Firma PayEye z Wrocławia stworzyła kompletny system płatniczy opierający się na akceptacji płatności oraz identyfikacji użytkownika za pomocą biometrii tęczówki oka i jako pierwsza na świecie udostępnia go komercyjnie. Od 24 czerwca 2020 roku usługa payeye jest dostępna. Pierwszym miejscem, w którym można zapłacić jednym spojrzeniem jest restauracja Sushi Naka Naka zlokalizowana na wrocławskim Ołtaszynie.
We Wrocławiu od wielu lat z powodzeniem wdrażamy filozofię miasta smart city, miasta, które poszukuje nowych technologii dla podniesienia komfortu i jakości życia. Wrocław jest bardzo startupowym miastem, to właśnie te firmy bardzo często rozwijają takie technologie. Bardzo się cieszę, że takie technologie powstają właśnie we Wrocławiu. Mieszkańcom Wrocławia już dziś pomagają nowoczesne technologie coraz więcej osób w naszym mieście korzysta z płatności zbliżeniowych, BLIKa za bilety w MPK oraz w parkomatach. Uważam, że to ciekawy i rozwojowy kierunek. — powiedział Jacek Sutryk prezydent Wrocławia.
Wrocławski PayEye zdobył dofinansowanie w kwocie 10 702 859 zł, aby mógł rozwijać swoje usługi na rynku i docierać do coraz większej liczby odbiorców, również na rynkach zagranicznych.
— Gdy dwa lata temu tu we Wrocławiu narodziła się myśl o payeye - usłudze i produkcie, które zwiększają komfort życia i podwyższają bezpieczeństwo płatności - nie wiedzieliśmy jak daleko zaprowadzą nas nasze wypowiedziane marzenia. Ekosystem już działa, wchodzimy na rynek pilotażowo w naszym rodzinnym mieście, Wrocławiu. Dzisiaj z naszej usługi można skorzystać w Sushi Naka Naka - miejscu, w którym zrealizowaliśmy pierwszą płatność payeye w kwietniu 2020 roku. Lista naszych Partnerów rośnie z dnia na dzień — mówi Krystian Kulczycki, Prezes PayEye sp. z o.o.
— Lista partnerów będzie aktualizowana na www.payeye.com oraz naszych kanałach społecznościowych. Zachęcamy do skorzystania z prostej a jednocześnie najbezpieczniejszej opcji potwierdzania płatności - tęczówką oka. Wystarczy wejść na www.payeye.com, zarejestrować się, odwiedzić naszego Partnera i płacić jednym spojrzeniem. Wybraliśmy tęczówkę oka, bo jest to najskuteczniejsza metoda identyfikacji spośród wszystkich metod biometrycznych. Dzięki swojej niezawodności zwiększa bezpieczeństwo transakcji, a na tym, jako twórcom ekosytemu PayEye, zależy nam najbardziej — powiedział Krystian Kulczycki.
Czy płatności tęczówką oka są bezpieczne?
Powstała we Wrocławiu spółka PayEye działa pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego i ma status Małej Instytucji Płatniczej. Poza faktem oparcia całego systemu płatności na unikalnym wzorcu tęczówki oka ludzkiego, ekosystem PayEye jest niezależny i bezpieczny a składają się na niego autorskie, innowacyjne urządzenia płatnicze POS, portfel elektroniczny dla użytkowników oraz algorytmy przetwarzające tęczówkę na wzorzec biometryczny (payeye code).