wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Rewitalizacja
  4. Zabytkowe pojazdy na Zajezdni Popowice
  5. Prace modernizacyjne zabytkowych pojazdów
  6. Doczepa tramwajowa ND z 1953 roku

Były one możliwie najszybszą – a tym samym obarczoną niestety wieloma wadami – odpowiedzią na niedobór wagonów tramwajowych, z którym borykało się wiele polskich miast zniszczonych w trakcie działań wojennych, przy jednoczesnych dużych zniszczeniach zakładów przemysłowych.

Chociaż pojazdy tego rodzaju charakteryzowały się prostą i niezbyt nowoczesną konstrukcją, z różnych przyczyn musiały służyć przez wiele lat i silnie wpisały się krajobraz kulturowy szeregu polskich miast, w tym Wrocławia. Tramwaje typu N i ND przewoziły wrocławian przez 35 lat – od 1956 do 1991 r.

<p><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: 14.6667px;">Stan wagonu ND przed remontem &ndash; widok og&oacute;lny z prawej strony. Zwracają uwagę ogniska korozji na poszyciu, wgniecenia poszycia, wybite niekt&oacute;re szyby i niesprawne drzwi (15.10.2016)</span></p> KSTM
Stan wagonu ND przed remontem – widok ogólny z prawej strony. Zwracają uwagę ogniska korozji na poszyciu, wgniecenia poszycia, wybite niektóre szyby i niesprawne drzwi (15.10.2016)

Razem z późniejszymi wagonami Konstal 102Na i 105Na i pochodnymi przez wiele lat stanowiły podstawę komunikacji tramwajowej we Wrocławiu. Wóz doczepny ND #3560 w służbie liniowej pozostał aż do 25 września 1991 r., a zatem należał do ostatnich wagonów tego typu kursujących regularnie po Wrocławiu. Jest to ponadto jedyny zachowany do dziś wagon typu ND w mieście.

Kompleksowo wyremontowany wagon doczepny typu ND

W wagonie doczepnym typu ND została odtworzona instalacja elektryczna i całe wyposażenie wnętrza. Dzięki temu prowadzony od 2021 r. remont wagonu został zakończony, w efekcie czego miasto uzyskało kolejny interesujący i sprawny zabytek techniki transportowej. Pojazd z pewnością uświetni różne wydarzenia we Wrocławiu promujące komunikację zbiorową i jej dziedzictwo, a przede wszystkim posłuży w przewozie wrocławian oraz turystów.

Galeria zdjęć

Właściwą realizację prac potwierdził odbiór konserwatorski w obecności przedstawicieli Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia i Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w dniu 18 grudnia 2024 r., a wcześniej badania techniczne doczepy, dopuszczające ją do ruchu z pasażerami, które zostały zrealizowane w dniu 29 listopada 2024 r. przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów, czyli instytucję uprawnioną do badań wagonów tramwajowych w Polsce.

Reklama