wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Strategia
  4. Potencjał wizerunkowy Wrocławia
Marka miasta, jakość życia, przyciąganie inwestorów – to elementy potencjału wizerunkowego Wrocławia. Shutterstock
Marka miasta, jakość życia, przyciąganie inwestorów – to elementy potencjału wizerunkowego Wrocławia.

Marka miasta, jakość życia, przyciąganie inwestorów – to elementy potencjału wizerunkowego Wrocławia.

Reklama

Wrocław od wielu lat konsekwentnie buduje silną i rozpoznawalną markę miasta dynamicznego, wspierającego rozwój gospodarki opartej na wiedzy, sprzyjającego zwiększeniu roli kultury i sportu w życiu społecznym. Jednym ze sposobów jej kreowania jest organizacja dużych wydarzeń, takich jak m.in.:

  • Międzynarodowe Forum Liderów Małych i Średnich Przedsiębiorstw „Futurallia” w 2006 r.
  • Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2012;
  • Mistrzostwa Świata w siatkówce w 2014 r.;
  • Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016,
  • The World Games 2017 – 10. Światowe Igrzyska Sportów Nieolimpijskich.

Intensywne działania promocyjne w połączeniu z rozbudową i modernizacją miejskiej infrastruktury i poprawą jakości życia we Wrocławiu przyczyniły się do radykalnego wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej Wrocławia po akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Miasto przyciąga inwestorów

W konsekwencji stolica Dolnego Śląska przyciągnęła licznych inwestorów, w tym wielkie korporacje, takie jak 3M, General Electric, Bombardier, Siemens, IBM, Google, DeLaval, Wabco, UBS, Capgemini, Volvo, Fortaco, Credit Suisse i wiele innych.

Obok obecności dużych inwestorów i powstania licznych centrów badawczo-rozwojowych dowodem na wysoką atrakcyjność inwestycyjną Wrocławia są rankingi sporządzane przez różne instytucje.

Jednym z nich jest ranking Global Cities Index, tworzony przez brytyjski think tank Globalization and World Cities (GaWC). Z najnowszego opracowania GaWC (za 2018 r.) wynika, że Wrocław w ciągu ostatnich kilku lat awansował do grona miast o istotnym znaczeniu dla światowej gospodarki.

Stolica Dolnego Śląska została zakwalifikowana do kategorii „gamma”. Znalazły się w niej ośrodki łączące mniejsze ekonomicznie regiony ze światową gospodarką - obok naszego miasta m.in. Kolonia, Poznań, Ottawa, Nantes, Sacramento, Belo Horizonte, Mińsk, czy Orlando. W ostatnim zestawieniu GaWC znalazło się sześć polskich metropolii: Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków, Katowice i Łódź. Na czele rankingu od lat są dwa miasta – Nowy Jork i Londyn.

Najlepsze miejsce do życia

Z kolei w zestawieniu najlepszych miejsc do życia „Quality of Living” firmy doradczej Mercer sporządzonego w 2017 roku, Wrocław był na miejscu 100. – w zestawieniu z następnego roku miasto utrzymało tę pozycję. W klasyfikacji najlepszych miejsc do życia brano pod uwagę m.in. sytuację polityczną, poziom oświaty, transportu, opieki medycznej oraz ofertę kulturalną.

Warto podkreślić, że w rankingu oprócz Wrocławia znalazło się jeszcze tylko jedno polskie miasto – Warszawa, która zajęła 82. miejsce. Pierwsze miejsce od 9 lat zajmuje Wiedeń. W pierwszej dziesiątce znalazły się: Zurich (2), Auckland w Nowej Zelandii (3), Monachium (4), Vancouver (5), Dusseldorf (6) i Frankfurt (7). Genewa (8), Kopenhaga (9) i Bazylea (10).

O silnej marce Wrocławia jako dobrego miejsca do życia świadczą także wyniki sondażu „Gazety Wyborczej” i Radia TOK FM, który został przeprowadzony w 2017 roku wśród 16 tys. mieszkańców 19 polskich miast. Gdyby polskich mieszczan zmusić do przeprowadzki, najchętniej wybraliby Wrocław, potem Gdańsk i Kraków.

Wrocław jest najlepiej ocenianym miastem przez swoich mieszkańców

W opublikowanym w marcu 2018 r. najnowszym rankingu European Cities and Regions of the Future 2018/19 Wrocław w kategorii miast średnich (od 200 do 750 tys. mieszkańców) zajął 7. miejsce w klasyfikacji generalnej (za Zurichem, Edynburgiem, Bratysławą, Wilnem, Bristolem i Göteborgiem, wyprzedzając m.in. Coventry, Bonn i Poznań.

W tym rankingu jednym z kryteriów była ocena warunków do prowadzenia biznesu (Runner-up Mid-sized cities – best for business friendliness). W tej dziedzinie przed Wrocławiem znalazł się tylko Zurich.

W zestawieniu brano pod uwagę m.in. liczbę firm zaawansowanych technologicznie w sektorach usługowym i badawczo-rozwojowym. Wysokie 6. miejsce Wrocław zajął wśród średniej wielkości miast pod względem potencjału ekonomicznego (Top 10 Mid -sized cities – best for economic potential).

W tym zestawieniu wyprzedziły nas Zurich, Edynburg, Bonn, Bristol i Bratysława. Natomiast na 7. pozycji sklasyfikowano Wrocław w kategorii miast Europy Wschodniej (Top Eastern cities). Wyżej sklasyfikowano Moskwę, Warszawę, Bukareszt, Pragę Bratysławę i Budapeszt, czyli wyłącznie stolice państw. Za Wrocławiem znalazły się m.in. Poznań, Kraków i Pilzno.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl