wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. SatRevolution buduje satelitę naukowego z AGH

SatRevolution buduje satelitę naukowego z AGH

Jarek Ratajczak,

Materiał archiwalny

Powstanie specjalny naukowy satelita o nazwie KrakSat – w tej sprawie, wrocławski SatRevolution, podpisał list intencyjny z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Twórcy spółki SatRevolution są jednymi z laureatów rankingu organizowanego przez portal Wroclaw.pl – „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.

Reklama

KrakSat zostanie wyniesiony na orbitę w listopadzie 2018 r. na platformie satelitarnej SR-NANO-BUS spółki SatRevolution, wraz z satelitą Światowid - pierwszym komercyjnym satelitą zbudowanym przez wrocławian. Oba obiekty trafią na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dzięki rakiecie Antares. Wyniesienie obu satelitów, Światowid oraz KrakSat, zostanie zorganizowane przez SatRevolution.

– Współpracujemy z Akademią Górniczo-Hutniczą już od kilku miesięcy, więc podpisany list intencyjny jest kolejnym etapem. Efektem wspólnych działań jest satelita KrakSat, który zostanie przez nas zbudowany zgodnie z wymaganiami prowadzonego przez uczelnię naukowego eksperymentu dotyczącego nowego systemu stabilizacji i reorientacji satelity w przestrzeni kosmicznej. System taki jest niezbędny w satelitach na przykład po to, aby kamera celowała prosto w Ziemię – mówi Grzegorz Zwoliński, prezes Zarządu SatRevolution.

KrakSat, źródło: SatRevolution

KrakSat, to już drugi satelita sprzedany przez SatRevolution środowiskom naukowym. Pierwszy został zakupiony w listopadzie 2017 r. przez Centrum Kosmiczne Uniwersytetu w Grenoble (Centre Spatial Universitaire de Grenoble).

KrakSat wrocławskiej spółki SatRevolution

Satelita KrakSat będzie specjalnie zaprojektowanym i zbudowanym satelitą przeznaczonym do celów naukowych. Jego celem będzie zbadanie funkcjonalności ferrofluidowego koła zamachowego w warunkach rzeczywistych, czyli na niskiej orbicie okołoziemskiej.

– Wynalazek ten może w przyszłości służyć jako element podsystemu stabilizacji i reorientacji małych satelitów w przestrzeni kosmicznej, obniżając ich koszty i zwiększając niezawodność. Nad projektem pracują obecnie studenci Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest to pierwsze tego typu zastosowanie ferrofluidowego koła zamachowego na świecie – dodaje Grzegorz Zwoliński.

– Polska branża kosmiczna wchodzi w etap intensywnego rozwoju i mamy nadzieję, że dzięki takim rozwiązaniom, jak obecnie testowane przez naszych studentów związane z nowym zastosowaniem ferrofluidowego koła zamachowego do stabilizacji małych satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, również Polacy będą mieli swój wkład w rozwój tego sektora na świecie – podkreśla dr hab. inż. Ryszard Sroka, dziekan Wydziału Elektrotechniki Automatyki Informatyki i Inżynierii Biomedycznej na AGH.

Wrocław na rynku nanosatelitów i mikrosatelitów

Firma SatRevolution S.A. została założona w czerwcu 2016 r. przez Grzegorza Zwolińskiego, Damiana Fijałkowskiego i Radosława Łapczyńskiego, twórców wrocławskiego studia T-Bull S.A., czołowego polskiego producenta gier mobilnych.W marcu 2018 r. SatRevolution został spółką portfelową funduszu KVARKO, czytaj więcej – 1,5 mln zł na start w kosmos wrocławskiego Światowida.

30 Kreatywnych Wrocławia

Twórcy spółki SatRevolution są jednymi z laureatów rankingu organizowanego przez portal Wroclaw.pl – „30 Kreatywnych Wrocławia 2017” – w którym przedstawiamy wrocławian, pokazujemy, co wyjątkowego robią i do czego dążą. Pytamy ich także o przepis na sukces i o rolę Wrocławia w ich życiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl