wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:02

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Rewitalizacja bulwaru Xawerego Dunikowskiego [WIZUALIZACJE]

Jest przetarg na rewitalizację bulwarów Xawerego Dunikowskiego i Marii i Lecha Kaczyńskich. W ramach inwestycji powstanie przejście pod mostem Pokoju, przystań dla statków na wysokości urzędu wojewódzkiego i amfiteatr. Inwestycja ma być gotowa pod koniec 2015 roku.

Reklama

Jak przekonuje wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj, zrewitalizowany bulwar Xawerego Dunikowskiego zmieni swój charakter nie do poznania.  – Wrocław odzyska prawie kilometrowy fragment nabrzeża Odry. Będzie to miejsce, gdzie będziemy mogli siąść przodem do rzeki, odpocząć i pospacerować – przekonuje wiceprezydent. Projekt obejmuje obszar między mostem Grunwaldzkim a Piaskowym.

Pomóc w tym ma szereg rozwiązań, które mają zachęcać wrocławian do wypoczywania nad Odrą. Po rewitalizacji pod mostem Pokoju pojawi się bezkolizyjne przejście. Będzie to pływająca platforma składająca się z sześciu pontonów. – Dzięki niej uzyskamy możliwość spacerowania między bulwarami Dunikowskiego a Kaczyńskich bez potrzeby dochodzenia do skrzyżowania Purkyniego i pl. Powstańców Warszawskich. Na czas podwyższonego poziomu Odry pomost będzie demontowany – wyjaśnia Piotr Fokczyński, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa UM. Dodaje, że takie rozwiązanie rozważane jest również w przypadku innych mostów. Między bastionem Ceglanym a Piaskowym zostanie wybudowany amfiteatr z zejściem do rzeki Odry i przystań turystyczna m.in. dla kajaków czy małych łódek. Przy Zatoce Gondoli zamontowane zostanie sześć rzeźb Magdaleny Abakanowicz.

Na tyłach urzędu wojewódzkiego pojawi się pufa miejska, na której będzie można wygodnie odpocząć obserwując Odrę. Wybudowana zostanie przystań pasażerska, gdzie zacumują statki wycieczkowe. – Projekt jest dość surowy, ale musiał sprostać restrykcyjnym przepisom ochrony przeciwpowodziowej – wyjaśnia dyrektor wydziału Architektury i Budownictwa.

Na rewitalizowanym bulwarze Dunikowskiego pojawi się sporo zieleni i ścieżek do spacerowania. Zostaną posadzone 94 drzewa. Najwięcej, bo 39 sztuk, to lipa srebrzysta i 31 klonów. – Dodatkowo - zgodnie z zaleceniami Miejskiego Konserwatora Zabytków - planowane są nasadzenia zastępcze 30 sztuk poza obszarem Bulwaru Dunikowskiego. Posadzone zostaną przy Bulwarze Bartla – informuje Arkadiusz Filipowski, rzecznik Urzędu Miejskiego.  

Ważną częścią projektu jest zagospodarowanie terenu przy Akademii Sztuk Pięknych. Projekt zakłada, by przed głównym wejściem powstała przestrzeń do wydarzeń kulturalnych. – Chcielibyśmy, by powstało tu miejsce, gdzie moglibyśmy pokazywać swoje rzeźby, czy organizować happeningi otwarte dla wrocławian – mówi profesor Piotr Kielan rektor ASP.

Realizowany projekt jest zwycięską pracą Piotra Żurawia w konkursie przeprowadzonym w grudni 2008 r. przez magistrat na koncepcję rewitalizacji Bulwaru Xawerego Dunikowskiego. Wykonawcę inwestycji powinniśmy poznać pod koniec roku. Prace ruszą na przełomie 2014 i 2015, a zakończą się na początku 2016 roku.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl