22 udane przeszczepy serca w niespełna pół roku

Już 22 pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu otrzymało szansę na drugie życie, dzięki transplantacji serca.

  • przeszcepy-serca-we-wroclawiu

    fot. Tomasz Modrzejewski, UMW


USK we Wrocławiu to szósty ośrodek w kraju, który może wykonywać transplantacje serca. Pozytywną decyzję w tej sprawie Ministerstwo Zdrowia wydało na początku lutego 2021 r. Wcześniej pacjentów ze wskazaniami do przeszczepienia serca kierowano do innych ośrodków, najczęściej do Zabrza i Warszawy.  

Czytaj też: Dwa przeszczepy serca w USK we Wrocławiu w ciągu trzech dni

– Pan Andrzej, nasz dwudziesty pacjent otrzymał informację o przeszczepie w dniu swoich 64 urodzin, jak mówił po operacji, w tym dniu narodził się na nowo – mówi prof. Michał Zakliczyński, kierownik Kliniki Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia USK. – W przypadku dwóch kolejnych transplantacji wykonaliśmy je tego samego dnia, jedna po drugiej. – Przeszczepienia wykonuje się wtedy, gdy są dawcy, dlatego naszym moralnym obowiązkiem jest skorzystać z sytuacji, kiedy narząd jest zgłoszony do pobrania – dodaje.

Operacja transplantacji serca w USK we Wrocławiu, fot. Tomasz Modrzejewski

Natomiast pierwszą tego typu operację w USK wykonano 25 lutego br. Był to pierwszy przeszczep w historii Wrocławia. Nowe serce otrzymał wówczas 26-letni mężczyzna.

– Czuję się dobrze. To dar od losu, jakbym wygrał szóstkę w lotto. Teraz chciałbym zobaczyć się z rodziną i przyjaciółmi, którzy bardzo mnie wspierają. Mam nadzieję, że na Wielkanoc wyjdę do domu. To będą najlepsze święta – mówił kilka dni po operacji pan Paweł, pierwszy pacjent, któremu we Wrocławiu przeszczepiono serce.

Wiele przeszczepów nie doszłoby do skutku, gdyby nie natychmiastowa pomoc Zarządu Lotnictwa Głównego Sztabu Komendy Głównej Policji, która udostępniała swój śmigłowiec i transportowała narząd z najdalszych rejonów Polski.

– Zakładaliśmy, że w pierwszym roku wykonamy ok. 20 transplantacji, jak widać wykonamy ich znacznie więcej, dlatego zdecydowaliśmy się też na powiększenie naszego zespołu kardiochirurgów – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego i dyrektor Instytutu Chorób Serca USK.

Czytaj też: Uniwersytecki Szpital Kliniczny będzie wykonywał przeszczepy serca

Do 10 sierpnia 2021 r. w całej Polsce wykonano 117 transplantacji.Zgłoś uwagę