wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wielkie silniki lotnicze pod Wrocławiem. XEOS pokazał centrum szkoleniowe
Zespół XEOS na tle ogromnego silnika lotniczego Materiały XEOS
Zespół XEOS na tle ogromnego silnika lotniczego

– Od pracy, jaką wykonamy tutaj, zależy bezpieczeństwo naszych rodzin i przyjaciół w powietrzu – mówił Arnold Hoessler ze spółki XEOS podczas prezentacji specjalistycznego centrum szkoleniowego spółki.

Reklama

XEOS to joint venture dwóch gigantów przemysłu lotniczego Lufthansa Technik i GE Aviation. Firma do 2020 roku planuje zainwestować około miliarda złotych w zakład serwisowania i naprawy silników lotniczych pod Środą Śląską. Działalność powinien rozpocząć w pierwszym kwartale 2019 roku.

Na razie w Bielanach Wrocławskich, na terenie Prologis Park Wrocław, spółka utworzyła specjalne centrum szkoleniowe. Jak twierdzą jej przedstawiciele, to najnowocześniejsze centrum kształcenia w przemyśle lotniczym w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

XEOS i dolina lotnicza

– Dla nas funkcjonowanie tego ośrodka to także pierwszy krok do stworzenia na Dolnym Śląsku prawdziwej doliny lotniczej – mówił we wtorek Arnold Hoessler, dyrektor ds. jakości i procesów XEOS.

Co ciekawe, choć firma na razie wynajęła powierzchnię w Prologis Park na pięć lat, to Hoessler nie wykluczył, że centrum szkoleniowe działać będzie tam nawet po roku 2020 – czyli po osiągnięciu pełnych mocy operacyjnych przez zakład w Środzie Śląskiej.

– Kształcenie w przemyśle lotniczym to proces ciągły, więc przyszłość centrum pozostaje otwarta. Na dziś myślimy o tym, by przenieść tu coraz więcej procesów i być może zwiększyć powierzchnię – stwierdził Hoessler.

Obecnie centrum XEOS mieści się na powierzchni ponad 2,5 tys. mkw., a pracuje w nim ponad 80 osób. Władze spółki zapowiadają, że jeszcze w tym roku załoga może przekroczyć 100 osób, a docelowo - już w zakładzie w Środzie Śląskiej – ma ich pracować 600.

Już teraz firma otrzymała aplikacje od ponad 1,5 tys. kandydatów do pracy z całego świata. – Takie zainteresowanie pozytywnie nas zaskoczyło – przyznał Thomas Böttger, dyrektor zarządzający XEOS.

 

Wielkie silniki do zobaczenia

Na terenie centrum przyszli pracownicy odbywają szkolenie teoretyczne i praktyczne. Znajdują się tam obecnie trzy silniki samolotowe CF6-80, używane w samolotach typu Boeing B747-400 i Airbus A330. Wkrótce przyszli mechanicy będą uczyć się także na silniku GEnx-2B, który ma być docelowo serwisowany i naprawiany z zakładzie XEOS w Środzie Śląskiej.

Drugi z silników, nad którymi będą w przyszłości pracować w zakładzie XEOS – GE9X, zadebiutuje na rynku dopiero w 2019 roku. Silniki te produkowane są przez partnera joint venture – GE Aviation w Cincinnati w stanie Ohio w Stanach Zjednoczonych. Silnik GE9X będzie miał średnicę 4,1 m i będzie ważył ponad 9 ton. Wymiary silnika GEnx-2B są niewiele mniejsze, bo średnia wynosi 3,3 m, a waga niemal 6 ton.

 

Oba silniki mogą być używane nawet przez 30 lat, a ich obowiązkowe przeglądy odbywają się średnio co 35 tys. godzin lotu. I to właśnie w przyszłym zakładzie serwisowania i naprawy silników samolotowych XEOS w Środzie Śląskiej będą odbywały się takie przeglądy.

– W codziennej pracy i nauce stosujemy najwyższe standardy bezpieczeństwa, wykorzystujemy sprzęt najnowszej generacji i kształcimy unikatowe umiejętności – podkreślał Arnold Hoessler. –   Przykładamy ogromną wagę do jakości szkoleń, a później do naszej pracy, a na to składają się nie tylko wiedza i doświadczenie, ale również tzw. czynnik ludzki. Uczymy się pracować w grupie, uczymy się odpowiedzialności, dokładności, ale też wzajemnego zaufania. Niektórzy twierdzą, że nasze szkolenie zmienia ich podejście do życia – dodawał.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl