Przegląd Nowego Kina Włoskiego w Nowych Horyzontach

Włoskie kino to nie tylko klasycy czy nagrodzony niedawno Oscarem Paolo Sorrentino. W słonecznej Italii jest więcej reżyserów i aktorów, których warto poznać. Szansa, po raz pierwszy w historii Kina Nowe Horyzonty, od 1 do 7 kwietnia.

  • cudowny bocaccio

    Kadr z filmu "Cudowny Bocaccio" braci Tavianich


Nowe kino włoskie może zaskoczyć. Zwłaszcza tych, którzy uważają, że króluje w nim klimat macho. Tymczasem dwa spośród pokazywanych filmów wyreżyserowały kobiety, które nie bały się podjąć wymagających tematów. Maria Sole Tognazzi w „Ja i ona” opowiada o związku dwóch kobiet z przeszłością, a Cristina Comencini w „Latin Lover” o siedmiu paniach, które chcą wyrzucić z pamięci tego samego mężczyznę – ojca, męża i kochanka. 

Zaskoczyć może też dystans, jaki Włosi mają do wielu spraw, m.in. mafii. W filmie „My i Giulia 1300” historia ludzi marzących o założeniu pensjonatu rozgrywa się w cieniu neapolitańskiej kamorry i reżyser potrafi jeszcze na ten temat dowcipkować.

Nie zabraknie klasyków – Ettore Scoli (z filmem „Rodzina”) i braci Taviani, których nowy film „Cudowny Boccacio” jest, gdy chodzi o oryginalność, kontynuacją „Cezar musi umrzeć”. Tamten zrealizowano z więźniami osadzonymi w zakładach karnych, a najnowszy z adeptami włoskich akademii teatralnych, którzy świetnie zagrali w opowieściach ze słynnego „Dekameronu”.

Festiwal Nowego Kina Włoskiego – Cinema Italia Oggi

Festiwal Nowego Kina Włoskiego – Cinema Italia Oggi

Inne
Termin od 1 kwietnia 2016 do 7 kwietnia 2016

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz
Zgłoś uwagę