XTPL przygotowywało się do tego momentu od kilku miesięcy. Nanotechnologiczna firma uruchomiła właśnie swoją spółkę w Sunnyvale, w Krzemowej Dolinie. Dla jednego z globalnych pionierów w zakresie technologii do nanodruku, to właśnie Stany Zjednoczone są kolejnym krokiem w rozwoju biznesowego potencjału.
Firma intensyfikuje tym samym rozwój swoich struktur oraz operacji w USA. Menedżerowie XTPL Inc. – bo tak nazywa się amerykański oddział – wesprą procesy zabezpieczania kluczowego IP i realizację wdrożeń we współpracy z przemysłowymi potentatami.
W zarządzie XTPL Inc., oprócz dr. inż. Filipa Granka, założyciela i prezesa XTPL S.A., zasiadają wpływowi, amerykańscy partnerzy: Harold Hughes (m.in. były CFO Intela i CEO Rambusa) oraz Amir Nayyerhabibi (partner w Benhamou Global Ventures, funduszu VC z siedzibą w Silicon Valley).
– Kiedy pierwszy raz spotkałem się z Filipem, byłem pod wrażeniem tego, jak wiele osiągnął wraz z zespołem, dysponując skromnymi środkami. Postanowiłem pomóc XTPL. Patrząc na ten zespół, jego potencjał i wykonywaną pracę, jestem przekonany, że firma może odnieść sukces na amerykańskim i globalnym rynku – podkreślił Amir Nayyerhabibi.
Debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych
XTPL w środę 20 lutego 2019 r. zadebiutowało także na głównym parkiecie GPW. Spółka chce znaleźć się w kręgu zainteresowań kolejnych inwestorów instytucjonalnych, zarówno międzynarodowych, jak i krajowych, inwestujących w przełomowe - w skali globalnej - innowacje.
Data pierwszego notowania XTPL na GPW to zaledwie kilkanaście miesięcy od debiutu spółki na New Connect. W tym czasie firma zdobyła zaufanie inwestorów. XTPL debiutowało przy kapitalizacji nieco ponad 100 mln zł, a przenosi się na parkiet główny GPW z kapitalizacją ponad 300 mln zł. Firma nie przeprowadziła przy tym emisji nowych akcji.
Dr inż. Filip Granek, fot. Michał Karbowiak
Czytaj więcej: Jak to było z debiutem XTPL na NewConnect
– Chcemy odgrywać ważną rolę w rewolucji technologicznej i wiemy, że możemy to zrobić. Od czasu debiutu na NewConnect powiększyliśmy zespół, osiągnęliśmy kamienie milowe i rozwinęliśmy się jako firma. Dziś mamy obsesję wzrostu, nie myślimy o stabilizacji. Debiut na GPW jest dla nas ważny, to święto, ale nie ostateczny wyznacznik sukcesu. Sukces osiągniemy dopiero stając się globalną firmą technologiczną. Firmą Made in Poland, ale też firmą z międzynarodowymi kontaktami, uczestniczącą w międzynarodowej wymianie wiedzy – powiedział dr inż. Filip Granek.
Czytaj też: Filip Granek – 30 kreatywnych Wrocławia
Ogromny potencjał rynkowy technologii XTPL jeszcze przed debiutem na GPW przyciągnął do spółki znaczących inwestorów. W jej akcjonariacie są już m.in. dwa renomowane niemieckie fundusze inwestycyjne – Acatis Investment i Heidelberger Beteiligungsholding.
Na debiut spółki przybył m.in. były premier Jan Krzysztof Bielecki, twórca i przewodniczący rady nadzorczej firmy Selena Krzysztof Domarecki czy szef Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii Piotr Dytko.
O XTPL
XTPL rozwija i komercjalizuje na światowym rynku zaawansowaną, addytywną technologię umożliwiającą ultraprecyzyjne drukowanie nanomateriałów. Unikalny system XTPL pozwala na precyzyjne nanoszenie na różnych podłożach specjalnie skomponowanego przez firmę nanotuszu.
Czytaj też: Wrocławski XTPL wśród najlepszych startupów na świecie
Celem spółki jest oferowanie unikalnych głowic drukujących, każdorazowo zaprojektowanych i dedykowanych dla konkretnych zastosowań – a także kompatybilnych, precyzyjnie dopasowanych nanotuszów. Innowacje technologiczne opracowane przez XTPL mają potencjał, by w pierwszej kolejności zrewolucjonizować, a potem stać się standardem w wielu wybranych obszarach elektroniki drukowanej.
Czytaj więcej: XTPL z Nagrodą Gospodarczą prezydenta Andrzeja Dudy