wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Miliarder Richard Branson i Virgin Orbit największymi inwestorami SatRev z Wrocławia. Kosmiczny biznes wart miliony [SZCZEGÓŁY]

Miliarder Richard Branson i Virgin Orbit największymi inwestorami SatRev z Wrocławia. Kosmiczny biznes wart miliony [SZCZEGÓŁY]

Jarek Ratajczak,

Od prawej strony: Richard Branson, brytyjski miliarder - twórca Virgin Orbit i Grzegorz Zwolinski, prezes SatRev FB/Grzegorz Zwoliński
Od prawej strony: Richard Branson, brytyjski miliarder - twórca Virgin Orbit i Grzegorz Zwolinski, prezes SatRev

Richard Branson, brytyjski miliarder zainwestował we wrocławską firmę SatRev z Pracz Odrzańskich. Teraz wspólnie chcą zdobywać kosmos, a w planach są loty m.in. na Marsa i Wenus. Twórcy SatRev są laureatami „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.

Reklama

Virgin Orbit jest największym inwestorem SatRev z Wrocławia. Kosmiczny biznes wart miliony

Grzegorz Zwolinski, prezes SatRevolution (startup SatRev działa na Praczach Odrzańskich, na terenie ośrodka Sieć Badawcza Łukasiewicz – Port Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu) na swoim profilu na Facebooku napisał: – SatRev osiąga kolejne sukcesy i zamyka proces inwestycyjny z Virgin Orbit. Virgin Orbit jest teraz oficjalnie największym inwestorem SatRev w ramach rundy inwestycyjnej serii B, która firma obecnie finalizuje.

Virgin Orbit to firma założona przez Richarda Bransona. Specjalizuje się w wysyłaniu niewielkich ładunków w kosmos. Pod koniec 2021 r. pisaliśmy, że Virgin Orbit, amerykańska firma z branży kosmicznej, zainwestuje w spółkę SatRevolution, wrocławskiego producenta nanosatelitów. Umowę podpisano 14 grudnia ubiegłego roku podczas paryskiego szczytu World Satellite Business Week. Inwestycja oznacza, że startup, który zaczynał swoją karierę na Praczach Odrzańskich i od 5 lat zdobywa kosmos, wart był 150 mln dolarów (grudzień2021).

Miliarder Richard Branson Virgin Orbit i wrocławski SatRev

Transakcja, podpisana podczas World Satellite Business Week w Paryżu, była następstwem partnerstwa zawiązanego pomiędzy SatRev i Virgin Orbit w czerwcu 2021 r., dzięki któremu firmy planują rozwój aplikacji biznesowych na użytek nanosatelitów. Czytaj także: Wrocławski SatRevolution w programie kosmicznym dla Bliskiego Wschodu.

Ile dokładnie SatRevolution pozyska od Virgin Orbit, nie było wiadomo, bo firmy nie zdradzały szczegółów. Wiadomo, że wrocławska spółka na dalszy rozwój potrzebuje 30 mln dolarów i część tej kwoty zainwestuje spółka Bransona.

11 września br. portal money.pl podał, że brytyjski miliarder Richard Branson zainwestował pięć milionów dolarów we wrocławską firmę SatRev. Dla wrocławskiego SatRev oznacza to otwartą drogę w dalszym zdobywaniu kosmosu i wspólne loty z Virgin Orbit już poza orbitę ziemską. W planach jest dotarcie na Księżyc, Marsa czy Wenus.

Brytyjski miliarder i filantrop Richard Branson wspiera Ukrainę

Richard Branson współpracuje z SatRev i angażuje się w pomoc Ukrainie. W czerwcu 2022 r. był w Kijowie i pytał Ukraińców: - Jak biznes może wspierać Ukrainę. 

Pierwszą w Polsce fabrykę satelitów wybuduje wrocławska spółka SatRevolution

Setki bardzo małych satelitów będzie produkowanych w pierwszej w Polsce fabryce nanosatelitów wrocławskiej Spółki SatRevolution – 11 maja br. we Wrocławiu podpisano list intencyjny w sprawie tej innowacyjnej inwestycji z sektora kosmicznego. Zakład produkujący satelity ma kosztować 50 mln zł, a start produkcji planowany jest pod koniec 2023 r.

Co robi wrocławski SatRevolution

SatRev to wrocławski startup, który specjalizuje się w projektowaniu, produkcji oraz eksploatacji satelitów do obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym. Satelity SarRev wykorzystywane są w rolnictwie, monitorują infrastrukturę (m.in. rurociągi), w energetyce, w sektorze rządowym (m.in. przemieszczanie wojsk, uchodźców) oraz w transporcie i ochronie środowiska.

To, co już robi SatRevolution z sukcesem stosuje Wrocław. Jako pierwsze miasto na świecie wykorzystuje technologię kosmiczną od SatRevolution do uszczelnienia lokalnego systemu podatkowego. Szczegółowe analizy zdjęć satelitarnych Wrocławia wykorzystywane są do kontroli podatku od nieruchomości.

SatRevolution historia firmy marzącej o podboju kosmosu

Firma SatRevolution S.A. została założona w czerwcu 2016 r. przez Grzegorza Zwolińskiego, Damiana Fijałkowskiego i Radosława Łapczyńskiego, twórców wrocławskiego studia T-Bull S.A., czołowego polskiego producenta gier mobilnych. Twórcy spółki SatRevolution są laureatami nagrody – „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.

Technologie kosmiczne z Wrocławia

Wrocław ma coraz mocniejszą pozycję w polskiej branży kosmicznej. Warto przypomnieć, że wrocławska firma Scanway i berliński German Orbital Systems przygotowują wspólną misję kosmiczną STAR VIBE. Ich satelita zostanie wyniesiony na orbitę z Florydy w 2022 r. na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl