Publikacja pt. „Wrocławski sektor IT” miała premierę we wtorek, 15 października, w nowoczesnej przestrzeni CitySpace w Aquarius Business House przy ul. Swobodnej.
Raport jest owocem kompleksowych badań, w których wzięło udział 120 firm z branży informatycznej.
36 tysięcy specjalistów
Przedstawiciele przedsiębiorstw w specjalnej ankiecie opisywali m.in., dla jakich klientów pracują, jakich pracowników poszukują oraz jakie mają plany na przyszłość.
Prezentacja raportu „Wrocławski sektor IT”, 15 października 2019 r., fot. Jarek Ratajczak
Dodatkowo 15 szefów firm udzieliło wywiadów pogłębionych. Opowiadali w nich o najważniejszych projektach oraz współpracy z miastem czy uczelniami.
– Badanie potwierdza, że jako Wrocław staliśmy się jednym z najważniejszych ośrodków rozwoju technologii w Polsce. Działające u nas przedsiębiorstwa, niezależnie od wielkości i kraju pochodzenia, podbijały kolejne rynki oraz zbudowały międzynarodową renomę – mówi Ewa Kaucz, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
Źródło: „Wrocławski sektor IT”
Według raportu ogromy wpływ na rozwój rynku informatycznego we Wrocławiu mają globalne korporacje, a firmy z sektora MŚP stawiają na rozwój w innowacyjnych obszarach technologicznych (np. w zakresie sztucznej inteligencji).
W całej branży IT we Wrocławiu pracuje około 36 tys. osób, a ponad połowa firm zatrudnia specjalistów o kompetencjach złożonych. Oznacza to, że wiedzę z zakresu informatyki łączą oni z matematyką, ekonomią czy nawet naukami przyrodniczymi.
Wrocław 4.0?
Najtrudniej w mieście pozyskać architektów i seniorów, czyli specjalistów o najdłuższym stażu oraz najwyższej specjalizacji.
– W tym zakresie nie odbiegamy od innych miejsc na świecie – zaznacza Ewa Kaucz. – Warto zwrócić uwagę, że mimo wyzwań Wrocław został oceniony jako dobre miejsce do założenia firmy informatycznej. 56 procent ankietowanych uważa, że w mieście jest duży dostęp do dobrze wykwalifikowanych pracowników, a blisko 42 procent, że tutejsze uczelnie kształcą interesujących pracowników – dodaje prezes ARAW-u.
Źródło: „Wrocławski sektor IT
Większość klientów wrocławskich firm IT stanowią ci z zagranicy. 41 procent z nich pochodzi z Europy, a 25 procent z innych części świata. 34 procent klientów to firmy polskie. Dla kogo pracują przedsiębiorstwa technologiczne we Wrocławiu? Najczęściej dla sektora finansowego oraz IT – jako podwykonawcy.
– Cieszą kolejne branże wskazane w ankiecie, czyli produkcja, handel oraz transport i logistyka. Są to atrakcyjne sektory, przechodzące obecnie transformację cyfrową i adoptujące nowatorskie rozwiązania, takie jak AI, Big Data czy IoT – ocenia Grzegorz Rudno-Rudziński, członek zarządu klastra ITCorner, partner zarządzający w Unity Group. – Koncentracja rozwiązań świadczonych dla tych branż we Wrocławiu jest zgodna z kierunkiem polityki innowacyjnej Unii Europejskiej, związanej z rozwojem Przemysłu 4.0. Umożliwi to firmom pozyskanie dodatkowych środków na inwestycje i budowę hubów transformacji w tym obszarze – dodaje Rudno-Rudziński.
Źródło: „Wrocławski sektor IT
Partnerami merytorycznymi raportu są firmy: JP Weber oraz Randstadt.
Wnioski z publikacji zostaną omówione szerzej już 17 października podczas konferencji Made in Wrocław w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia. Początek konferencji o godz. 9.30. Panel dotyczący branży IT we Wrocławiu około godziny 14.00.