wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 6°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, którym doskwiera brak pieniędzy na rozwój, teraz będą mogły rozwiązać ten problem. Od początku lipca Dolny Śląsk jako pierwsze województwo w Polsce wprowadza własny program wsparcia finansowego właśnie dla tych firm. Do ich dyspozycji będzie prawie miliard złotych.

Reklama

– Już teraz mali, średni i mikro-przedsiębiorcy mogą liczyć na preferencyjne pożyczki obrotowe – mówi Franciszek Dawidzionek, dyrektor ds. rozwoju Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju. – Firmy, którym te środki potrzebne są na cele związane z rozwojem produkcji, mają szansę nawet na 250 tys. zł. Wszystkie inne mogą pożyczyć do 100 tys zł. na swój rozwój. Natomiast już za kilka miesięcy wprowadzimy nowy produkt finansowy, który z kolei pomoże osobom dopiero rozpoczynającym własną działalność gospodarczą.

Podstawowym zadaniem nowego programu jest likwidacja barier w dostępie do kapitału na rozwój nowych przedsięwzięć biznesowych. Z pieniędzy będą mogły skorzystać zarówno doświadczone rynkowo przedsiębiorstwa, jak i bardzo młode firmy. Ułatwiona dostępność do środków oraz korzystne warunki mają dać dolnośląskim firmom nowe możliwości rozwoju.

Jedyny taki program w kraju

Program wsparcia dla przedsiębiorców jest prowadzony przez Dolnośląski Fundusz Rozwoju, a pośrednikami finansowymi jest kilka instytucji z terenu całego województwa. We Wrocławiu będzie to Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej, która rozpocznie udzielanie pożyczek już w sierpniu. Jednak wrocławscy przedsiębiorcy mogą korzystać również z usług pozostałych dolnośląskich pośredników: Funduszu Regionu Wałbrzyskiego, Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych, Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Agencji Rozwoju Regionalnego "ARLEG" oraz Agencji Rozwoju Regionalnego "AGROREG".

Na niespełna 1 mld zł, który będzie do dyspozycji dolnośląskich firm, składają się dwa strumienie finasowania, tj. 450 mln zł to pieniądze, które były pożyczane przedsiębiorcom w poprzedniej perspektywie finansowej w ramach unijnej inicjatywy JEREMIE. Natomiast 530 mln zł to środki pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Dolnośląski Fundusz Rozwoju i nowy program wsparcia dla dolnośląskich MŚP to aktualnie jedyne takie rozwiązanie w kraju. Ma zapewnić trwałe i systemowe wsparcie dla sektora MŚP niezależnie od przyszłej dostępności środków unijnych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl