partnerami, sprawią, że legendy z Trójkąta wybrzmią na nowo i zainspirują do działania.

Leniwe śniadanie i niekoniecznie leniwy poranek

Wspólne świętowanie rozpocznie się leniwym śniadaniem przygotowanym przez lokalną kawiarnię  Alternatywy 4, w Parku na Niskich Łąkach. Tam również rozegrany zostanie sąsiedzki turniej gry w boule. Złaknieni osiedlowych ciekawostek, będą mieli z kolei okazję posłuchać rozmowy Joanny Rajkowskiej i Łukasza Iwaniuka o wyjątkowym ekosystemie w pobliskiej Trafostacji.

Gra w boule

Gra w boule - Dzień Trójkąta 2020. Fot. Marcin Szczygieł

Szykuje się też nie lada gratka dla entuzjastek i entuzjastów Przedmieścia Oławskiego – konkurs wiedzy o osiedlu poprowadzi rdzenna mieszkanka Trójkąta, Agnieszka Dubaniowska.

Warsztaty inspirowane legendami z Trójkąta

Organizatorzy przygotowali szereg warsztatów i aktywności zainspirowanych legendarnymi postaciami Przedmieścia Oławskiego. Podczas warsztatów z Zuzą Tokarską w Przedpokoju H13 (ul. Hercena 13), każdy uczestnik będzie mógł poczuć się jak założyciel dawnej fabryki papieru, Richard Chutsch, i stworzyć własne pocztówki! A biorąc udział w  grze miejskiej przygotowanej przez Centrum Integracji Mieszkańców Nowe Łąki, odkryć historię wyjątkowej śpiewaczki, Charlotte Kraeker-Dietrich.

Chwilę później, na podwórzu przy ul. Kościuszki 135, wraz z ekipą Rowerowni CRK będzie można odpicować rowery, niczym Otto Beckmann, założyciel pierwszej w Breslau fabryki welocypedów. Nie zabraknie też aktywności dla miłośników tkactwa. Warsztaty z przedstawicielką młodego pokolenia rzemieślników, Moniką Splotką, dedykowane będą produkcji oławskich kilimów, czyli dekoracyjnych tkanin na wzór tych z dawnej fabryki bawełny.

Z kolei Teatr Układ Formalny zaprasza na czytanie performatywne „Legend z Trójkąta” w Centrum na Przedmieściu (ul. Prądzyńskiego 39A), podczas którego zaprosi zgromadzonych do podróży w czasie i odwiedzin Przedmieścia Oławskiego z czasów PRL-u.

Spacery tematyczne i wyjątkowe postacie

Na ten dzień zaplanowano aż cztery spacery tematyczne po osiedlu (w tym jeden tłumaczony na Polski Język Migowy). Z przewodnikiem Szymonem Maraszewskim ruszyć będzie można szlakiem postaci z przeszłości.

Dzień Trójkąta 2020

Dzień Trójkąta 2020 - fot. Mariusz Szczygieł

Z Martą Miniewicz poznać persony widoczne na murach Trójkąta, a z historyczką sztuki Ewą Plutą przejść się śladami niezwykłych kobiet z Przedmieścia Oławskiego (oprowadzanie tłumaczone na PJM). Wieczorem, podczas ostatniej wędrówki, razem z Małgorzatą Ulrich-Kornacką uczestnicy spaceru poznają osoby znane z miejskich legend, filmów, piosenek czy książek, których sylwetki skrywają podwórka i kamienice Trójkąta.   

Osiedlowy relaks i potańcówka

W tym roku Sąsiedzka Strefa Relaksu znajdować będzie się  w ogrodzie Muzeum Etnograficznego (ul. Traugutta 111-113). Poza możliwością odpoczynku i napicia się pysznej kawy, na przybyłych czekać będą słuchowiska o historiach postaci z Przedmieścia oraz galeria portretów współczesnych mieszkańców. To nie wszystko – chętni będą mogli zapozować do zdjęcia u mistrza obiektywu Piotra Spigiela!  A wieczorem, jako zwieńczenie święta osiedla, w parku na Niskich Łąkach odbędzie się wielka sąsiedzka potańcówka. Do tańca przygrywać będzie 12-osobowa orkiestra dęta.

Bądźmy bezpieczni

Wszystkie wydarzenia będą organizowane z zachowaniem wymaganych zasad bezpieczeństwa i ostrożności. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą środków ochrony osobistej (np. maseczek).

Program wydarzeń i zapisy

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, na część wydarzeń obowiązują zapisy. Formularze rejestracyjne (m.in. na spacery) dostępne będą od 18 sierpnia na stronie Strefy Kultury

Dzień Trójkąta 2021

Dzień Trójkąta 2021

Eventy

Termin brak terminów w najbliższym czasie.

Zobacz

Pełny program wydarzenia znajdziecie także w galerii obrazków poniżej.

Impreza organizowana jest przez Strefę Kultury Wrocław w ramach programu Sąsiadujemy. Sponsorem tegorocznej edycji jest Angel Poland Group. Wydarzenie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl