Na sprawdzone oferty pracy można liczyć przeglądając m.in. oferty Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
– Ponad 200 osób niemal od ręki może wyjechać na kilka, a nawet kilkanaście tygodni do Niemiec, Holandii, czy Norwegii – twierdzi Stefan Augustyn, rzecznik prasowy Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - Na dobrym poziomie są zarobki, które maksymalnie wynoszą blisko 12 euro za godzinę pracy w Niemczech i blisko 18 euro w Norwegii (w przeliczeniu z koron norweskich).
Poszukiwani są pracownicy do zbioru, pielęgnacji i uprawy owoców, warzyw i kwiatów, do pracy przy zbiorze pieczarek, uprawy kwiatów, czy też pomocnicy w piekarni i kuriera. W ramach bazy Eures oprócz pracy sezonowej Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy dysponuje blisko 400 ofertami pracy niemal w całej Europie.
– Czas zatrudnienia zależy od charakteru wykonywanego zajęcia i zawieranych umów – mówi Stefan Augustyn. – Najczęściej obejmuje okres od 2 do 4 miesięcy. Zdarza się również, że pracodawca po tym okresie proponuje pracę już na stałe. Pamiętać trzeba zawsze o wymogach językowych – coraz częściej pracodawcy wymagają podstawowej lub komunikatywnej znajomości ich rodzimego języka nawet przy najprostszych pracach.
Poszukując pracy sezonowej za granicą dobrze jest zacząć od stron EURES: wojewódzkiej – www.eures.dwup.pl i krajowej – www.eures.praca.gov.pl, gdzie praktycznie już od marca pojawiają się oferty pracy sezonowej, głównie w hotelarstwie i gastronomii. W kolejnych miesiącach można znaleźć oferty pracy w rolnictwie, sadownictwie i przy zbiorach owoców i warzyw, np. truskawek, sałaty, kapusty i innych. Osoby ze znajomością języka obcego znajdą sezonowe oferty pracy na platformie europejskiej www.eures.europa.eu – gdzie należy wybrać kraj i wskazać na prace sezonowe, a otrzymamy dostęp do wszystkich „sezonówek” pochodzących z wybranego państwa.
Wśród ofert pracy sezonowej, jakie się tam pojawiają znajdują się m.in.
Holandia:
- Pracownik do zbioru, pielęgnacji i uprawy truskawek, malin i pora - 50 wakatów; wynagrodzenie 9,12 Euro/godzina
- Pracownik do uprawy kwiatów - 10 wakatów; wynagrodzenie 9,21 Euro/godzina
- Pracownik do zbierania i sortowania kwiatów - 6 wakatów; wynagrodzenie 9,26 Euro/godzina
- Pracownik do zbioru pieczarek - 1 wakat; wynagrodzenie 1524 Euro/miesiąc
- Pracownik do zbioru truskawek - 2 wakaty; wynagrodzenie 9,26 Euro/godzina
- Pracownik szklarni - uprawa róż – 2 wakaty; wynagrodzenie 9,26 Euro/godzina
- Pracownik do zbioru pieczarek - 10 wakatów; wynagrodzenie 8,80 Euro/godzina
- Pracownik do uprawy sadzonek roślin doniczkowych – 6 wakatów; wynagrodzenie 9,26 Euro/godzina
Niemcy:
- Pomocnik kuriera – 2 wakaty; wynagrodzenie 11,78 Euro/godzina
Wielka Brytania:
- Magazynier – 100 wakatów; wynagrodzenie 7,20 GBP/godzina
- Pracownik szklarni, rośliny doniczkowe –min. 4 wakaty, wynagrodzenie 7,20 GBP/godzina.
Norwegia:
- Sprzątacz/ka, Asystent w piekarni (sezon letni) – 1 wakat; wynagrodzenie 170 Koron norweskich/godzina
Obszerna lista innych stron internetowych oferujących oferty prac sezonowych w wielu krajach Unii Europejskiej znajduje się na stronie www.eures.dwup.pl w zakładce „Poszukiwanie pracy”.
Bądź ostrożny
Aby zminimalizować ryzyko związane z nieuczciwym pracodawcą czy pośrednikiem, warto skorzystać z pomocy urzędu pracy lub wyspecjalizowanej agencji zatrudnienia. Przeglądając ogłoszenia agencji zatrudnienia i decydując się na konkretne ogłoszenie warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:
- sprawdź na stronie www.kraz.praca.gov.pl czy agencja posiada Wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia i ważny certyfikat.
- Przed wyjazdem przeczytaj jak najwięcej informacji na temat danej agencji, sprawdź opinie, jak długo działa na rynku pracy i jakie ma doświadczenie w kierowaniu ludzi za granicę.
- Zdecydowanie wyklucz z poszukiwań ogłoszenia, które zawierają tylko numer telefonu.
- Pamiętaj, że agencja może pobierać opłaty za faktycznie poniesione koszty, np. związane z podróżą, tłumaczeniem dokumentów czy badaniami lekarskimi. Zabronione jest jednak żądanie opłat za usługę pośrednictwa pracy.
- Z agencją pośrednictwa pracy podpisz umowę kierującą do pracy, która będzie zawierać takie informacje jak: dane pracodawcy, rodzaj i czas trwania umowy, warunki zatrudnienia i ubezpieczenia, w tym warunki ubezpieczenia społecznego oraz od NNW.
- Jako dobrze przygotowany kandydat powinieneś posiadać wiedzę o kraju, do którego wyjeżdżasz. Informacje m.in. o: minimalnym wynagrodzeniu, formalnościach po przyjeździe, dostępie do opieki lekarskiej, podatkach, a także danych kontaktowych konsulatu i ambasady Polski w danym kraju. Te informacje znajdziesz na stronie internetowej www.eures.praca.gov.pl.
- Weź ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która zagwarantuje Ci opiekę medyczną do momentu rozpoczęcia pracy. Bez problemu i bezpłatnie wyrobisz ją w najbliższej placówce Narodowego Funduszu Zdrowia. Więcej informacji znajdziesz na stronie NFZ www.ekuz.nfz.gov.pl
- Zawsze możesz skontaktować się z doradcą EURES, który udzieli Ci informacji na temat dostępnych ofert pracy i możliwości ich poszukiwania. Wykaz polskich doradców EURES znajdziesz na krajowej stronie Europejskich Służb Zatrudnienia www.eures.praca.gov.pl.
Czytaj także - Praca na wakacje 2016 [OFERTY]
Katarzyna Kunka