List intencyjny w sprawie realizacji programu podpisano w poniedziałek, 18 lutego 2019 r. Zakłada on współpracę pomiędzy Wrocławiem, TAURONEM i Ericssonem przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Dostarczą one mieszkańcom przydatnych informacji m.in. o jakości powietrza czy dostępności miejsc parkingowych.
Wykorzystana będzie do tego istniejąca infrastruktura miejska, komunalna, energetyczna i telekomunikacyjna, a także powstanie nowa sieć do przesyłu danych. Testowanie rozwiązań w ramach prac badawczych odbędzie się w rzeczywistych warunkach miejskich, dzięki zastosowaniu sieci czujników i innych urządzeń, które będą gromadzić i udostępniać dane.
– Wrocław jest otwarty na nowe inicjatywy poprawiające jakość życia mieszkańców i zapewniające zrównoważony rozwój gospodarczy. Dzięki nowym technologiom możemy udoskonalać przestrzeń miejską, tworząc tym samym miejsce przyjazne do pracy i życia. Rozpoczynamy projekt we współpracy z partnerami gwarantującymi wysoką jakość rozwiązań i rozwój nowoczesnej infrastruktury – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.
Od lewej: Michał Koszałka, prezes zarządu Magenta Grupa TAURON, Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia i Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce, fot. Jarek Ratajczak
– Po raz pierwszy w Polsce wdrożymy rozwiązania z zakresu Internetu Rzeczy na skalę kilkusettysięcznego miasta. Zastosujemy do tego sieć czujników dostarczających informacji ułatwiających zarządzanie poszczególnymi funkcjami aglomeracji, a także wykorzystamy istniejącą infrastrukturę Grupy TAURON po to, aby świadczyć zaawansowane usługi technologiczne dla mieszkańców i biznesu – dodaje Michał Koszałka, prezes zarządu Magenta Grupa TAURON.
Pierwszy taki projekt w Polsce
Projekt realizowany we Wrocławiu zakłada rozwój technologii w kilku dziedzinach. Jedną z nich jest monitorowanie jakości powietrza przy użyciu czujników zamontowanych w parkach w różnych częściach miasta. Planowana przy tej okazji specjalna aplikacja wyznaczy obszary, w których warunki sprzyjają spędzaniu czasu na zewnątrz i będzie przewidywać zmiany jakości powietrza z kilkugodzinnym wyprzedzeniem. Dzięki opomiarowaniu wrocławskich parków, będzie można w każdej chwili sprawdzić, gdzie powietrze jest czystsze i wybrać najlepsze miejsce na spacer czy piknik.
Ponadto będzie rozwijany system zarządzania parkowaniem – na podstawie zebranych danych mieszkańcy dostaną informacje o zajętości miejsc postojowych w miejscu, do którego się przemieszczają. Odpowiednio dobrane technologie ułatwią również efektywne zarządzanie koszami na śmieci na przystankach i ulicach (parkowanie i kosze będą testowane w rejonie ul. Bałuckiego).
– Pilotaż projektu rozpoczął się w lutym. Najpierw montowane są urządzenia, a do końca maja powstanie oprogramowanie i specjalna platforma do zarządzania miastem. Nasze firmy na realizację projektu wydadzą ok. 7 mln zł – mówi Marcin Korzeb, TAURON Polska Energia.
Współpraca z firmami TAURON i Ericsson obejmie także prace nad rozszerzeniem podstawowej funkcji słupów oświetleniowych o nowe możliwości, które mogą być przydatne dla miasta i mieszkańców. Do testowania nowych rozwiązań w tym zakresie wybrano infrastrukturę oświetleniową ulicy Powstańców Śląskich. Planowane jest wdrożenie modułu do zliczania pojazdów, rowerów i pieszych, a także dostosowanie natężenia światła do warunków zewnętrznych.
Wrocław stawia na nowoczesne technologie komunikacyjne
Internet Rzeczy (Internet of Things, IoT) polega na komunikowaniu się przedmiotów poprzez łączenie i przesyłanie różnego rodzaju danych. Potencjał zebranych w ten sposób informacji wykorzystuje się dla usprawnienia wielu dziedzin życia. Ważnym elementem projektu wdrażanego we Wrocławiu będzie zastosowanie nowoczesnych technologii komunikacyjnych oraz zbieranie, przetwarzanie i analizowanie dużych ilości danych pochodzących z zainstalowanych czujników oraz inteligentnej infrastruktury (open data).
– Ericsson, mając wiedzę i doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań mobilnych, toruje drogę SmartCity i IoT, w ramach przygotowań do wprowadzenia 5G. SmartCity oraz upowszechnienie IoT usprawni życie mieszkańców, poprawi standard ich życia i zwiększy atrakcyjność inwestycji. Dzięki sieci operatora komórkowego Plus, po raz pierwszy w Polsce zostanie wykorzystana technologia Narrow Band Internet of Things (NB-IoT) dostarczona w ramach rozwiązania Ericsson Radio System – powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.
Ze strony miasta projekt realizuje Biuro SmartCity i Zarządzania Projektami UM Wrocławia.
Czytaj także: