wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławski satelita ScanSAT coraz bliżej ziemskiej orbity

Wrocławska spółka Scanway pracuje nad satelitą ScanSAT, tworzonego na bazie autorskich rozwiązań optoelektronicznych firmy we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Zostanie wystrzelony na orbitę Ziemską na przełomie 2020 i 2021 roku. Będzie to pierwszy polski satelita zdolny do dostarczania dokładnych obrazów multispektralnych, które znajdą zastosowanie w nauce i przemyśle. Twórcy spółki są laureatami nagrody – „30 Kreatywnych Wrocławia” w 2017 r. Scanway, to kolejny przykład wrocławskich marzeń o kosmosie.

Reklama

ScanSAT to mikrosatelita konstruowany na podstawie uniwersalnego standardu CubeSat, którego wymiary nie przekroczą 34 cm długości.

– Prace nad nim wkraczają w czwarty etap – budowę inżynierskiego modelu satelity. Jest to etap integracji i testów pozwalający na zbudowanie modelu lotnego i planowe wystrzelenie satelity na ziemską orbitę w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu kolejnych miesięcy – mówi Mikołaj Podgórski ze Scanway

fot. Scanway

Mały ale z potencjałem

Przedstawiciele Scanway podkreślają, że ScanSAT, mimo tego, że jest niewielki, w wielu aspektach nie będzie ustępował dużym satelitom.

– Jego największą zaletą jest precyzyjna, zminiaturyzowana i odporna na zmiany temperatury konstrukcja optyczna. ScanSAT będzie wyposażony w wysoce zaawansowany technologicznie multispektralny sensor, zintegrowany z autorskim teleskopem optycznym typu Ritchey-Chretien ¬tłumaczy Mikołaj Podgórski .

Oznacza to, że ScanSAT będzie obserwował Ziemię z bardzo wysoką jak na mikrosatelity rozdzielczością, wykorzystywał zalety dużych satelitów i jednocześnie minimalizował lub nawet ograniczał wady CubeSatów. Na jego pokładzie znajdzie się też eksperyment komunikacji laserowej, który równolegle prowadzi spółka. 

Obserwacja

Mikrosatelita Scanway, połączy wysoką rozdzielczość i multispektralność w masie satelity poniżej 20 kg.

– Od początku prac projektowych nad teleskopem ScanSATa naszym celem było osiągnięcie rozdzielczości poniżej 5m/px. Postawiliśmy na teleskop wykorzystujący układ optyczny Ritchey-Chretien, zbudowany wyłącznie z luster. Dzięki temu unikniemy problemów takich jak aberracja chromatyczna oraz sferyczna, czyli deformacji obrazu, a także uzyskamy szerokie pole widzenia oraz bardzo dobrą jakość i rozdzielczość obrazu – mówi Agnieszka Przybylska, specjalistka ds. projektowania układów optycznych w Scanway.

fot. Scanway

Badania

Teleskop ScanSAT jest też rozwiązaniem skalowalnym, co oznacza, że możliwe jest szybkie przeskalowanie go do innych, większych platform satelitarnych. Jest on też doskonałą bazą dla różnych aplikacji satelitarnych. Dzięki temu, że będzie pracował w szerokim spektrum optycznym, np. w podczerwieni, umożliwi m.in. teledetekcję zasobów wody czy surowców naturalnych w górnictwie odkrywkowym.

To jednak nie jedyne możliwości zastosowania danych, które dostarczy ScanSAT. Obserwacje przez niego prowadzone mogą przysłużyć się w badaniach geologicznych, rolnictwie, górnictwie czy też analizowaniu zmian klimatycznych.

– Ulepszenie obserwacji Ziemi, to rękawica rzucona branży kosmicznej m.in. przez różne sektory przemysłu. My ją podjęliśmy. Ilość procesów, które można przyśpieszyć, udoskonalić dzięki obserwacjom z orbity stale rośnie, a projekty oparte na dużych satelitach nie są już w stanie nadążyć w dostarczaniu potrzebnych informacji. Małe satelity, takie jak nasz ScanSAT, mogą ten proces zdecydowanie usprawnić – objaśnia Jędrzej Kowalewski, CEO Scanway.

Innowacje

Jędrzej Kowalewski dodaje, że wyniesienie satelity ze złożonym systemem optycznym na orbitę ziemską jest bardzo wymagającym zadaniem. Satelita podczas wynoszenia przez rakietę nośną doświadcza potężnych wstrząsów i jest poddawany ogromnym wahaniom temperatury oraz podwyższonemu promieniowaniu. Teleskop musi być na nie odporny, tak by cały układ optyczny nie uległ rozkalibrowaniu i stabilnie pracował w przestrzeni kosmicznej.

Ze względu na to, że na rynku jest niewiele dostępnych rozwiązań pozwalających na przeprowadzanie dokładnych testów układu optycznego, Scanway opracował innowacyjne autorskie stanowiska i osprzęt testowy pozwalający na poprawne wykalibrowanie oraz przetestowanie układu teleskopu przed umieszczeniem go na orbicie.

Ostatnia prosta na ziemską orbitę

Dla projektu ScanSAT listopad 20119 r. był zwieńczeniem kolejnego ważnego etapu - mikrosatelita rozpoczął testy integracyjne wszystkich aktualnie stworzonych komponentów, we współpracy z berlińskim startupem German Orbital Systems.

Przed zintegrowanym urządzeniem są teraz m.in. testy środowiskowe. Zakończenie prac integracyjnych modelu inżynierskiego planowane jest na marzec 2020 roku. Niezwykle dokładny polski satelita obserwacyjny jest więc na najlepszej drodze ku orbicie ziemskiej.

30 Kreatywnych Wrocławia

Twórcy Scanwaya są laureatami nagrody – „30 Kreatywnych Wrocławia” w 2017 r. W tym plebiscycie nagrodzono już ponad 150 wrocławian, którzy teraz odnoszą sukcesy nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie.

Wrocław zdobywa… kosmos

Scanway, to kolejny przykład wrocławskich marzeń o kosmosie. 17 kwietnia 2019 r. na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystrzelone zostały pierwsze w historii, dwa nanosatelity – Światowid i KRAKsat, zaprojektowane i skonstruowane przez wrocławskich inżynierów z firmy SatRevolution.

Czytaj także: Wrocławianie z branży space tech – polskim towarem eksportowym

Dofinansowanie NCBiR

Scanway sp. z o. o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich. ScanSAT – platforma do obserwacji satelitarnych i lotniczych służąca pozyskiwaniu geoinformacji w czasie rzeczywistym

z wysoką precyzją i w bardzo szerokim paśmie elektromagnetycznym. Celem projektu jest opracowanie, wykonanie i przetestowanie pierwszej w Polsce platformy obserwacyjnej Ziemi ScanSAT. Dofinansowanie projektu z UE: 2 533 448,06 zł

Scanway

Scanway to polska firma działająca w sektorze kosmicznym, która specjalizuje się w pomiarach 3D, systemach wizyjnych, przetwarzaniu obrazów i obserwacjach zdalnych. Przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prowadzi prace nad polskim satelitą do obserwacji Ziemi ScanSAT, który ma zacząć prace w 2021 roku, a w ramach porozumienia z German Orbital Systems do 2025 roku wyśle pierwszego, europejskiego satelitę na orbitę Księżyca.

Scanway komercjalizuje i przekuwa technologie kosmiczne na użyteczne i przynoszące zysk rozwiązania w ziemskich zastosowaniach, dedykowane szczególnie różnym sektorom przemysłu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl